Варненският свободен университет е в Зимна ваканция от 23 декември 2024 г. до 5 януари 2025 г. (включително).
Светли и уютни празници!
гр. Варна 9007, к.к. "Чайка", ул. "Янко Славчев" 84
Прием: +359 52 355 106

Доц. д-р инж. Росица Слипец пред в. "Строител": Предлагаме образование, отговарящо на всички новости в строителния сектор

21 Юли 2023

 
В края на миналата година  Камарата на строителите в България – Областно представителство Смолян, удостои с грамота „Значим принос в развитието на висшето образование в Смолянски регион“ доц. д-р Анелия Пържанова, директор на филиал - Смолян на ВСУ „Черноризец Храбър“. Разбира се, това признание на родопските строители, които свято пазят и развиват  атмосферата на старата родопска архитектура и духа на възрожденските строители, е оценка за работата на вашия университет, а и на Архитектурния факултет, който вие ръководите…
 
Архитектурният факултет на Варненски свободен университет „Черноризец Храбър“ има дългогодишно стърудничество с Камарата на строителите в България. Изключително ценно е партньорството с Областните представителства във Варна и Смолян, където се провежда и обучението по инженерните специалности на факултета. Наши възпитаници – строителни инженери по строителни конструкции, водоснабдяване и канализация, както и транспортно строителство и инженери по пожарна безопасност – работят във фирми, членуващи към КСБ.
Грамотата, която бе връчена от КСБ-ОП Смолян на директора на Филиала на ВСУ „Черноризец Храбър“ в гр. Смолян – доц. д-р Анелия Пържанова, е поредното доказателство за необходимостта от добре подготвени инженерни кадри в областта на строителството и за качеството на обучение, което Архитектурният факултет и Варненския свободен университет предлагат.
Преди броени дни приключи обработката на анкетите сред студентите ни за удовлетвореността им от учебния процес. Оценката, която ни поставиха студенти е Отличен 5,71. Това е показателно, че учебият процес се води на много високо ниво.
Мотото, което следваме във факултета е „Ние градим новото поколение – новатори с респект към традициите“ – предлагаме образование, отговарящо на всички новости в строителния сектор, но и запознаваме студентите с класически строителни практики и технологии. Студентите ни разработват своите проекти според изискванията на приетите в страната Еврокодове, прилагат дигиталните технологии, ползват множество електронни ресурси. Наред с това, провеждат практики и стажове в реална производствена среда.
 
Няма спор, че традиционната Международна научна конференция „Архитектура, строителство - съвременност" поддържа водещите позиции на Архитектурния факултет в обучението и научно-изследователската дейност в областта на строителството, архитектурата и останалите  интересни специалности. Какво ново да очакват абитуриентите в близко време?
 
Традиционното единадесето издание на Международната научна конференция по строителство и архитектура ArCivE’2023, организирана от Архитектурния факултет на ВСУ „Черноризец Храбър“, се проведе в началото на юни. Представени бяха повече от 30 научни доклада по актуални теми от учени, докторанти и студенти от България, Украйна и Сърбия. Конференцията се проведе по нов и неприлаган до сега начин, който още веднъж показа необходимостта от пряка комуникация и научни дискусии между архитекти, строителни инженери, дизайнери и специалисти по безопасност.
 
Научната дейност на преподаватели от Архитектурния факултет се изразява и в участието в научни екипи за изпълнение на задачи в областта на енергоефективни и ресурсноефективни материали и изделия, експертни групи по въвеждането на СИМ (BIM) в България и др. 
 
В Архитектурния факултет се стремим да работим в симбиоза и постоянна колаборация между различните специалности, които предлагаме в професионално направление „Архитектура, строителство и геодезия“. И през новата учебна година очакваме абсолвентите да се запишат в една от инженерните специалности – „Строителство на сгради и съоръжения“, „Водоснабдяване и канализация“ или „Пожарна и аварийна безопасност“. Гарантираме високо качество на обучението, индивидуален подход и успешна професионална реализация. В подкрепа на това е фактът, че всички наши възпитаници работят по специалността, която са завършили. 
 
Изпълнява се вече проект “Иновативен модел за модернизация на висшето образование чрез създаване на академична екосистема ВСУ „Черноризец Храбър“ - Технически университет–Варна - Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“”, в който ВСУ е бенефициент. Разкажете нещо по-конкретно?
 
