Проектът „Дигитално образование за икономически растеж и социално приобщаване“ беше представен на пресконференция днес в Арт-салона на „Радио Варна“ от президента на Варненския свободен университет проф. д.ик.н Анна Недялкова.
Снимка: Полина Петрова, Информационна агенция „Черно море“
Той обхваща серия от иновативни програми в областта на предприемачеството, кръговата икономика, цифровите технологии, дигиталния маркетинг и киберсигурността.
Проектът е фокусиран върху разширяването на партньорската мрежа на Варненския свободен университет и привличането на бизнеса в образователния процес.
Сред основните цели са създаването на споделено пространство за цифрово образование, изследвания и технологичен трансфер; изграждане на работещи отношения между университетите, бизнеса, НПО и държавните структури за реализация на плана за цифрово образование; създаване на добавена стойност и на човешки капитал за реализация на цифровата трансформация; мултипликация на ефекта от използването на ресурси за цифрова трансформация.
Приоритетни области на образователните, научни и консултантски дейности са предприемачеството; изкуственият интелект; киберсигурността; блокчейн; Big Data; цифровото образование за индустрията, управлението и социалната сфера, както и сигурността и защитата на населението от бедствия, аварии и катастрофи.
След успешното представяне на проекта в рамките на три от най-авторитетните събития в областта на икономиката и технологиите – Пловдивският икономически форум 2018, едно от най-влиятелните и мащабни събития в областта на иновациите, технологиите и бъдещето – Webit и срещата на върха между правителствените ръководители на Китай и страните от Централна и Източна Европа (16+1), вече са налице първите заявки за обучение, стажантски места и участие на експерти в обучението.
Проектът е отворен за фирми и институции – партньори, които да станат част от споделеното пространство за наука и образование – Алианс 4.0.
Той цели създаването на съвместни екипи за обучения, научни изследвания и консултинг, включването на експерти от бизнеса като обучители и ментори в университетските програми, партньорство за предлагане на повече възможности за стажове и практики на студентите, сдаване на съвместни лаборатории, съвместни инвестиции в инфраструктура, провеждане на летни школи и краткосрочни курсове, както и насърчаване и подкрепа на стартиращи бизнеси.
В рамките на проекта е предвидено поетапното създаване на :
Първите конкретни резултати от проекта са създадените иновативни магистърски програми:
Магистърската програма по предприемачество в партньорство с Фондация "Български център по предприемачество“ и Фондация "ИнтерКултура“ на американския финансов консултант и инвестиционен мениджър Лари Бийл. Като лектори в програмата са включени ментори и предприемачи от Силициевата долина. Обучението в програмата стартира през октомври и е изцяло на английски език. За обучение на първия випуск магистри за учебната 2018/19 година са осигурени 31 стипендии.
Магистърската програма „Кръгова икономика“ – единствената по рода си в България. Програмата се реализира с подкрепата на Джордж Кремлис, почетен директор на Генерална дирекция "Околна среда" на Европейската комисия с ресор Кръгова икономика и Министерството на околната среда и водите. Програмата стартира през октомври 2018 с водещи преподаватели от Европа и Китай. В рамките на обучението са предвидени стажове във фирми и градове от формата 16+1 с добри практики и иновативни решения, както и възможности за спонсориране на студентски изследвания и разработки.
На снимката от ляво на дясно: проф. д.ик.н. Анна Недялкова, Президент на ВСУ „Черноризец Храбър“, Джордж Кремлис, почетен директор на ГД "Околна среда" на ЕК и д-р Анелия Пържанова, директор на Филиал Смолян на ВСУ „Черноризец Храбър“ по време на Пловдивския икономически форум 2018.
Магистърските програми „Киберсигурност“ и Data Science, създадени в резултат на партньорството на Варненския свободен университет с Университетът Ковънтри, Бен Гурион и Фондация Webit.
Магистърските програми „Интелигентни системи за сигурност“ и „Дигитално строителство“, реализирани в партньорство с Политехника ди Милано, Италия, Университета Хонджинг в Нингбо, Китай и Техническия университет в Делфт, Нидерландия. Програмите предлагат бизнес-ориентирано обучение в партньорство с научни и бизнес организации от Великобритания, Полша, Италия и Унгария; знания и умения за създаване на бизнес анализи, софтуерни решения и програмно осигуряване при кибератаки, аварии и бедствия.
ВСУ привлича бизнеса в образователния процес с нов проект - видео: