Катедра "Компютърни науки" е в състава на Факултет "Международна икономика и администрация". В нея работят преподаватели от професионално направление: "Информатика и компютърни науки".
В катедрата се обучават студенти в две образователно-квалификационни степени - бакалавър и магистър.
Специалност "Информатика" е създадена в УНК "Икономика и управление" като "Информатика и математика" с решение на Академичния съвет на ВСУ от 31.04.2001 г.
Първият випуск от бакалаври по специалност "Информатика" се дипломира през 2005 г.
Специалността е подходяща за хора с интерес към програмирането и разработването на софтуер, към системното администриране на компютърна техника, към уеб технологиите с цел създаване на уеб съдържание и уеб дизайн, към електронната търговия, социалните мрежи, информационната киберсигурност и други.
Търсим силно мотивирани хора, желаещи кариера и развитие в ИТ сферата. Специалността дава нужните теоретични познания и практически умения за широк спектър от дейности, касаещи различни области на информационните технологии.
Специалност: Информатика и компютърни науки
Присъждана професионална квалификация: Бакалавър по компютърни науки
Ниво на квалификацията: образователно-квалификационна степен "бакалавър"
Продължителност на програмата: 4 години
Брой кредити: 240
Форми: редовно и дистанционно обучение
Езици за преподаване: български и английски
1. Специалност "Информатика и компютърни науки (Computing and Computer Science)"
Специалността съответства на разработената Рамка на професионалната квалификация в Европейското образователно пространство и системно се актуализира във връзка с изискванията на пазара на труда и развитието на компютърните науки със съдействието на фирми партньори от браншовото настоятелство.
Дисциплините в учебния процес са разделени на: задължителни, избираеми и факултативни.
По време на обучението в задължителните дисциплини, студентите придобиват основни знания и умения в областта на компютърните науки – компютърни архитектури, операционни системи, компютърни мрежи, бази данни, програмиране и математически основи на информатиката.
Те сами посочват кои от избираемите и факултативните дисциплини (разработка на мобилни приложения, програмиране с Python, електронен бизнес, ИТ сигурност) ще изучават. Това им позволява да участват в планирането на собственото си обучение, като го ориентират към своите интереси и в синхрон с желаната професия.
2. Акценти в обучението:
2.1. Партньорство с ИТ бизнеса
Катедра „Информатика и икономика“ поддържа ползотворно парньорство с ИТ бизнеса, както с конкретни фирми, така и с браншови организации, които подкрепят обучението в бакалавърските и магистърските програми. Организират се и се провеждат съвместно майсторски класове.
Партньори в обучението на студентите в бакалавърската програма „Информатика и компютър-ни науки”, с подписани рамкови споразумения и партньорски договори са: ESI-SEE, BASSCOM, ORACLE ACADEMY, Sirma Group, Институтът за съвременни физични изследвания и др.
Варненски свободен университет „Черноризец Храбър“ е член на: BASSCOM (Българска асоциация на софтуерните компании), ИКТ Клъстер – Варна, РАПИВ (Регионална асоциация по предприемачество и иновации Варна) и др.
В университета ежегодно се провеждат майсторски класове и семинари с подкрепата на ИТ индустрията.
2.2. Индивидуален план за обучение:
Екипът на катедра “Информатика и икономика” предоставя възможност на студентите да участват гъвкаво във формирането на собствения си профил, като сами посочат избираемите и факултативни дисциплини, които отговарят на конкретна желана от тях професионална реализация.
Предлаганите дисциплини са в синхрон с набелязания фокус на софтуерната индустрия през следващите години върху изчисления в облака, мобилните приложения, работата с големи масиви от данни и социалния капитал, а също и с подготовката за най-актуалните професии.
Студентите непрекъснато допълват професионалния си профил чрез участие в специализации, семинари и майсторски класове за нови технологии с експерти от практиката и за развитие на лидерски умения, включително във виртуална среда.
2.3. Сертифициране:
Всички студенти на ВСУ имат възможност да се сертифицират в допълнителни курсове и дисциплини от дуги специалности, като получават сертификати с ECTS кредити.
2.4. Интернационализация:
По време на обучението си студентите комбинират дейности от аудиторна и извънаудиторна заетост с участие на чуждестранни лектори. Студентите имат възможност да участват в програми за мобилности: за стаж и обучение по „Еразъм+”, двустранни споразумения с Китай и др.
