Варненският свободен университет е в Зимна ваканция от 23 декември 2024 г. до 5 януари 2025 г. (включително).
Светли и уютни празници!
гр. Варна 9007, к.к. "Чайка", ул. "Янко Славчев" 84
Прием: +359 52 355 106

През август стартира работно съвещание „Теория на солитоните, нелинейна динамика и машинно обучение“

12 Август 2023

Работното съвещание „Теория на солитоните, нелинейна динамика и машинно обучение“ събира над шестдесет участника във Варненски свободен университет в периода 12-17 август 2023 г. Една от целите на работното съвещание е да запознае участниците в него с две от основните теми на научния форум, а именно със свойствата и поведението на солитоните и методите за тяхното получаване, както и с приложения на идеи от теоретичната и експерименталната физика в създаване на математически по-обсновани методи за машинно обучение. Чрез доклади и обсъждания студенти, млади учени и водещи изследователи от България, Франция, Германия, Ирландия, Румъния, Швейцария и Англия ще представят достиженията си в тези и други области.

Теорията на солитоните и техните приложения в раздели на физиката като нелинейната оптика, физика на плазмата, хидродинамиката и др. възникна преди около 50 години като нова област в математичната физика. Развити бяха ефективни математически методи, позволяващи да се решат точно цели класове нелинейни частни диференциални уравнения, които описват важни процеси в гореспоменатите физически явления. В процеса на своето развитие теорията на солитоните стимулира появата на нови раздели и в математиката и по-специално в теорията на алгебрите на Ли, теорията на аналитичните функции и др. Става дума за теорията на градуираните безкрайномерни алгебри, известни понастоящем като алгебри на Кац-Муди, нови подходи към решаването на задачи на Риман-Хилберт. Самите солитони могат да се опишат като устойчиви нелинейни вълни. Техните свойства практически не зависят от физическия характер на средата, в която се разпространяват: плазма, флуиди, нелинейна оптична среда. При взаимодействие два солитона могат силно да се деформират, но след взаимодействието отново възстановяват своята форма и скорост.

От своя страна машинното обучение (МО), със своите методи, служи за формална основа на изкуственият интелект и се явява най-бурно развиващата област от науката в последното десетилетие. В рамките на съвещанието ще бъдат представени нови идеи за развития както на дискриминативните, така и на генеративните модели на МО, използващи класически и графови изкуствени невронни мрежи. От особен интерес във форума са придобилите голяма популярност архитектури от типа "трасформатор". В рамките на специална сесия ще бъдат представени решения на уравнения от общата теория на относителността посредством невронни мрежи с вложени закони от механиката.

Работното съвещание е организирано в пристъствена и отдалечена форма на участие от Институт за съвременни физически изследвания и Варненски свободен университет, подпомогнато от Фонд „Научни изследвания“ към Министерството на образованието и науката на РБ, посредством процедура за подкрепа на международни научни форуми, провеждани в РБ по договор КП-06-МНФ/7 от 23.05.2023 г.
Спонсори на събитието са "Мениджмънт Файненшъл Груп" АД и "Квантерал" ООД.

Регистрация за участие ►