Трима студенти от Държавния академичен университет за хуманитарни науки (ДАУХН) в Москва, представиха курсови проекти и успешно приключиха двумесечния си стаж във Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“. Диана Вечер, Наталия Иванова и Таисия Семьонова са първите, к
оито стажуват във ВСУ, след подписването на договор за сътрудничество между двата водещи университета. ДАУХН към Руската академия на науките обединява традициите на руската наука със съвременните изисквания за постигане на високи резултати във висшето образование.
Стажът се проведе онлайн и изцяло на руски език. Той беше воден от именитите преподаватели на ВСУ „Черноризец Храбър“ - проф. д.и.н. Румяна Михнева и проф. д.с.н. Иво Христов.
По време на защитата на курсовите проекти Диана Вечер представи темата „Американо-китайските отношения в 21 век – новият биполярен свят?“. Студентката изтъкна, че изучаването на съвременните американо-китайски взаимодействия представляват актуална научна задача, която позволява да се направят изводи за сценария на развитие на отношенията между глобалните лидери в новите световни условия. Процесите на глобализация и информация трансформират международните отношения, като сътрудничеството е единственият възможен вариант на регулиране на нетрадиционните проблеми на безопасността. Във втората си презентация Диана Вечер изследва включването на България в Първата Световна война.
Второкурсничката в специалност „Международно странознание“ Наталия Иванова, представи курсов проект на тема: „Руската емиграция в България в периода 1920 – 1944 г.“. Задачата е част от дисциплината „Българо-руски дипломатически отношение“, водена от проф. д.и.н Румяна Михнева. Студентката обърна внимание на историческите и социологическите фактори след промените в Русия и адаптацията на емигрантите в България. Тя изследва историята и причините за вълните руски емигранти на Балканите и в частност в България. Втората тема на Наталия беше свързана с развитието на Руско-китайските отношения в съвременните условия.
Таисия Семенова отлично презентира курсов проект, засягащ геополитиката на Русия в 21 век. Главната цел на разработката бе насочена към подробното изследване на геополитическата ситуация и мястото на Русия в нея. „Росия е заинтересована да запази своето място като Евразийски геополитически център в духовно, икономическо, териториално и военно отношение. Днес не само Русия, но и всяка друга държава в света, дори и САЩ, не е способна да реализира своите геополитически интереси, без подкрепата на съюзниците си“, коментира Таисия Семьонова. Тя получи поздравления от проф. Иво Христов за доброто представяне и точния анализ.
Във втората част на изпита студентката от Москва направи преглед на Руско-българските отношения в периода 1878 – 1896 г., непосредствено след Руско-Турската война. Тя блестящо изследва последствията от подписването на Санстефанския мирен договор, решенията на Берлинския конгрес, руската администрация в България, разрива в отношенията между двете държави през 1896 и възстановяването им от император Николай II.
„Уверена съм, че в Държавния академичен университет за хуманитарни науки в Москва, вече има трима студенти, които разбират по-добре сложния свят на 21 век“, коментира след защитите проф. Михнева. Тя изрази задоволството си от високото ниво на провеждане на стажа.
Руските студенти, които проведоха стажа си във Варненския свободен университет, получиха поздравления и от проф. д-р Галина Шамонина – главен секретар на университета.
Стажът се провежда на обменни начала. В московския университет вече се обучават студентите на ВСУ „Черноризец Храбър“ Валентин Марков и Виктория Бойчева, които активно работят по своите курсови задачи и проекти, възложени им от водещите преподаватели на Държавния академичен университет за хуманитарни науки в руската столица.