2.5. Гарантиране на устойчивост:
С цел успешна реализация на обучаваните студенти, катедра „Информатика“ предлага обучение в подготвителен курс „Подготвителна година за обучение в университети по специалности, свързани с компютърни науки“ (Foundation Year in Computer Science). Обучението съдържа четири дисциплини. То може да се проведе на български и английски език. Също така, може да бъде завършено и от кандидат-студенти за други университети в България и по света в специалности, свързани с компютърните науки.
Изучаваните дисциплини са:"Умения за учене", "Математическо мислене", "Въведение в програмирането" и "Английски език за компютърни науки".
Кандидат-студентите могат да заявят обучение и в някои от посочените дисциплини поотделно.
На записалите се студенти в специалност „Информатика и компютърни науки” се предлага да участват в обучение в Подготвителната седмица за специалността, в която е синтезирано съдържанието на изброените дисциплини от подготвителния курс.
2.6. Практики и стажове:
Провеждат се практически учебни занятия в университета, а също и в реална среда в ИТ фирми. Студентите могат да участват в мобилност по програма “Еразъм+” (за обучение или стаж), което им дава възможност да опознаят европейските практики и да получат подготовка за успешна реализация в международни екипи. Могат да се включат в ежегодно организираните допълнителни стажове, майсторски класове и практики във фирми и организации в страната и чужбина, както и в безплатни курсове, семинари, срещи със софтуерни фирми, академии и летни училища по актуални теми в професионално направление „Информатика и компютърни науки”. Това спомага за задълбочаването на връзките на катедрата с представителите на фирми и за изграждането на професионални контакти на студентите на ВСУ с експерти от практиката. Успешно завършилите тези форми получават признаване на кредити по дисциплини от учебния план и сертификати (вкл. фирмени), формиращи професионалното им CV.
3. Условия за прием
3.1. Конкурсен изпит:
Кандидатите полагат конкурсен изпит – Тест по информатика или по математика, или Общообразователен тест.
За кандидатстудентски изпит се признава оценката от държавния зрелостен изпит по Математика, Чужд език или Физика и астрономия, положен в Р България.
За кандидатстудентски изпит се признават приравненият резултат от ежегодно провежданото във ВСУ “Черноризец Храбър” състезание по информационни технологии “Web, Mobile, Cloud”, националното състезание по извличане на данни QUERYADA, както и резултати от национални и международни състезания по информатика, математика и ИТ.
3.2. Балообразуване:
Балът за класиране се формира от сбора на удвоената оценка от положения конкурсен изпит и удвоената оценка по Математика от дипломата за завършено средно образование.
3.3. Бонификации:
Завършилите математически гимназии и специализирани паралелки по информатика или информационни технологии получават 1 единица бонификация.
3.4. Допълнителни условия:
За прием във ВСУ се зачитат и оценките от следните кандидатстудентски изпити, положени в други висши училища: Математика, Информатика, Физика и Общообразователен тест.
За студентите с висок успех е предвидена възможността за ускорено преминаване на курса на обучение чрез индивидуални планове, перманентна сесия и др.
Допуска се признаване на получено предходно образование чрез сертифициране на образователни документи от други висши училища.
Кандидат-студентите, обучавани в „Софтуерен университет” ООД или завършили професионални гимназии, профилирани гимназии, колежи и други, с които катедра „Информатика” има сключени споразумения за съвместна дейност, се обучават при преференциални условия, които се утвърждават ежегодно.
4. Възможности за продължаване на обучението във ВСУ
Успешно завършилите специалността могат да продължат обучението си в магистърските програми: "Дигитален маркетинг и уеб дизайн", "Data Science", "Software Engineering and Management"“, "Cybersecurity", както и в други магистърски програми.
По време на обучението си, студентите имат възможност да придобият допълнителна професионална квалификация “Разработка на електронни издания”, “Разработка с JavaScript технологии”, “Учител по информатика и информационни технологии”.
5. Възможности за кариерно развитие:
Успешно завършилите специалност “Информатика и компютърни науки” могат да се реализират като:програмисти, разработчици на уеб и мобилни приложения, UI/UX дизайнери, разработчици на информационни системи, ИТ интегратори, програмисти и администратори на бази данни, както и специалисти на други длъжности в софтуерни фирми.
