Юбилейната
Х Международна квалификационна школа „Съвременни педагогически технологии в обучението по руски език като чужд“ бе тържествено открита от Президента на ВСУ проф. д.ик.н. Анна Недялкова, която нарече Школата „устойчива образователна марка в обучението по руски език в Европа“. Школата има 564 випускници от 18 европейски и азиатски страни. През 2018 г. участниците в нея представят 14 европейски университета от 10 страни.
Проф. Недялкова благодари за подкрепата на проекта на: фонд „Русский мир“, Община - Варна, Представителството на Россътрудничество в България, Генералното консулство на Руската Федерация във Варна, Националното издателство за образование и наука „АзБуки“ при на МОН и Българската национална мрежа на преподавателите по руски език и култура.
Проф. Недялкова изрази своята признателност към преподавателите на Школата за творческия им подход и труд, обогатяващ знанията на младите русисти, и за системния им принос към методиката на преподаване на руски език като чужд. На участниците проф. Недялкова пожела удовлетворение от всичко, научено в Школата, и удоволствие от общуването с българските студенти.
С приветствени думи към ръководството на университета и участниците в Школата се обърнаха представителят на Фонд „Русский мир“ – В. Л. Литаренко, генералният консул на Русия във Варна - В. А. Климанов, ръководителят на Представителството на Россътрудничество в България - П. В. Журавлев, директорът на Дирекция „Образование и младежки дейности“ в община Варна – г-жа Лилия Христова, директорът на национално издателство „Азбуки“ – д-р Надя Кантарева-Барух и мн. др.
Организаторите и участниците в Школата получиха поздравителни адреси от изпълнителния директор на Фонд „Русский мир“ В. В. Кочин, от ректорите на Шуменския университет, Пловдивския университет и Нов Български университет, от ръководителите на катедрите по русистика в много български университети, началника на регионалния инспекторат по образование, директори на училища с изучаване на руски език и мн. др.
В концерта по повод откриването на Школата взеха участие солистът на Варненската опера – Гео Чобанова, Кристина Христова и Академическият танцов театър на Варненския свободен университет.
Как да се използват иновациите в обучението по руски език бе основна тема на занятията на Юбилейната
Х Международна квалификационна школа.
Пленарната лекция на проф. д-р Г.Н.Шамонина и проф. д.пед.н. Л.В.Московкин „
Съвременни педагогически технологии в обучението по руски език като чужд или На какво ви учи Школата?“ бе ретроспективен анализ на десетгодишния опит на Международната квалификационна школа на ВСУ. Бяха обобщени добрите практики в внедряването на продуктивните иновативни технологии (проектна, театрална, екскурзионна), информационните технологии, обучението чрез приказки, песни и танци. Изводите са, че десет години Школата запознава с актуалните процеси в развитието на руския език, с направленията на съвременната лингводидактика, със съвременните педагогически технологии, компютърните програми, необходими на преподавателя по руски език, с мрежовите ресурси в помощ на преподавателя, а най-вече, Школата учи на педагогическо майсторство, избор на индивидуален педагогически стил на работа и на любов към професията.
Една от ключовите теми бе кинотехнологията - технология за обучение по чужд език в процеса на създаване на видео филми. Проф. Л. В. Московкин запозна участниците с опита на преподаватели по руски език от Австрия, Чехия и Литва по използване на кинотехнологията, нейните теоретични основи, основни етапи на работа, така също и с компютърните програми за монтаж на филми. Участниците трябваше да създадат собствени видео филми, които да се използват като учебни пособия в обучението по руски език. 6 международни отбора избираха тема на учебен филм, писаха сценарии, снимаха и монтираха филми.
В последния ден на Школата бе организиран кинофестивал, на който бяха представени 6 учебни филма. Първо място бе присъдено на филма «Всё включено», подготвен от отбор №1 - С. Даскалова (България), Г. Звонарьова (Русия), А. Иванов (България), А. Кехайова (България), В. Орсоня (Италия), С. Хорват (Румъния), М. Янкович (Полша). Победителите получиха почетни грамоти и подаръци – учебници по руски език и монографии на проф. Л. В. Московкин и проф. Г. Н. Шамонина.
