Департаментът за чуждоезиково обучение и следдипломна квалификация на Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“ проведе квалификационен семинар за преподаватели по чужди езици на тема „Съвременни педагогически технологии в обучението по чужд език“. Събитието събра над 50 участници, сред които преподаватели от висши учебни заведения, директори на училища, учители и експерти от Регионалните управления на образованието от различни градове в България, както и чуждестранни гости от Узбекистан и Турция.
Семинарът беше открит от д-р Боряна Костова, директор на департамента. Сред официалните лица, които поздравиха участниците, бяха доц. д-р Елеонора Танкова, заместник-ректор по институционално сътрудничество и развитие на ВСУ „Черноризец Храбър“, Георги Тонев, председател на Българската национална мрежа на преподавателите по руски език и култура, и доц. д-р Веселин Чантов, председател на Българската асоциация за качествени езикови услуги „Оптима“.
Основната цел на семинара бе да предостави платформа за обмен на добри практики и иновации в обучението по чужди езици, с фокус върху усъвършенстването на професионалните компетенции на преподавателите. Особено внимание привлече пленарната лекция на проф. д-р Галина Шамонина от Варненския свободен университет, озаглавена „Педагогическа иноватика в обучението по чужд език“.
Обучението продължи с работа в две секции – „Английски език“ и „Руски език“. Лектори в секцията по английски език бяха проф. д-р Екатерина Софрониева от СУ „Климент Охридски“ и Мария Барганова, главен експерт в Министерството на образованието и науката. В секцията по руски език лекции изнесоха проф. д-р Надя Чернева от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и проф. д-р Татяна Алексиева от СУ „Климент Охридски“. На финала в секциите се проведоха кръгли маси, на които се обсъдиха актуални въпроси, свързани с обучението по английски и руски език в България.
"Основната цел на Квалификационния семинар беше преодоляването на предизвикателствата пред преподаването и изучаването на чужди езици в България. Предизвикателства се отнасят до комплекса от умения, които са необходими в съвременния свят – комплекс от умения, който непрекъснато се разширява и динамично се променя. Именно това налага промяна и в начина на преподаване и усвояване на знанията и уменията. Във всяка сфера на образованието и особено в чуждоезиковото обучение е необходим преход от преподаване, запаметяване и възпроизвеждане на информацията към прагматизиране на познанието, т.е. използване на интерактивни методи, активно взаимодействие между участниците в образователния процес, персонализация на учебното съдържание и ориентация към резултати", коментира д-р Боряна Костова след края на квалификационния семинар.
Вижте какво сподели д-р Боряна Костова след приключване на семинара пред репортер на БТА ►