Магистърска програма: Дигитален маркетинг и уеб дизайн;
Специалност: Информатика и компютърни науки;
Присъждана професионална квалификация: Магистър по информатика;
Продължителност на програмата: – 3 семестъра – за бакалаври от професионално направление “Информатика и компютърни науки” и от други професионални направления;
Брой кредити: 90;
Форми: Редовно, задочно и дистанционно обучение;
Езици за преподаване: Български и английски;
Конкретни изисквания за прием: Диплома за завършено висше образование, среден успех „добър“, успешно положен конкурсен изпит или представяне на портфолио със собствени разработки.
1. Цели и задачи на обучението в специалността:
Първата цел на обучението е да се подготвят висококвалифицирани, модерно мислещи и конкурентоспособни уеб разработчици в областта на онлайн маркетинга, владеещи фундаментални знания и умения по проектиране, разработка, оптимизация, внедряване и поддръжка на уеб приложения, необходими за успешна самостоятелна творческа работа и работа в екип.
Втората цел е придобиване на ключови умения в областта на дигиталния маркетинг, като един от основните начини за осъществяване на ефективна комуникация с потребителите – социални мрежи, уеб сайтове, електронно съдържание, с цел да управляват и реализират успешен уеб-базиран бизнес.
С оглед постигането на посочената цел обучението в специалността се гради върху следните научни направления: компютърни науки и маркетинг и интеграцията между тях.
В този контекст задачите на обучението са:
• придобиване на специализирана научна подготовка в различни дисциплини от уеб програмиране, уеб дизайн, електронна търговия, уеб технологии;
• придобиване на специфични маркетингови умения за анализ на онлайн потребителско поведение, създаване на конкурентно съдържание в уеб, изграждане на конкурентна стратегия за маркетинг на уеб-базиран бизнес;
• осигуряване на международна сравнимост на придобитите знания и развитите умения и образователна мобилност, което се реализира чрез синхронизиране на учебния план и учебните програми с препоръките и политиките на организации като World Wide Web Consortium (W3C), Digital Marketing Competency Standards (OMCP);
• да се развият способностите на обучаемите да се реализират професионално на позиции от средно и високо управленско ниво във фирми за уеб дизайн и онлайн маркетинг, да бъдат конкурентоспособни и адаптивни към променящите се условия за реализация на пазара на труда, както и да продължат обучението си в по-висока образователна степен.
В магистърската програма „Дигитален маркетинг и уеб дизайн“ (Digital Marketing and Web Design) се предлага специализирано обучение по актуални проблеми на уеб програмиране, оценка на използваемост и дизайн на потребителски интерфейси, разработка на уеб/мобилни приложения, както също и по дигитален маркетинг и реклама, маркетинг в социалните медии, анализ на конкурентността на уеб съдържание и стратегии за маркетингово обоснован редизайн. Обучението в магистърската програма е в съответствие с международните, европейски и национални критерии и изисквания и нуждите от кадри в областта.
В процеса на обучението в магистърска програма „ Дигитален маркетинг и уеб дизайн ” се акцентира на проблемноориентираното обучение, изследователски подходи в обучението и се прилагат активни методи на учене. По време на обучението във всички дисциплини се реализират екипни или индивидуални проекти и практически задачи (включително предоставени от бизнеса реални задачи от практиката), богата извънаудиторна заетост, включваща и участие в семинари, майсторски класове. Студентите се стимулират да разработват проекти и научни доклади, да участват в научни групи, конкурси и студентски олимпиади и конференции в университета, страната и чужбина.
2. Основни резултати от обучението:
В резултат на обучението студентите придобиват:
Конкретни знания в областта на уеб техологиите и уеб програмирането, включително и за мобилни устройства, като анализ, оценка и дизайн на веб/мобилни приложения, сайтове и инструменти за целите на дигиталния маркетинг, международни уеб стандарти и стандарти за дигитален маркетинг и дигитални компетенции.
Придобитите у студентите практически умения са ориентирани към: създаването на естетически въздействащ и използваем потребителски интерфейс: използване на HTML5 и CSS3, програмиране на Java Script, прилагане на съвременни уеб стандарти и средства за SEO оптимизация, социално-мрежови анализ и управление на проекти, аудио- и видеомонтаж и обработка, управление на съдържанието, умения за комбиниране на различни графични и мултимедийни елементи с цел постигане на конкурентен дигитален маркетинг за изграждане на успешни кампании за дигитален маркетинг и онлайн позициониране.
