В Световния ден на книгата и авторското право - 23 април, във ВСУ "Черноризец Храбър" се проведе традиционният Маратон на четенето. Събитието бе организирано от Департамента за чуждоезиково обучение и следдипломна квалификация и Университетската библиотека.
Тази година Денят на четенето във Варненския свободен униврситет бе посветен на кръгли годишнини, свързани с рождението на четирима световноизвестни автори на художествени произведения: Уилям Шекспир - 460 години, Анатол Франс - 180 години, Александър Пушкин - 225 години, Луиш де Камойш 500 години, както и на популярния в българската литература автор – Николай Хайтов – 105 години.
В Маратона на четенето взеха участие чуждестранни и български студенти, преподаватели и служители на Варненския свободен университет. Прозвучаха прекрасни произведения от световноизвестни автори на български, руски, английски, арабски, японски и португалски език.
В рамките на тържественото отбелязване на Световния ден на книгата и авторското право, Департаментът за чуждоезиково обучение и следдипломна квалификация организира и проведе сред студентите конкурс за превод на художествени текстове (които не са превеждани до този момент на български език) от английски и руски на български език. Директорът на Университетската библиотека Даниела Чернева награди с грамоти и книги победителите и участниците в конкурса за превод. Грамоти и книги получиха и всички останали присъстващи студенти, преподаватели и служители, които участваха в Маратона на четенето.
По повод Деня на четенето Университетската библиотека подготви и представи на всички свои посетители изложба на книги от петимата автори, на които бе посветен празникът.
Проф. д-р Галина Шамонна – Декан „Студентски живот и събитиен мениджмънт“ в университета, поздрави участниците в събитието, като се обърна към тях с думите: "
Този празник на четенето е много важен не само заради любовта към книгите, но и заради правото и уважението към труда на авторите на художествени текстове, както и заради зачитането на всичко, което е свързано със спазването на авторските права. Четенето е може би най-стимулиращото интелектуално занимание. То ни отвежда далече от дома, но ни създава дом навсякъде. Ако четете, ще имате необходимите знания, емоция, култура и памет за нещо, което ни се случва не само по страниците на книгите, но и в живота".
Директорът на университетската библиотека също приветства участниците в Маратона на четенето и ги запозна с идеята на възникването и със смисъла от отбелязването на Световния ден на книгата и авторското право. Доц. д-р Димитър Маринов продължи творческата среща с кратко представяне на живота и творчеството на петимата забележителни автори на литературни произведения: Уилям Шекспир, Анатол Франс, Александър Пушкин, Луиш де Камойш и Николай Хайтов.
Маратонът на четенето завърши с думите на Умберто Еко –
Библиотеките са магическо място: от време на време ти се струва, че стоиш под навеса на някоя гара, а като четеш книги за екзотични страни, ти се струва, че пътуваш към далечни брегове.