гр. Варна 9007, к.к. "Чайка", ул. "Янко Славчев" 84
Прием: +359 52 355 106

Кариерна борса срещна студентите с бизнеса

05 Декември 2023




Кариерна борса се проведе днес във Варненския свободен университет "Черноризец Храбър". Събитието е част от проекта "Иновативен модел за модернизация на висшето образование чрез създаване на академична екосистема ВСУ "Черноризец Храбър" - Технически университет - Варна - Пловдивски университет "Паисий Хилендарски", който започна точно преди две години.

Събитието бе открито от проф. д-р Петър Христов, ректор на Варненския свободен университет, който приветства студентите в навечерието на студентския празник, 8 декември: "Студентите са носители на надеждата за едно по-добро бъдеще. Оптимист съм, че днешните млади хора ще имат по-добър живот от този на своите родители. Сигурен съм, че студентите на Варненския свободен университет ще могат в максимална степен да се възползват от предизвикателствата и възможностите на бързо променящия се свят", каза той.

Ректорът награди изявени студенти, допринесли за издигането на престижа на ВСУ "Черноризец Храбър" в спорта и социалните дейности. Те са:
► Полина Галинова - специалност V курс "Психология", завоюва бронзов медал на световното първенство по кикбокс в Португалия. Тя е и двукратна световна шампионка по кикбокс за юноши и кадети. Многократен шампион на страната и  част от националния отбор на България по кикбокс.

► Тервел Чорбаджийски - II курс "Психология",  с отбора си "Джамбо 2006" се класира в ТОП 3 на провелото се в Русе 32 издание на спортния турнир по стрелба с лък „Дунавски стрели“. Тервел съчетава успешно обучението в университета със спорта, музиката и изкуствата! 

► Кристиян Йорданов - II курс "Защита на националната сигурност"=Заедно с Полина Галинова извоюваха четири златни медала на Националния шампионат по кикбокс, който се проведе в Стара Загора. Студентите класираха университетът в ТОП 3 на шампионата, организиран от Асоциация за университетски спорт "Академик".

► Йоанна Христова – III курс в специалност "Графичен дизайн". Тя се Класира в призовата тройка на конкурса за превод "Трансформации",  организиран от Филологическия факултет на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“. Конкурсът се провежда със съдействието на Министерството на образованието и науката. 

► Мерхат Осман – като студент в 4 курс на специалност "Финанси и счетоводство" той получи специалната награда на 12-ото издание на Националния конкурс по одит за студенти "Млад одитор" за 2023 г., организиран от ВУЗФ. Наградата на Мерхат е провеждането на стаж в Сметната палата на Република България. Сега Мерхат е магистър в специалност „Данъчен и митнически контрол“.

► Гергана Атанасова - IV курс в специалност "Право". Тя е част от българския отбор, които представи страната ни в  #ConSIMium - симулация на работата на Съвета на Европейския съюз. В симулацията участваха 200 студенти от всички страни-членки на ЕС. Гергана е и носител на наградата „Студент на годината“ на Националното представителство на студентските съвети за 2022 г. 

► Алесандро Танкис – III курс в специалност „Международен бизнес на английски език“. Заедно с Гергана Атанасова, той бе част от шестчленния отбор, който представи България в Брюксел по време на симулацията #ConSIMium. Българският отбор успя да постигне „промяна“ в окончателния текст на документа, касаещ редуциране на въглеродните емисии в областта на транспорта. 

► Тотьо Бонев - III курс в специалност „Строителство на сгради и съоръжения“ – като ментор на ученическия отбор „Бумеранг“ от Хасково, който направи отваряем мост от спагети на 10-то издание на конкурса за креативни умения „Варна Спагети инженеринг“. Мостът издържа натоварване от над 10 килограма. 

► Диляна Парушева - IV курс в специалност „Строителство на сгради и съоръжения“ и ментор на варненския ученически отбор, който също влезе в призовата тройка на състезанието за креативни умения „Варна Спагети инженеринг“. 

► Мелих Исуфов - III курс в специалност „Строителство на сгради и съоръжения“ – също ментор на ученически отбор. Мелих показа специални умения в ръководенето и насърчаването на учениците, за да постигнат победа в конкурса за креативни умения „Варна Спагети инженеринг“.




В рамките на "Иновативен модел за модернизация на висшето образование чрез създаване на академична екосистема ВСУ "Черноризец Храбър" - Технически университет - Варна - Пловдивски университет "Паисий Хилендарски" само преди дни се дипломираха и първите студенти, които се обучаваха в създадените по проекта магистърски програми "3D технологии за проектиране и производство" и "Екотехнологични системи в индустрията". Университетът има своите първи "инженери по адитивни технологии" и "магистри по екотехнологични системи, каза деканът на Архитектурния факултет доц. д-р инж. Росица Петкова - Слипец. Кариерната борса е финалният етап, който предоставя възможност за студентите да се срещнат с експерти на най-големите компании във Варна, сред които "Солвей Соди" АД и "Хидрострой" АД.

"Солвей Соди" АД - едно от най-големите промишлени предприятия в България и най-крупен производител на калцинирана сода в Европа, предложи на студентите на ВСУ "Черноризец Храбър" възможности за стипендия, а третокурсниците и четвъртокурниците получиха покана за провеждане на платен тримесечен стаж. Като работодател компанията подпомага обучението на студенти в сферата на производството, поддръжката и строителството.

На щанда на "Хидрострой" АД екипът на компанията сподели за стажантските програми и свободните работни места. Представителят на дружеството Десислава Тончева пожела на студентите да направят равносметка за знанията и уменията, които са получени в университета и които разкриват пътя към успешното професионално развитие. Тук, във Варненския свободен университет, връзката с бизнеса е реална, каза тя.

Кариерната борса е част от дейността на университета за подкрепа на студентите в тяхната професионална реализация и за установяване на трайни връзки между образованието и бизнеса. Събитието е в рамките на проекта BG05M20P001-2-016-0026 "Иновативен модел за модернизация на висшето образование чрез създаване на академична екосистема ВСУ "Черноризец Храбър" - Технически университет - Варна - Пловдивски университет "Паисий Хилендарски", финансиран по оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж".