Начало
/
Новини
/
Проф. д-р Харалд Робърт Брух: Вярвам, че световната икономика ще се възстанови от COVID-кризата до две години
Проф. д-р Харалд Робърт Брух: Вярвам, че световната икономика ще се възстанови от COVID-кризата до две години
15 Май 2020
Проф. д-р Харалд Робърт Брух – водещ преподавател по инфекциозни болести в Университета в Севиля, Испания и в Университета в Бон, Германия и известен немски хематолог и икономист, изнесе публична лекция пред студентите и преподавателите от Варненския свободен университет "Черноризец Храбър" на тема "Икономическите и медицинските аспекти в светлината на разпространение на COVID 19 в Европа". Лекцията се проведе при голям интерес във виртуалната аудитория на университета. По особено атрактивен начин проф. Брух анализира COVID 19 и разпространението му в България и Германия, като не пропусна сравнението между двете държави. Като преподавател в университета в Севиля, той даде примери и от Испания.
Водещият професор обясни какво е важно да знаем и как да се предпазваме от болестта, предизвикала невижданата в нашия век световна пандемия.
„България е с малко на брой смъртни случаи, в сравнение с Италия“, каза проф. Брух. „Проблемът е като айсберг – ако не тестваме много, няма да знаем броя на случаите и няма да знаем каква е реалната смъртност".
Проф. Брух цитира дългосрочната прогноза на Медицинското училище на Харвард според която през следващите 2 до 3 години до 2/3 от населението на Земята ще бъде заразено. „Няма гаранция, че климатът ще е единственият фактор за подобрение на обстановката“, допълни той.
Според водещият учен досега са изградени около 3% имунитет в обществото и не сигурно доколко и за какъв период от време би ни предпазил. Можем да изправим кривата на заразяването чрез социално дистанциране – това означава, че ще подпомогнем здравната и социалната система - броят на заразените няма да надхвърли капацитета на системата на здравеопазването.
Разпространението на болестта оказва голямо въздействие върху икономиката. Световната икономическа криза удари целия свят, сподели в лекцията си немският учен. А светът е свързан - взаимодейства и съществува чрез внос и износ. Проф. Брух даде за пример Германия, където през март износът е спаднал с 8%, компаниите са се забавили, хората нямат доходи ако са загубили работата си. Държавата няма пари, компаниите нямат пари, финансовият сектор е в лоша ситуация.
Много е трудно да се правят прогнози, коментира проф. Брух, но хората се надяват, че кризата ще приключи след края на лятото и икономиката ще започне бързо да се възстановява. Фондовият пазар се срива по време на пандемия. Пазарът на златото се покачва. Възстановяването на фондовата борса може да се очаква едва след като кризата е преодоляна.
Държавите предприемат различни спешни мерки. „В Германия дадохме пари на компаниите, за да се стабилизира корпоративната ликвидност, ликвидността на финансовия пазар и намалихме данъците за компаниите, въведоха се мерки за краткосрочната заетост. Финансирани са самостоятелно заетите лица – по 9000 евро, а ако фирма има до 50 работника, получава 25000 евро. Това се случи в рамките на седмица, много нетипично за една бюрократична система. Дори болниците са защитени чрез болничен щит - те получават пари при увеличаването на леглата в интензивните отделения - по 50000 евро на легло и пари за защитна екипировка“, разказа професорът.
Според него са възможни три сценария за излизане на световната икономика от кризата с COVID:
Първият възможен сценарий, в който аз вярвам, каза проф. Брух, е че най-лошото е отминало или ще отмине до началото на юли. Икономиката бързо ще се възстанови, ще започне отново да произвежда и да доставя стоки, няма да има нарушаване във веригата на снабдяването. И макар че е възможна рецесия, световната икономика ще се върне към нормалното си положение в период от една до две години.
Вторият сценарий е вирусът да не премине за година, той ще продължава да се разпространява, ако се разхлабят ограничения във втората половина от годината. Ще се премине към стратегия на „отваряне – затваряне“, ще има по-силни и по-слаби компании, по-силните ще оцелеят, вероятно ще има нови модели, може би държавата ще подпомогне някои компании и брутният продукт може да падне първоначално, но после отново ще се вдигне, нивото на безработица ще падне до дъното и после ще може да се контролира в следващите 12 месеца.
Третия сценарий е свързан със световен пандемичен отговор в следващите 12 до 24 месеца. С времето държавите ще започват все по-координирани действия - Европейският съюз започна такова координиране - на разработването на ваксини на стойност 8 милиарда долара. „Туризмът също страда силно, но смятам, че ще започне работа в края на тази година. И да, ще има световна рецесия, но ще се преодолее за няколко месеца, дори само една година, по мое мнение“, завърши проф. Брух.
Той припомни думите на нобеловият лауреат Джошуа Ледерберг, който казва, че нашата съобразителност, нашата интелигентност ще се изправи срещу „техните гени“, като под техните гени се има предвид вирусът. Епидемията от COVID 19 представлява безпрецедентна заплаха за нашето здраве и икономика, за политиката, за хората, за всички вас и може да продължи дълго, но ако използваме съобразителността си, а ние всички го правим, имаме шанс да го преодолеем.