Чуждестранните студенти от подготвителния курс за езикова и специализирана подготовка, студенти от програма "Еразъм+" и докторанти от Израел се запознаха с българските традиции и обичаи, свързани с празника Баба Марта. Събитието се организира от Департамента за чуждоезиково обучение и следдипломна квалификация.
С интерес присъстващите изслушаха беседата на доц. д-р Димитър Маринов, с която бе представена традиционната обредност на българите във връзка с празника Баба Марта. Вниманието бе фокусирано върху популярните легенди за появата на празника Баба Марта сред българския народ; традициите и обичаите, свързани с отбелязването на празника, сред които са: връзване на бели и червени мартеници, ритуално измитане на къщата от домакинята, почитане на мартенските съботи и други. Специален акцент бе поставен върху ритуалите - смъкване на мартеницата, първо мартенско пълнолуние и броене на дни от месец март, целящи магическо гадаене на бъдещето. Особено впечатляваща за чужденците бе информацията, че в традиционния светоглед на българския народ Баба Марта е своеобразна митологична персонификация на пролетта и събуждането на природата за нов живот. Любопитни за присъстващите бяха и сведенията за символиката на червения и на белия конец от традиционната българска мартеница.
В края на беседата някои от курсистите споделиха впечатленията си за участието в проведения на 20 февруари от Студентския съвет майсторски клас под надслов „Работилница за мартеници”, където обучаемите реално са се запознали с разнообразни начини за изработване на мартеници.
Чуждестранните студенти изразиха удовлетворението си, че са придобили ясна представа за този елемент от българската култура, който е свързан с богато нюансираната и изящна традиционна обредност, характерна за празника Баба Марта.
Всички участници в събитието бяха дарени с българска мартеница.