Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ посреща водещи американски лектори, които са и ментори на студентите от магистърската програма „Предприемачество“. В университета пристигат Лари Бийл – създател на магистърската програма, финансов съветник и инвестиционен мениджър, и Майкъл Марвин – водещ предприемач в IT-сектора и създател на Tech Valley. Двамата ще представят пред студентите темата „Управление на инвестиционния процес“ от 10 до 13 май.
Магистърската програма "Предприемачество" на ВСУ "Черноризец Храбър" пренасе в България най-добрите бизнес практики от Силициевата долина. Първият курс от 30 магистри в програмата се обучават с индивидуални поименни стипендии от ментори от САЩ.
Сред лекторите е и Майкъл Марвин - истински гигант в IT-индустрията. Стартирал е и е развил над 100 технологични компании и е създател на Tech Valley, еквивалентът на Silicon Valley (Силициевата долина) на източното крайбрежие. Бил е съветник на голям инвестиционен фонд с капитал от $1,4 млрд. Заемал е ръководни постове и е бил член на борда на престижни компании. От 2017 г. той е част от екипа на Българския център по предприемачество. Той е основател и първи главен изпълнителен директор на старт-ъп, който става публичен 7 години по-късно и бива продаден на компания от Fortune 500. Основал е и участвал в управлението на seed capital фонд, инвестирал в старт-ъп компании в районите с големи университети.
Повече от 50 години Лари Бийл работи като финансов съветник и инвестиционен мениджър. Той развива собствен бизнес в Силициевата долина, а сега помага на млади предприемачи от света да направят същото. Основател е на фондацията за междукултурно и инвестиционно управление „Интеркултура“. Той е бил консултант и на основателя на Apple - Стив Джобс.
Лари Бийл ще е специален гост на церемонията по връчване на дипломите на студентите от факултет „Международна икономика и администрация“ на ВСУ „Черноризец Храбър“, която ще се проведе на 17 май от 14.00 ч. в университета. По-късно същия ден той ще се срещне с водещи представители на бизнеса от региона по темата „Менторството – малка инвестиция, голяма възвръщаемост“.
На 20 май студентите от магистърската програма „Предприемачество“ ще представят пред него и група чуждестранни и български инвеститори разработените в рамките на програмата проекти за стартиране на собствен бизнес.
За първи път през учебна 2019 / 2020 г. факултетът „Международна икономика и администрация“ на Варненския свободен университет предлага прием след завършено средно образование в специалност „
Предприемачество и бизнес“. Бакалавърската програма стъпва на устойчивите модели на
магистърския курс „Предприемачество“.