Студентите от IV курс,
специалност "Архитектура", проведоха 30 часа лекции на терен по дисциплината "История на българската архитектура". По време на занятията те посетиха най-големите исторически обекти във Варна, Девня, Провадия, Шумен и Разград.
Благодарение на традиционното партньорство с Регионалния исторически музей във Варна, студентите се запознаха подробно с изграждането и функционалното разпределение на Римските терми на стария Одесос, със строителните материали и техниките на градеж. Слушаха интересна беседа в Музея за нова история на Варна, с която опознаха етапите на развитие на града ни. В Археологическия комплекс "Джанавара" те наблюдаваха различните периоди при разкриване на археологическите останки, тяхната консервация и реставрация.
Пътуването продължи с посещение и беседа в Музея на мозайките в Девня, където се запознаха с начините за изграждане на трайно защитно покритие над археологическите останки. Имаха възможност да разгледат и Античния амфитеатър на Марцианопол. В Провадия четвъртокурсниците научиха нови моменти от историята на града в увлекателната беседа в Историческия музей и историческия комплекс Вароша.
В последния етап от лекциите на терен бъдещите архитекти разгледаха напълно реставрираната Томбул джамия в Шумен - най-голямата джамия на територията на България. Знае се, че за построяването на подпорните колони на храма са използвани колоните от двореца на първите български ханове в Плиска. Студентите получиха информация за етапите и методите за реставрация и консервация на полихромната украса и дървените елементи.
С особен интерес се очакваше и посещението на тракийската гробница в Свещари, която е под защитата Юнеско. Там студентите научиха вариантите за експонирането ѝ за посетители. Лекциите на терен завършиха в Интерактивния музей в Археологически резерват "Абритус", Разград.
"Стремежът е все по-голяма част от занятията да се провеждат на терен, за по-добро усвояване на историята, техниките и терминологията в архитектурното проектиране", сподели ръководителят на дисциплината доц. д-р Жечка Илиева.