гр. Варна 9007, к.к. "Чайка", ул. "Янко Славчев" 84
Прием: +359 52 355 106

Деканът на Архитектурния факултет пред в. "Строител": Възпитаниците ни притежават знания и умения за силен старт в професията

26 Април 2021



Доц. д-р Росица Петкова - Слипец - декан на Архитектурния факултет на ВСУ "Черноризец Храбър", разказва от страниците на вестник "Строител" за обучението в специалностите от професионалното направление "Строителство на сгради и съоръжения" и "Архитекстура", както и за новите моменти във Варненския свободен университет. Вестникът е професионалното издание на Камарата на строителите в България.
Ето и пълният текст на интервюто, което бе дадено на журналиста Георги Сотиров.

 
Доц. д-р инж. Росица Петкова-Слипец – декан на Архитектурен факултет на ВСУ „Черноризец Храбър“. Доц. Петкова работи в областта на материалознанието, изпитването и изследването на материалите. Дългогодишен научен секретар на Архитектурен факултет. Ръководител на офис за технологичен трансфер към Архитектурен факултет. Работи по национални и международни образователни и научни проекти. Член на експертна работна група БИС/ЕРГ 9 „Изпитване на метали” и на БИС/ТК 30 „Заваряване на материалите” към Български институт за стандартизация. Член на международния редакционен състав на списание CIVIL AND ENVIRONMENTAL ENGINEERING. Контактно лице на ВСУ „Черноризец Храбър” за „HR Excellence in Research“. 
 
Доц. Петкова, като Ви приветства с избора за декан на Архитектурния факултет на ВСУ „Черноризец Храбър”, в-к „Строител” се надява на едно добро ползотворно сътрудничество в областта на науката и образованието с Вас и с преподавателите основно от специалността „Строителство на сгради и съоръжения”. И така – ковид-обстановката и обучението и практиките в най-големия частен университет в страната?
 
- Първо бих искала да изразя своята благодарност към Вас и екипа на в-к „Строител“ за отправения поздрав и да потвърдя желанието на целия екип на Архитектурен факултет на ВСУ „Черноризец Храбър“ за продължаване на съвместната ни дейност. В-к „Строител“ е дългогодишен медиен партньор на Архитектурния факултет, отразявал е винаги изключително точно и обективно инициативите на катедра „Строителство на сгради и съоръжения“.
От март 2020 г. цялото общество и особено образователните институции – училища и университети, сме изправени пред огромното предизвикателство изцяло да променим традиционната форма на общуване и особено на обучение. ВСУ „Черноризец Храбър“, смея да твърдя, реагира адекватно и се справи успешно със ситуацията. За кратко време бе организирана и осигурена възможност за обучение в електронна среда за всички специалности на университета. Това се случи и за обучаващите се в специалности „Строителство на сгради и съоръжения“, „Транспортно строителство“, „Водоснабдяване и канализация“ и „Пожарна безопасност и защита на населението“, както и за магистърските програми на катедра „Строителство на сгради и съоръжения“. Адаптацията ни през месец март бе светкавична и не загубихме нито ден от учебния процес.
Нашите преподаватели проявиха присъщата за тях отговорност и реализираха качествен учебен процес, а студентите ни участваха в отдалеченото он-лайн обучение и бяха удовлетворени от начина на провеждането му. Новата среда позволи на Университета да привлича все повече преподаватели, експерти и гости от целия свят, които се включваха в срещи, конференции, обучения, майсторски класове, а студентите участваха от различни точки на България и Европа.
Пандемичната обстановка ни провокира да търсим иновативен подход в процеса на обучение на бъдещите строителни инженери. Разработиха се и се въведоха много електронни ресурси, които се ползват от нашите студенти, комуникацията преподавател-студент не бе прекъсната, напротив – стана още по-близка.
 
Прекрасният кампус, който поддържате, продължава да работи и в настоящите условия.
 
- Да, университетът не е преустановявал своята работа, но премина на различен режим. Осигурен е отдалечен достъп на кандидатстудентите, студентите и докторантите до всички административни услуги, които се предлагат от университета. Студентите на Архитектурен факултет имат непрекъснат достъп до администрацията на факултета и до преподавателите ни. В новите кризисни условия наши основни цели бяха физическото и психическото здраве на студентите, преподавателите и служителите, осигуряването на нормалното функциониране на колективните академични органи и гарантирането на всички академични права и свободи. Изградени бяха ясни комуникационни канали и правила, включително и стандарти за етично поведение и общуване в онлайн пространството.
 
В специалността „Строителство на сгради и съоръжения“  се обучават  инженери в областта на проектирането, изпълнението, контрола и експлоатацията на различни видове строителни конструкции. С други думи – вашите абсолвенти са дялани камъни за строителния бранш? Къде те намират работа?
 