В съответствие с европейската рамка на компетентностите и Националната квалификационна рамка, обучението на студентите в специалност “Дигитален маркетинг и уеб дизайн” стимулира развиването на преносими компетентности за: работа в екип, работа в дигитална и виртуална среда, работа в смесени интернационални и интердисциплинарни екипи, иновативно мислене и прилагане на нови технологии в решаването на разнообразни проблеми;
Лични компетентности: отговорност, самостоятелност, коректност, оперативност, инициативност; комуникативност, устойчивост на стрес, умение за общуване с различни професионални групи; мотивация и стремеж към непрекъснато повишаване на професионалната квалификация и усвояване на нови технологии.
Компетентности за учене: Последователно оценяват собствената си квалификация чрез преценка на придобитите до момента знания и умения и планират необходимостта от разширяване и актуализиране на професионалната си квалификация.
Професионални компетентности: придобитите умения покриват всички необходими дейности по проектиране, разработка, оптимизация, внедряване, маркетинг и поддръжка на уеб приложения, необходими за успешната самостоятелна и екипна творческа работа.
3. Стандартни условия и изисквания за прием и ред за признаване на предходно обучение:
Кандидатите трябва да имат придобита бакалавърска степен.
Кандидатите полагат конкурсен изпит – събеседване (за кандидатите, придобили бакалавърска степен в една от следните професионални области: компютърни науки; информатика, бизнес-информатика, компютърни системи и маркетинг) и тест по информатика (за завършилите други професионални направления) или предоставят свое портфолио с проекти.
Редът за признаване на предходно обучение се основава на Системата за трансфер на академични кредити, Наредбата за държавните изисквания за признаване на придобито висше образование и завършени периоди на обучение в чуждестранни висши училища, Наредба № 1 за учебната дейност на Варненски свободен университет „Черноризец Храбър”.
4. По-нататъшно развитие и професионална реализация:
Успешно завършилите специалността могат да продължат обучението си в други магистърски програми от Професионално направление „Информатика и компютърни науки”; магистърски програми от други професионални направления (по нерегулирани специалности); ОНС „доктор” (след придобиване на ОКС „магистър”).
Успешно завършилите тази специалност могат да се реализират във фирмите от ИТ бизнеса. В съответствие с Националната класификация на професиите и длъжностите завършилите специалността могат да работят като: разработчици на уеб приложение или в изграждането на потребителски, естествени или интерактивни интерфейси и др.
Магистърска програма: Софтуерно инженерство и мениджмънт;
Специалност: Информатика и компютърни науки;
Присъждана професионална квалификация: Софтуерен инженер;
Продължителност на програмата: – 3 семестъра ;
Брой кредити: 90;
Форми: Редовно, задочно и дистанционно обучение;
Езици за преподаване: Български и английски;
Конкретни изисквания за прием: Диплома за завършено висше образование, среден успех „добър“, успешно положен конкурсен изпит. За обучение на английски език се изисква сертификат за ниво B2.
1. Специалност "Информатика и компютърни науки (Computing and Computer Science)"
Специалността съответства на разработената Рамка на професионалната квалификация в Европейското образователно пространство и системно се актуализира във връзка с изискванията на пазара на труда и развитието на компютърните науки със съдействието на фирми партньори от браншовото настоятелство.
Дисциплините в учебния процес са разделени на: задължителни, избираеми и факултативни.
По време на обучението в задължителните дисциплини, студентите придобиват основни знания и умения в областта на компютърните науки – компютърни архитектури, операционни системи, компютърни мрежи, бази данни, програмиране и математически основи на информатиката.
Те сами посочват кои от избираемите и факултативните дисциплини (разработка на мобилни приложения, програмиране с Python, електронен бизнес, ИТ сигурност) ще изучават. Това им позволява да участват в планирането на собственото си обучение, като го ориентират към своите интереси и в синхрон с желаната професия.
2. Акценти в обучението:
2.1. Партньорство с ИТ бизнеса
Катедра „Информатика и икономика“ поддържа ползотворно парньорство с ИТ бизнеса, както с конкретни фирми, така и с браншови организации, които подкрепят обучението в бакалавърските и магистърските програми. Организират се и се провеждат съвместно майсторски класове.
Партньори в обучението на студентите в бакалавърската програма „Информатика и компютър-ни науки”, с подписани рамкови споразумения и партньорски договори са: ESI-SEE, BASSCOM, ORACLE ACADEMY, Sirma Group, Институтът за съвременни физични изследвания и др.
Варненски свободен университет „Черноризец Храбър“ е член на: BASSCOM (Българска асоциация на софтуерните компании), ИКТ Клъстер – Варна, РАПИВ (Регионална асоциация по предприемачество и иновации Варна) и др.