Много майсторски класове и методически семинари – практикуми бяха част от програмата на Школата. Майсторският клас
«Нови интернет-технологии за преподавателя и студента» на Д. Ю. Букин представи най-популярните мобилни приложения за изучаване на руски език. Бе проведен експеримент за професионална оценка на приложенията.
Поетиката на танца и неговия универсален език бе тема на доц. д-р Н.П.Чернева. Чрез примера на прецедентната за руската лингвокултура песен и танц „
Калинка“ бе илюстрирана възможността за съчетаване на изучаването на чужд език с музика н и танц на начален етап на обучението. Методическата идея е привлекателна със синергията на традиционните методи и съвременните педагогически технологии. След обсъждане на вариантите на методическа разработка на урок за малки деца /6-8 години/ се състоя флашмоб, в който участниците от Русия, България, Сърбия, Италия Грузия показаха не само уменията си да танцуват, но и знанията си за националната специфика на езика на танца.
Звездната нощ на русистите започна с майсторски клас на Д.Ю.Букин «
Граматика в акорди», посветен на песенната технология с цел затвърждаване на граматични навици. Песенният материал бе представен като видео клипове, а студентите самостоятелно съставяха упражнения към текстовете. За финал бе предложена реконструкция на текста на песента «Замыкая круг», с което участниците се справиха успешно.
Звездната нощ продължи с индивидуални изпълнения - театрални, танцови и музикални на студентите от България, Полша, Румъния и Грузия.
Традиционна за Международната квалификационна школа е темата за речниците, които играят важна роля в работата на преподавателя по чужд език. Лекцията на проф. В. А. Ефремов «
Речници в интернет и интернет-речници» бе посветена на правилното използване на интернет ресурси за различни видове речници. Дискутирани бяха възможностите на академичните източници, използвани при изучаване на етимологията на руския език (
www.etymolog.ruslang.ru). Особено внимание бе отделено на силните и слаби страни на най-известните информационни портали (
www.gramota.ru,
www.gramma.ru) и речникови ресурси (
www.dic.academic.ru).
Занятията по игрови технологии включваха анализ на съвременните подходи към “едютейнмънта“ или т.н. „игразование“. След кратък увод в историята на термина бяха представени съвременните западни и руски концепции за игразованието. В майсторския клас на Д.Ю.Букин участниците се научиха да определят целите и задачите на учебните игри. 4 отбора реализираха игри за развитие на различни комуникативни навици и умения. Лекцията на проф. В.А.Ефремов продължи анализа на едютейнмънта в лингводидактиката с акцент върху новия чуждестранен опит в тази област /т.н. „френски ателиета“/ и към иновационните форми на обучение с помощта на електронните технологии /например, езикови игри с емотикони/.
В майсторския клас на проф. В. А. Ефремов „
Митове за руския език: on-line“ бяха развенчани модните напоследък лингвистични митове. Като предпоставка за анализа на заблужденията за езика послужи изследване на интернет комуникацията, която влияе върху съвременните език и реч минимум в три направления: чрез нови форми на наивистична лингвистика, чрез наивистична лексикография и чрез дейността на различни интернет – дружества (лингвофрики, граммар-наци и др.). Най-интересните примери за лъжливи факти за руския език (например, трудността за неговото изучаване от чужденци) бяха иронично обсъдени в рамките на непринудена беседа с участниците в школата.
На закриването на Школата проф. д-р Теодора Бакърджиева представи новия проект на ВСУ
„Дигитално образование за икономически растеж и социално приобщаване“ и покани участниците да станат част от най-новите магистърски програми на ВСУ.
Юбилейната международна квалификационна школа завърши с връчване на сертификати и награждаване на победителите в конкурса «
Методическа идея. Фразеологично пътешествие "Пир на весь мир", или Как да работим с фразеологизмите в национална аудитория?» Тази година първо място бе присъдено на Шуменския университет, второ място на отбора на Пловдивския университет, а трето - на отбора на Самцхе-Джавахетския университет (Грузия).
На ръководителите на делегациите бе връчено Благодарствено писмо до ректорите на университетите от Президента на ВСУ проф. д.ик.н. Анна Недялкова.
Варненският свободен университет и Фонд „Русский мир“ получиха много благодарности за организацията и провеждането на Школата, за високото научно равнище на програмата, за творческата атмосфера и непрекъсната грижа за професионалното развитие на младите русисти в Европа.