Проф. д.н. Румен Стаматов и авторският колектив Яни Янев и д-р Светлозар Попов бяха отличени днес с награда "Варна" в сферата на науката и висшето образование, направление "Обществени науки", в навечерието на 24 май - Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.
Проф. д.н. Румен Стаматов, преподавател по "Психология" и създадел на магистърската програма "Позитивна психология" бе отличен с индивидуална награда - за цялостен принос и значими постижения в учебната, научноизследователската и практическата работа за развитието на позитивното образование, социалните и образователните способности на учениците и успешно изграждане на позитивна училищна култура по проект на ВСУ „Черноризец Храбър“ „Позитивното образование в училище“, който е иновативен за България и бе реализиран в СУ "Гео Милев" - Варна.
"Благодаря на екипа на училището и лично на неговия директор Албена Павлова за доверието и активната работа", каза проф. Стаматов и допълни, че Варна трябва да стане център на нова образователна парадигма, базирана на благоденствието, щастието и академичните постижения на децата. Директорът на СУ "Гео Милев" Албена Павлова специално поздрави проф. Стаматов.
По проекта, реализиран съвместно с водещото варненско училище, бе разработена първата цялостна методика за позитивно образование, обхващаща различни програми и дейности, свързани с развитието на силните страни, щастието, социалните и образователните способности, и изграждането на позитивна училищна култура. Методиката изследва промяната на нагласите на ученици, учители и родители към позитивното образование и значението на благополучието и здравето в училище. Засяга и социалните компетентности на учениците в процеса на дигитализация. В основата се поставя психологичното благоденствие на децата. Това оказва влияние върху психологичното им здраве, а от друга страна, подпомага техния успех, справянето с различни предизвикателства и повишаване на резултатите.
Програмата използва силните страни на учениците, учителите и техните родители. Съвместните действия включват обучения на педагогическия състав, лектории с родители и въвеждане на програмата за благополучие на учениците.
Резултатите от проекта са представени в четири научни изследвания и включват концептуалните основи и съдържанието на позитивното образование, програмите и работните книги в помощ на учители и за самостоятелната работа на учениците.
Номинацията на проф. Стаматов бе подкрепена от освен от Албена Павлова - директор на СУ "Гео Милев", от Училищното настоятелство на водещотото варненски училище и Петко Петков - директор на СУ "Св. Климент Охридски".
Авторският колектив Яни Янев и д-р Светлозар Попов получи колективна награда "Варна" - за значими постижения в изследването на исторически аспекти на договорното и международното публично право – основа на иновативен авторски подход за обучение на студенти по право и монографичния им труд „Договорното начало в българската държавност V – VII век“.
В подготовката на нашия труд ни помогна вдъхновяващата академична среда на Варненския свободен университет, каза Яни Янев. При получаването на награда "Варна" той съобщи, че част от средствата ще бъдат дарени на "Варненски Некропол I", а с останалата част ще бъде учредена стипендия за студент от Варненския свободен университет.
Яни Янев е вицепрезидент на Варненския свободен университет, адвокат и общественик. В мандата си на областен управител (2001 - 2005 г.), именно той инициира учредяването на Награда „Варна“ в сферата на науката и висшето образование.
Д-р Попов е лекар и активен участник в гражданското общество, като е един от инициаторите за създаването на Сдружение „Варненски некропол I“. Авторите имат съвместни доклади на историческа тематика.
Монографичният им труд „Договорното начало в българската държавност V – VII век“ представя задълбочен анализ на широк кръг от исторически извори за периода V – VII век, обогатен през погледа на юриста, който се фокусира върху Договора от 448 г. между Византия и Хунската империя. Авторите изследват въпроса дали Исперихова България е била правоприемник на териториалните права, установени с този договор, като проследяват приемствеността във владетелската власт, както въз основа на генеалогичната приемственост, така и в непрекъсваемостта на съществуването на обществената организация на древните българи и други племена и народи, участвали в етногенезата на Исперихова България, съчетани и с трайно териториално присъствие. Изследван е слабо проучен, както от историческата, така и от правната наука, период от българската история, свързан с процеса на възникване на българската държавност, а именно времето преди създаването на Исперихова България. Темата е представена в динамичен, образен, достъпен и приобщаващ читателите стил. Трудът има интердисциплинарен характер и предлага нов поглед и светлина върху хронологичната рамка на владетелите от най-ранната българска история.
Отзиви и препоръки за присъждане на Награда „Варна“ на Яни Янев и д-р Светлозар Попов дадоха чл.-кор. на БАН проф. д.ю.н Иван Русчев, проф. д.и.н. Иван Билярски, проф. д-р Янаки Стоилов, проф. д-р Емил Константинов, проф. д.и.н. Христо Матанов, проф. д-р Георги Пенчев.
С награда "Варна" е и колктивът, воден от проф. дпн Веселин Михалев - директор на ОУ "Добри Чинтулов" и преподавател в Департамента за чуждоезиково обучение и следдипломна квалификация на ВСУ "Черноризец Храбър". Училището спечели престижния приз в категорията „Колектив на годината” в областта на основното образование.
33 личности и колектива бяха отличени с Награда „Варна“ за изключителните си постижения в областта на образованието, науката и културата през изминалата година. По традиция официалната церемония по тържественото връчване се състои в навечерието на 24 май – Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. В препълнената зала „Пленарна“ на Община Варна кметът Благомир Коцев и председателят на Общинския съвет Христо Димитров заедно връчиха престижните отличия.
"Благодаря ви, че сте превърнали Варна в своя кауза и сте се отдали на нея. До всеки един от вас стои един достоен варненец, който с труда си е допринесъл за развитието и престижа на нашия град". С тези думи кметът Коцев се обърна към стотиците гости и лауреати на наградата „Варна“. Вие сте стълбовете на нашето общество и благодарение на вас ние вървим напред, поздрави наградените Благомир Коцев.
По думите му Варна е много повече от сградите, пътищата, мостовете и пристанищата. Повече от ремонтите, от лъскавите офис сгради и от заведенията. Варна е съвкупността от таланта и устрема на варненци, сборът от техния вечен взор към морския хоризонт, който ги вдъхновява да творят и да постигат. Награда „Варна“ е най-ясният атестат за признанието на гражданите на нашия хилядолетен град за труда на личностите, които го поддържат жив и проспериращ, каза още кметът на Варна.
Носител на голямата награда „Варна“ тази година е графичният дизайнер Димитър Трайчев.