В университета ежегодно се провеждат майсторски класове и семинари с подкрепата на ИТ индустрията.
2.2. Индивидуален план за обучение:
Екипът на катедра “Информатика и икономика” предоставя възможност на студентите да участват гъвкаво във формирането на собствения си профил, като сами посочат избираемите и факултативни дисциплини, които отговарят на конкретна желана от тях професионална реализация.
Предлаганите дисциплини са в синхрон с набелязания фокус на софтуерната индустрия през следващите години върху изчисления в облака, мобилните приложения, работата с големи масиви от данни и социалния капитал, а също и с подготовката за най-актуалните професии.
Студентите непрекъснато допълват професионалния си профил чрез участие в специализации, семинари и майсторски класове за нови технологии с експерти от практиката и за развитие на лидерски умения, включително във виртуална среда.
2.3. Сертифициране:
Всички студенти на ВСУ имат възможност да се сертифицират в допълнителни курсове и дисциплини от дуги специалности, като получават сертификати с ECTS кредити.
2.4. Интернационализация:
По време на обучението си студентите комбинират дейности от аудиторна и извънаудиторна заетост с участие на чуждестранни лектори. Студентите имат възможност да участват в програми за мобилности: за стаж и обучение по „Еразъм+”, двустранни споразумения с Китай и др.
2.5. Гарантиране на устойчивост:
С цел успешна реализация на обучаваните студенти, катедра „Информатика“ предлага обучение в подготвителен курс „Подготвителна година за обучение в университети по специалности, свързани с компютърни науки“ (Foundation Year in Computer Science). Обучението съдържа четири дисциплини. То може да се проведе на български и английски език. Също така, може да бъде завършено и от кандидат-студенти за други университети в България и по света в специалности, свързани с компютърните науки.
Изучаваните дисциплини са:"Умения за учене", "Математическо мислене", "Въведение в програмирането" и "Английски език за компютърни науки".
Кандидат-студентите могат да заявят обучение и в някои от посочените дисциплини поотделно.
На записалите се студенти в специалност „Информатика и компютърни науки” се предлага да участват в обучение в Подготвителната седмица за специалността, в която е синтезирано съдържанието на изброените дисциплини от подготвителния курс.
2.6. Практики и стажове:
Провеждат се практически учебни занятия в университета, а също и в реална среда в ИТ фирми. Студентите могат да участват в мобилност по програма “Еразъм+” (за обучение или стаж), което им дава възможност да опознаят европейските практики и да получат подготовка за успешна реализация в международни екипи. Могат да се включат в ежегодно организираните допълнителни стажове, майсторски класове и практики във фирми и организации в страната и чужбина, както и в безплатни курсове, семинари, срещи със софтуерни фирми, академии и летни училища по актуални теми в професионално направление „Информатика и компютърни науки”. Това спомага за задълбочаването на връзките на катедрата с представителите на фирми и за изграждането на професионални контакти на студентите на ВСУ с експерти от практиката. Успешно завършилите тези форми получават признаване на кредити по дисциплини от учебния план и сертификати (вкл. фирмени), формиращи професионалното им CV.
3. Условия за прием
3.1. Конкурсен изпит:
Кандидатите полагат конкурсен изпит – Тест по информатика или по математика, или Общообразователен тест.
За кандидатстудентски изпит се признава оценката от държавния зрелостен изпит по Математика, Чужд език или Физика и астрономия, положен в Р България.
За кандидатстудентски изпит се признават приравненият резултат от ежегодно провежданото във ВСУ “Черноризец Храбър” състезание по информационни технологии “Web, Mobile, Cloud”, националното състезание по извличане на данни QUERYADA, както и резултати от национални и международни състезания по информатика, математика и ИТ.
3.2. Балообразуване:
Балът за класиране се формира от сбора на удвоената оценка от положения конкурсен изпит и удвоената оценка по Математика от дипломата за завършено средно образование.
3.3. Бонификации:
Завършилите математически гимназии и специализирани паралелки по информатика или информационни технологии получават 1 единица бонификация.
3.4. Допълнителни условия:
За прием във ВСУ се зачитат и оценките от следните кандидатстудентски изпити, положени в други висши училища: Математика, Информатика, Физика и Общообразователен тест.
За студентите с висок успех е предвидена възможността за ускорено преминаване на курса на обучение чрез индивидуални планове, перманентна сесия и др.
Допуска се признаване на получено предходно образование чрез сертифициране на образователни документи от други висши училища.