- Възпитаниците на катедра „Строителство на сгради и съоръжения“ са нашата гордост и визитна картичка пред обществото и професионалната гилдия. Те се обучават в акредитирано от Националната агенция по оценяване и акредитация професионално направление „Архитектура, строителство и геодезия“ и по учебни планове, които изпълняват всички изисквания на Наредбата за държавните изисквания за придобиване на висше образование на ОКС „бакалавър" по специалности от регулираната професия „Инженер в инвестиционното проектиране", както и на Наредбата за държавните изисквания за придобиване на висше образование на ОКС „магистър" по специалности от регулираната професия „Инженер в инвестиционното проектиране". Това е гарант, че се предоставят знания, които се изискват за професионалната им реализация. Катедра „Строителство на сгради и съоръжения“ има практиката да работи в тясно сътрудничество с проектантски бюра и фирми от строителния сектор. Бизнесът е активен участник в реализирането на университетския проект „Образование в партньорство“, чрез който в реална среда се провежда практическото обучение и стажовете на нашите възпитаници. Близо 90% от студентите, обучаващи се в катедра „Строителство на сгради и съоръжения“, работят по време на своето следване и то по специалността, която изучават. Така и вече като дипломирали се строителни инженери те имат по-голяма увереност, че ще се справят с не леката професия на инженера.
С убеденост и увереност мога да кажа, че завършвайки Варненски свободен университет „Черноризец Храбър“ нашите възпитаници притежават необходимите знания и умения за силен старт и успешна реализация в професията.
 
През тази година – 2021 г. – специалност „Строителство на сгради и съоръжения“ отбелязва своят 25-годишен юбилей. Това са 25 години изпълнени с предизвикателства, огромен труд и много реализирани амбиции. Но най-ценното постижение са удовлетворените и постигнали професионални успехи възпитаници на специалността. Вашите контакти с браншовите структури в областта?
 
- Катедра „Строителство на сгради и съоръжения“ и Архитектурен факултет работят в изключително тясно сътрудничество с бизнеса. Строителни фирми от региона обучиха и продължават да обучават свои кадри. Особено ценен партньор за всички инициативи на факултета са браншовите организации – Камарата на строителите в България, Камарата на архитектите в България и Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране. Те ни подкрепят в провеждането майсторски класове, специализирани семинари, научни конференции и др.
На 13 април 2021 г. беше направена първата крачка към институционализиране на взаимоотношенията между ВСУ „Черноризец Храбър“ и регионалните колегии за гр. Варна на Камарата на архитектите в България и Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране. Сътрудничеството е в посока обмяна на опит и споделяне на ресурси в областта на професионално направление „Архитектура, строителство и геодезия“. Ще обединим усилия за участие в съвместни образователни, изследователски и научно-приложни проекти.
 
Тази година Европейската изпълнителна агенция за образование и култура (EACEA) присъди на Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“ Еразъм Харта за висше образование (Erasmus Charter for Higher Education) за целия период на действие на програма „Еразъм+“ от 2021 до 2027 г. Какво още?
 
- Един от приоритетите, който се развива във ВСУ „Черноризец Храбър“ освен високи стандарти в образователната дейност, е международното сътрудничество и международният обмен. Еразъм Хартата за висше образование е рамката за качество на дейностите по европейско и международно сътрудничество, които ВСУ „Черноризец Храбър“  провежда по програма „Еразъм+“. Тя е необходимо условие за участие в образователна мобилност и сътрудничество в областта на образованието през програмния период 2021-2027 г.
Архитектурният факултет е активна страна във възможностите, които програма „Еразъм+“ предоставя. 117 студенти на Архитектурен факултет са участвали в практики или обучения по програмата, а 37 преподаватели са реализирали мобилност в чуждестранни университети-партньори по програма „Еразъм“ за периода от 2007 до 2021 г.
Архитектурен факултет си партнира и с университети от Русия и от Украйна - трети държави по регламента на програмата. Международното сътрудничество е двустранно и ползотворно, защото факултетът и приема за обучение и стаж много чуждестранни студенти. През периода 2007-2021 г. 26 студенти от Словакия, Полша, Германия, Италия, Испания, Украйна, Латвия, Казахстан и Русия са провели обучение в Архитектурен факултет.   
 
ВСУ  „Черноризец Храбър" има партньорски отношения с осем университета само в южната ни съседка Република Турция. И от къде още?
 
- ВСУ „Черноризец Храбър“ има сключени двустранни споразумения с 51 университета в Европа. Това са водещи акредитирани висши училища в съответните държави. Архитектурен факултет има работещи споразумения с общо 23 университета в Германия, Италия, Испания, Латвия, Полша, Литва, Словакия, Унгария, Чехия, Румъния и Турция. Последните договори, които се сключиха на университетско ниво и са в областта на строителството и архитектурата са с три турски университета. Все по-голям е интересът за периоди на обучение в чуждестранни университети от страна на нашите студенти. Това им дава възможност да разширят мирогледа си, да живеят в една по-различна културна и езикова среда, да почерпят от опита на чуждестранните ни колеги. Най-полезно, по мое мнение обаче, е възможността да се запознаят със свои връстници и съмишленици по интереси. Тези контакти и натрупани впечатления остават ярка следа в съзнанието и живота им.