За десета година Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ се превърна в център на креативността и иновативното мислене сред бъдещите инженери и архитекти, които участваха в десетото издание на международното състезание „Varna Spaghetti Engineering“. Събитието, организирано от катедра „Строителство на сгради и съоръжения“, привлече млади таланти от цялата страна и чужбина, като предостави уникална платформа за демонстрация на иновации и креативност в областта на строителството и архитектурата.
Състезанието бе открито от доц. д-р Елеонора Танкова, заместник-ректор на Варненския свободен университет, която поздрави участниците и подчерта важността на иновативното мислене и практически умения сред учениците и студентите
Тази година в него взеха взеха 13 ученически отбора от професионални гимназии по строителство, архитектура и геодезия и четири студентски. Учениците се изправиха пред задачата да проектират и изградят кули от спагети под формата на обърната пресечена пирамида. За допълнителна подкрепа всеки отбор бе консултиран от студент от специалностите „Строителство на сгради и съоръжения“ и „Архитектура“.
Първо място зае отбор „Стремеж“ – от ПГАСГ "Васил Левски" - Варна - Георги Георгиев, Ивона Борисова и Далия Рашидова, с ментор трутокурсничката в специалност "Архитектура" Виктория Филимонова.
На второ място се класира отбор „Аполо“ от Шумен - Станислав Андреев, Мертан Ибрямов и Йоанна Недева, с ментор студентката от специалност "Архитектура" Невена Атанасова. Трети стана отбор „Експериментът“ от Велико Търново - Божидар Кушев, Камелия Павлева и Ясен Христов с ментор четвъртокурсничката от специалност "Строителство на сгради и съоръжения" Анна Димова.
При студентите задачата бе значително по-сложна - изграждане на две кули, свързани с мостова конструкция на минимална височина от един метър. Всички съоръжения преминаха през изпитания – вертикално натоварване и симулирано земетресение. Жури от експерти и университетски преподаватели, както и публиката, определиха победителите.
Безапелационен победител стана отбор „Сапфир“ в който участваха турски студенти на ВСУ "Черноризец Храбър". Проектът получи 62 от общо 89 точки на журито. В рамките на състезателната програма, съоръжението, изградено от 800 г спагети и разположено между две кули на височина от 110 см, понесе безпроблемно натоварване и тест за земетръс от 7 500 г. По желание на отбора и извън състезателната програма мостът бе максимално натоварен до неговото пълно разрушение. Съоръжението издържа 12 500 г, но рухна при симулацията на земетресение. Мостовата конструкция на отбор „Сапфир“ впечатли всички с красотата, инженерната си сложност и издръжливост. Отборът получи парична награда от "Планекс Варна" ООД, интервю в следващия брой на вестник Строител и грамоти.
За първи път в историята на състезанието бе връчена
награда на името на доц. д-р Милена Кичекова – основател на „Varna Spaghetti Engineering“. Наградата се присъжда за най-креативна инженерна конструкция, тя е посветена на паметта и вдъхновението, което доц. Кичекова остави след себе си, както и на приноса ѝ в развитието на иновативното образование в инженерните науки.
Първи носител на тази специална награда стана отбор „Бригада Нов силикон“ от ПГАСГ "Христо Ботев" София, с ментор Йоана Димитрова от специалност "Архитектура". Проектът на учениците от Софийската строителна гимназия впечатли журито и публиката с цялостната си концепция за модерна, иновативна и екологична конструкция за бизнес сграда, в която хората имат всички условия за пълноценна работа и отдих.
Отличен бе и студент-консултант на състезанието - това е Никол Куртева - четвъртокурсничка в специалност "Строителство на сгради и съоръжения". Тя получи като награда двумесечен платен стаж в една от водещите компании - партньор на стъстезанието "Амата".
Специални награди връчиха Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране - Регионална колегия - Варна, Камарата на строителите в България - Областно представителство - Варна, „Планекс Варна“ АД и др.
"Състезанието стана традиционно и много ни радва фактът, че успяхме да събудим интереса в учениците към него, каза пред репортер на Радио Варна Тихомира Кордон, строителен инженер и асистент във ВСУ "Черноризец Храбър". Самата тя е участник във всички издания на състезанието - като състезател, ментор, преподавател и сега главен организатор. "Много от учениците, които участват след това продължават образованието си в университета, немалка част от тях стават преподаватели в училищата и сега водят техни ученици, каза още тя. Тихомира Кордон добави, че висшето училище е получило тази година едни от най-високите оценки в страната за инженерните специалности и специалност „Архитектура“ от акредитационната комисия.
„Varna Spaghetti Engineering“ е събитие, което не само демонстрира таланта на младите инженери, но и дава възможност за развитие на практически умения, изследване на новаторски подходи и креативност. В контекста на растящите нужди от висококвалифицирани кадри в строителния сектор, инициативата играе важна роля в изграждането на бъдещи професионалисти, коментира доц. д-р Дария Михалева - ръководител на Катедра "Строителство на сгради и съоръжения". Пред екипа на bTV тя даде изключително висока оценка за професионалните и креативни умения на участниците.
Събитието се осъществи с подкрепата на партньорите:
Областно представителство Варна на Камарата на строителите в България,
Камара на инженерите в инвестиционното проектиране - Регионална колегия - Варна,
"Хидрострой" АД,
"Планекс Варна" ООД,
"Атрим" ЕООД
Рьофикс
Състезанието се радваше на изключителен интерес от медиите, като екипи на националната телевизия bTV , изданието на камарата на инженерите - вестник „Строител“ и Радио Варна, отразяваха на място състезателните етапи с репортажи и интервюта с участниците и организаторите.
Вижте репортажите на bTV►
Чуйте рапортажите в Радио Варна ►
Прочетете интервю във в. "Строител" ►
Благодарим за подкрепата на бизнеса и медийните ни партньори
вестик „Строител“,
Moreto.net и Радио Варна.