Кандидат-студентите, обучавани в „Софтуерен университет” ООД или завършили професионални гимназии, профилирани гимназии, колежи и други, с които катедра „Информатика” има сключени споразумения за съвместна дейност, се обучават при преференциални условия, които се утвърждават ежегодно.
4. Възможности за продължаване на обучението във ВСУ
Успешно завършилите специалността могат да продължат обучението си в магистърските програми: "Дигитален маркетинг и уеб дизайн", "Data Science", "Software Engineering and Management"“, "Cybersecurity", както и в други магистърски програми.
По време на обучението си, студентите имат възможност да придобият допълнителна професионална квалификация “Разработка на електронни издания”, “Разработка с JavaScript технологии”, “Учител по информатика и информационни технологии”.
5. Възможности за кариерно развитие:
Успешно завършилите специалност “Информатика и компютърни науки” могат да се реализират като:програмисти, разработчици на уеб и мобилни приложения, UI/UX дизайнери, разработчици на информационни системи, ИТ интегратори, програмисти и администратори на бази данни, както и специалисти на други длъжности в софтуерни фирми.
Магистърска програма: Наука за данните (Data Science);
Специалност: Информатика и компютърни науки;
Присъждана професионална квалификация: Анализатор на данни;
Продължителност на програмата: – 3 семестъра ;
Брой кредити: 90;
Форми: Дистанционно обучение;
Езици за преподаване: английски;
Конкретни изисквания за прием: Диплома за завършено висше образование, среден успех „добър“, успешно положен конкурсен изпит и сертификат за ниво B2 за английски език.
1. Специалност "Информатика и компютърни науки (Computing and Computer Science)"
Специалността съответства на разработената Рамка на професионалната квалификация в Европейското образователно пространство и системно се актуализира във връзка с изискванията на пазара на труда и развитието на компютърните науки със съдействието на фирми партньори от браншовото настоятелство.
Дисциплините в учебния процес са разделени на: задължителни, избираеми и факултативни.
По време на обучението в задължителните дисциплини, студентите придобиват основни знания и умения в областта на компютърните науки – компютърни архитектури, операционни системи, компютърни мрежи, бази данни, програмиране и математически основи на информатиката.
Те сами посочват кои от избираемите и факултативните дисциплини (разработка на мобилни приложения, програмиране с Python, електронен бизнес, ИТ сигурност) ще изучават. Това им позволява да участват в планирането на собственото си обучение, като го ориентират към своите интереси и в синхрон с желаната професия.
2. Акценти в обучението:
2.1. Партньорство с ИТ бизнеса
Катедра „Информатика и икономика“ поддържа ползотворно парньорство с ИТ бизнеса, както с конкретни фирми, така и с браншови организации, които подкрепят обучението в бакалавърските и магистърските програми. Организират се и се провеждат съвместно майсторски класове.
Партньори в обучението на студентите в бакалавърската програма „Информатика и компютър-ни науки”, с подписани рамкови споразумения и партньорски договори са: ESI-SEE, BASSCOM, ORACLE ACADEMY, Sirma Group, Институтът за съвременни физични изследвания и др.
Варненски свободен университет „Черноризец Храбър“ е член на: BASSCOM (Българска асоциация на софтуерните компании), ИКТ Клъстер – Варна, РАПИВ (Регионална асоциация по предприемачество и иновации Варна) и др.
В университета ежегодно се провеждат майсторски класове и семинари с подкрепата на ИТ индустрията.
2.2. Индивидуален план за обучение:
Екипът на катедра “Информатика и икономика” предоставя възможност на студентите да участват гъвкаво във формирането на собствения си профил, като сами посочат избираемите и факултативни дисциплини, които отговарят на конкретна желана от тях професионална реализация.
Предлаганите дисциплини са в синхрон с набелязания фокус на софтуерната индустрия през следващите години върху изчисления в облака, мобилните приложения, работата с големи масиви от данни и социалния капитал, а също и с подготовката за най-актуалните професии.
Студентите непрекъснато допълват професионалния си профил чрез участие в специализации, семинари и майсторски класове за нови технологии с експерти от практиката и за развитие на лидерски умения, включително във виртуална среда.
2.3. Сертифициране:
Всички студенти на ВСУ имат възможност да се сертифицират в допълнителни курсове и дисциплини от дуги специалности, като получават сертификати с ECTS кредити.
2.4. Интернационализация:
По време на обучението си студентите комбинират дейности от аудиторна и извънаудиторна заетост с участие на чуждестранни лектори. Студентите имат възможност да участват в програми за мобилности: за стаж и обучение по „Еразъм+”, двустранни споразумения с Китай и др.
2.5. Гарантиране на устойчивост:
С цел успешна реализация на обучаваните студенти, катедра „Информатика“ предлага обучение в подготвителен курс „Подготвителна година за обучение в университети по специалности, свързани с компютърни науки“ (Foundation Year in Computer Science). Обучението съдържа четири дисциплини. То може да се проведе на български и английски език. Също така, може да бъде завършено и от кандидат-студенти за други университети в България и по света в специалности, свързани с компютърните науки.
Изучаваните дисциплини са:"Умения за учене", "Математическо мислене", "Въведение в програмирането" и "Английски език за компютърни науки".
Кандидат-студентите могат да заявят обучение и в някои от посочените дисциплини поотделно.
На записалите се студенти в специалност „Информатика и компютърни науки” се предлага да участват в обучение в Подготвителната седмица за специалността, в която е синтезирано съдържанието на изброените дисциплини от подготвителния курс.
2.6. Практики и стажове:
Провеждат се практически учебни занятия в университета, а също и в реална среда в ИТ фирми. Студентите могат да участват в мобилност по програма “Еразъм+” (за обучение или стаж), което им дава възможност да опознаят европейските практики и да получат подготовка за успешна реализация в международни екипи. Могат да се включат в ежегодно организираните допълнителни стажове, майсторски класове и практики във фирми и организации в страната и чужбина, както и в безплатни курсове, семинари, срещи със софтуерни фирми, академии и летни училища по актуални теми в професионално направление „Информатика и компютърни науки”. Това спомага за задълбочаването на връзките на катедрата с представителите на фирми и за изграждането на професионални контакти на студентите на ВСУ с експерти от практиката. Успешно завършилите тези форми получават признаване на кредити по дисциплини от учебния план и сертификати (вкл. фирмени), формиращи професионалното им CV.
3. Условия за прием
3.1. Конкурсен изпит:
Кандидатите полагат конкурсен изпит – Тест по информатика или по математика, или Общообразователен тест.
За кандидатстудентски изпит се признава оценката от държавния зрелостен изпит по Математика, Чужд език или Физика и астрономия, положен в Р България.
За кандидатстудентски изпит се признават приравненият резултат от ежегодно провежданото във ВСУ “Черноризец Храбър” състезание по информационни технологии “Web, Mobile, Cloud”, националното състезание по извличане на данни QUERYADA, както и резултати от национални и международни състезания по информатика, математика и ИТ.
3.2. Балообразуване:
Балът за класиране се формира от сбора на удвоената оценка от положения конкурсен изпит и удвоената оценка по Математика от дипломата за завършено средно образование.
3.3. Бонификации:
Завършилите математически гимназии и специализирани паралелки по информатика или информационни технологии получават 1 единица бонификация.
3.4. Допълнителни условия:
За прием във ВСУ се зачитат и оценките от следните кандидатстудентски изпити, положени в други висши училища: Математика, Информатика, Физика и Общообразователен тест.
За студентите с висок успех е предвидена възможността за ускорено преминаване на курса на обучение чрез индивидуални планове, перманентна сесия и др.
Допуска се признаване на получено предходно образование чрез сертифициране на образователни документи от други висши училища.
Кандидат-студентите, обучавани в „Софтуерен университет” ООД или завършили професионални гимназии, профилирани гимназии, колежи и други, с които катедра „Информатика” има сключени споразумения за съвместна дейност, се обучават при преференциални условия, които се утвърждават ежегодно.
4. Възможности за продължаване на обучението във ВСУ
Успешно завършилите специалността могат да продължат обучението си в магистърските програми: "Дигитален маркетинг и уеб дизайн", "Data Science", "Software Engineering and Management"“, "Cybersecurity", както и в други магистърски програми.
По време на обучението си, студентите имат възможност да придобият допълнителна професионална квалификация “Разработка на електронни издания”, “Разработка с JavaScript технологии”, “Учител по информатика и информационни технологии”.
5. Възможности за кариерно развитие:
Успешно завършилите специалност “Информатика и компютърни науки” могат да се реализират като:програмисти, разработчици на уеб и мобилни приложения, UI/UX дизайнери, разработчици на информационни системи, ИТ интегратори, програмисти и администратори на бази данни, както и специалисти на други длъжности в софтуерни фирми.
Магистърска програма: Киберсигурност;
Специалност: Информатика и компютърни науки;
Присъждана професионална квалификация: Магистър по киберсигурност;
Продължителност на програмата: – 3 семестъра ;
Брой кредити: 90;
Форми: Задочно;
Езици за преподаване: Български;
Конкретни изисквания за прием: Диплома за завършено висше образование, среден успех „добър“, успешно положен конкурсен изпит.
Master Degree Program "Cybersecurity" at Varna Free University is the only one in Bulgaria with practical orientation and possibility for getting certification according to the international standard ISO 27001
Varna Free University offers an updated content profile of its MD Program in Cybersecurity.
The program is based on a partner network of business companies, academic and scientific institutions from Bulgaria and around the world. During the training, joint research teams are created to develop real practical tasks provided by the business on case studies of Bulgarian and foreign companies.
Students are encouraged to develop projects and scientific reports, to participate in research groups, competitions and to take part in national and international conferences.
Master's classes, led by prominent experts in the industry, help to improve the professional expertise of the students.
The program is built in accordance with the latest requirements for building educational policies and strategies in the field of cybersecurity. It includes fundamental disciplines related to the study of the main vulnerabilities of computer systems, threats and methods of protection, as well as specialized courses in business process automation, cryptography, risk management, distributed and cloud computing, web technologies, critical infrastructure, steganography, etc.
The uniqueness of the master's program is determined by its interdisciplinary nature. Along with the specific disciplines of cyber technologies, the emphasis is on new methods of protection in biometric systems and technologies used in banking, digital forensics, administrative and health services, construction of industrial and commercial systems, cyber insurance and others.
MP "Cybersecurity" at VFU is the only program in Bulgaria that prepares specialists who can be certified according to the international standard ISO 27001, a basic regulation for security management and confidentiality of information in companies.
Представяме Ви нашия екип от преподаватели, с които ще работите в бакалавърската ни програма. По време на цялото обучение – бакалавърска и магистърска степени, студентите се обучават от лектори, консултанти и ментори.
• Лекторите са експерти с дългогодишен практически опит от ВСУ "Черноризец Храбър" или от компании, базирани в ИТ индустрията, които пряко участват в учебния процес като преподаватели.
• Консултантите са експерти от практиката, чиято роля е да дават насоки, относно съдържанието и учебния материал.
• Менторите са експерти от практиката, които подпомагат студентите по време на техните стажове и практики.
Научни интереси: Управление на знанието, сигурност на комуникациите, Интернет на нещата;
bakardjieva@vfu.bg
Научни интереси: Изследване на хаотични функции, разработка на генератори на псевдо-случайни числа, криптиране на изображения и аудио файлове, моделиране на хеш функции;
borislav.stoyanov@vfu.bg
Научни интереси: Числени методи, обратни задачи, изкуствен интелект свързан с движение и взаимодействие на превозни средства и хора при автоматизирани системи за управление;
rossitza.marinova@vfu.bg
Научни интереси: Сигурност на данните, моделиране на бази данни, управление на софтуерни екипи, управление на качеството, софтуерни архитектури, проектиране на софтуерни системи;
vspasova@vfu.bg
Научни интереси: Автоматизация на бизнес процеси, социално мрежови анализ, интердисциплинарни изследвания, електронно обучение;
antonina.ivanova@vfu.bg
Научни интереси: Архитектура и информационни технологии, смарт хоум технология, невроархитектура;
petar.stefanov@vfu.bg
Научни интереси: Обработка и разпознаване на изображения, изкуствен интелект, компютърно зрение, дълбоко обучение, автоматизиран анализ на данни.
andriana.ivanova@vfu.bg
Преподавател на хонорар във ВСУ
Преподавател на хонорар във ВСУ
Преподавател на хонорар във ВСУ
Преподавател на хонорар във ВСУ
Преподавател на хонорар във ВСУ
Научни интереси: Уеб технологии, програмиране за уеб, уеб дизайн, аудио и видео редакция, компютърни архитектури, операционни системи, Open Science;
evgeniya.rakitina@vfu.bg
Ръководител катедра:ас. д-р Антонина Иванова
email: antonina.ivanova@vfu.bg
Технологичен институт – 2 ет.
Секретар на катедрата: Галина Пенева
Тел.: 052 / 359-572
еmail: galina.peneva@vfu.bg
Технологичен институт – 2 ет.
Към Facebook Към главно меню