гр. Варна 9007, к.к. "Чайка", ул. "Янко Славчев" 84
Прием: +359 52 355 106

Експерти от различни сфери отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС) у нас

25 Ноември 2024



25-ият Световен ГИС ден у нас се провежда под надслов „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“. Събитието е организирано от Есри България, Варненският свободен университет е партньор на инициативата. Повече от 800 ГИС експерти, водещи специалисти от различни сфери на администрацията, бизнеса и НПО сектора, както и изявени академични и медийни представители участват в престижния форум.

В официалното откриване се включиха Валентин Мундров, служебен министър на електронното управление и Радостин Илиев, служебен заместник-министър на отбраната. Като и двамата подчертаха все по-съществената роля на геотехнологиите в техните направления. 
Министър Валентин Мундров заяви: „ГИС стават незаменими в държавния и частния сектор за решаване на ключови задачи – от устойчиво развитие, управление на природни ресурси, електроразпределителна мрежа, през градското планиране и Digital Twins, до управление при бедствие. Министерството на електронното управление активно подкрепя всички структури на държавната администрация, които искат да внедряват и развиват ГИС, защото осъзнавам ключовата им роля да трансформират държавното управление, правейки го по-ефективно и прозрачно.“

По време на официалното откриване на Световния ГИС ден, специалният гост на събитието Ян Копел, мениджър Бизнес развитие в Есри Европа, връчи на „Софийска вода“ АД най-високото международно отличие за Специални постижения в ГИС. „90% от всички държавни и военни агенции в Европа използват Esri ArcGIS като основна ГИС“, заяви Ян Копел пред гостите на конференцията. Той сподели и как са прилагани ГИС технологиите при управлението на изключително сериозно бедствие като земетресението в Турция и Сирия. Сред другите, представени от Ян Копел примери, бяха приложенията на ГИС в Натура 2000, за опазване на сигурността по време на Летните олимпийски игри в Париж, за мониторинг нивата на моретата, за преодоляване на кризата с дупките по пътната мрежа на Великобритания, за подобряване на железопътния транспорт в Италия и много други. 

Сред специалните гости на тазгодишния Световен ГИС ден у нас е и Михаела Соростинян, зам.-директор на Геопространствената секция на НАТО. Тя запозна участниците в конференцията с ГИС технологиите за подпомагане Ситуационния център на Алианса. Соростинян говори за приложението на географските информационни системи за осигуряване на ситуационна осведоменост на Северноатлантическия съвет и на Военния комитет по време на мир, напрежение и кризи, както и за учения на високо равнище. Тя представи и разнообразните ГИС продукти и услуги, които екипът на Геопространствения сектор на НАТО предоставя в сухопътната, морската, въздушната и космическата област. Това включва от бързо картографиране до предоставяне на най-актуалната обща оперативна картина за конфликти и бедствия чрез специализирани дашборди и приложения. 

В конферентната част на най-голямото ГИС събитие у нас бяха представени последните технологични новости, световните тенденции в областта на ГИС, както и добри практики от България и Европа. 

След конференцията, отбелязването на 25-ия Световен ГИС ден у нас продължи с тържествената церемония по награждаването на победителите от Национален образователен конкурс „Изучаваме света с ГИС“, под патронажа на Министерството на образованието и науката, за интерактивни уроци, иновативни учебни ресурси, дигитални разкази и други ГИС проекти във всяка от четирите категории на надпреварата: „Преподаватели“, „Студенти“, „Ученици“ и „Училищен отбор“.

Световният ГИС ден се организира от Есри България с подкрепата на Географика, Телелинк Бизнес Сървисис, Сиела Норма и Агора 66.