Медиите – виновни или не?“ Тази тема събра на кръгла масавъв Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“преподаватели и студенти от катедри по журналистика,ръководители на регионални електронни медии,водещи нателевизионни и радиопредавания, журналисти от печатни медиии информационни сайтове. Дискусията се организира от комисията за „Научно практически изследвания и анализи на съвременните медии“ при Съюза на българските журналисти и ВСУ“Черноризец Храбър“.
Участниците в дискусията бяха поздравени от доц.Елеонора Танкова, декан на факултет „Международна икономика и администрация“, която сподели, че проявата, свързана с медиите, е логично продължение на основните теми, които се обсъждат на международната конференция „Наука и бизнес за интелигентно бъдеще“, която факултета провежда в продължение на два дни.
Дискусията беше открита от доц. Георги Калагларски,който направи анализна най-значимите позитивни и негативнитенденции в развитието на съвременните медии. Сред тях сеоткрояват все по-могъщата концентрация на медиите и мощнотозавладява на редакциите от финансови и информационни гиганти– „новите конници“ на деформациите в професията. В свояанализ проф. Маргарита Пешева акцентира върху динамичнотонавлизане на съвременните технологии при подготовката иразпространението на медийни продукти. Тя поднесе поредица отданни за най-новата характеристика –използването на роботите,които последователно изместват „живата“ журналистика. Катоапостроф на тази теза беше изградено изложението на проф.Илиана Павлова, която доказателствено оповестинеизбежното и вечно присъствие на журналистите в информационните и публицистичните предавания ипубликации. Доц.Стефан Серезлиев потърси развитието на тезитечрез прилагане на интегрираните маркетингови комуникации, адоц.Иво Стамболийски припомни пророчеството на световнилитературни класици за паралелното развитие на двецивилизации – човешката и на роботите.
Свои тези развиха изащитиха журналисти от електронни и печатни медии, отинформационни агенции и сайтове. Журналистите от БНТДобрина Чешмеджиева и Емил Розов анализирана конкретнипрактики, чрез които личният талант и откривателското търсенене могат да бъдат заменени дори от най-съвременнитетехнически постижения. Студентите също анализираха своиаргументирани тези за развитието на професията.В следобедните часове кръглата маса продължи съсстудентски хепънинг с работното заглавие „Стани ТВ звезда заедин ден“. Студентите получиха конкретни съвети и добихаумения за поведение пред телевизионна камера и в радиостудио,възползваха се от препоръките на Ася Стефанова, логопедРадио Варна.
Професионалните срещи на студенти и журналистище продължат през новата учебна година.