В края на 2021 г. ВСУ „Черноризец Храбър“ стартира работата по този иновативен проект в партньорство с Техническия университет –Варна и Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Вече сме към края му и това, на което бих искала да обърна особено внимание като постигнато в рамките на проекта е:
- изгради се нов лабораторен комплекс за 3D технологии и виртуална реалност, който раполага със специализирано оборудване за 3D сканиране и 3D принтиране, специализиран софтуер за виртуална реалност и др. При нас е единственият в страната 3D принтер с работно пространство 1m x 1m x 1m. Оборудването се ползва не само за учебни цели, но и за изпълнение на научно-приложни и приложни задачи.
- стартира обучението по първите съвместни магистърски програми – „Екотехнологични системи в индустрията“ и „3D технологии за проектиране и производство“. Обучаващите споделят изключително удовлетворение не само от приложният характер на материята, която се преподава, но и от преподавателите от партниращите университети. Приемът продължава и в новата учебна година. Програмите се радват на интерес от страна на практикуващи вече инженери и архитекти, в тях се предоставят нови практически знания и умения в областта на дигиталните и адитивните технологии, и в областта на новите технологии за екологосъобразни решения. 
- преподаватели от Архитектурния факултет, както и от други звена на университета имаха възможност да реализират специализации в асоциираните партньори – Университета на Жилина, Словакия, Университета на Букурещ, Румъния, където се създадоха нови контакти и се разшириха възможностите за сътрудничество, научни и образователни инициативи.
Акредитационната оценка и международното признание са доказателство, че ВСУ „Черноризец Храбър“ е конкурентен в европейското и световното образователно пространство.
 
През своята 30-годишна история ВСУ „Черноризец Храбър“ се утвърди като търсен и лоялен партньор на международния образователен пазар. Множество са споразуменията и рамковите договори с чуждестранни университети и организации, по които се работи и се изпълняват различни по характер инициативи.
 
Архитектурният факултет има много стабилни чужестранни партньори в лицето на университети от Словакия, Чехия, Турция, Украйна, Португалия, Италия и др. Факултетът вече стъпва и на американския континент чрез сътрудничеството си с Колежа по околна среда и проектиране към Университета на Джорджия, САЩ. През миналата година беше подписан рамков договор за сътрудничество между двата университета, а през тази година спечелихме проект по програма „Еразъм+“, КА171, за мобилност и съвместни майсторски класове. Задълбочиха се контактите и са в напреднала фаза отношенията с китайски университети за съвместно обучение.
През новата учебна година продължаваме с обучението на чуждестранни студенти, но вече в обновената специалност „Строително инженерство“.
 
Наред с учебната дейност, преподавателският състав ангажира студентите с множество конкурси, пленери, творчески работилници, семинари и конференции, където могат да реализират своите оригинални творчески идеи и да изградят своето портфолио от компетенции и квалификации…
 
Да, стремим се да организираме различни инициативи за нашите студенти, за да могат да получат по-големи възможности за разгръщане на индивиуалните им качества и заложби.
Една такава традиционна извънаудиторна проява е националното състезание за креативни умения „Варна спагети инженеринг“, където студенти от различни курсове и специалности (основно „Архитектура“ и „Строителство на сгради и съоръжения“) се включват като консултанти на ученическите отбори от професионалните гимназии по строителство и архитектура. Там те не само проявяват своите менторски способности и знания за конструкциите, но и развиват чувството за колективна работа и комуникативни умения. След две-годишно прекъсване поради Ковид-пандемията, в периода 31 март – 1 април 2023 г. се проведе осмото издание на състезанието, което по традиция бе подкрепено и от Камарата на строителите в България и Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране. Участваха 13 отбора от водещи професионални гимназии по архитектура, строителство и геодезия в страната – от Бургас, Варна, Велико Търово, Пловдив, София, Стара Загора и Шумен. Всички ученически отбори се представиха много достойно като изградиха конструкции от спагети, които преминаха през най-сериозното изпитание - на земетръс. Следващото издание на националното състезание „Варна спагети инженеринг“ вече е планирано и ще се състои на 17-18 ноември 2023 г.
На студентите се дава възможността и са подпомагани да участват в научните конференции ArCivE (организирана от Архитектурния факултет на ВСУ „Черноризец Храбър“) и "Проектиране и строителство на сгради и съоръжения – DCB" (организирана от НТССБ в партньорство с ВСУ).