гр. Варна 9007, к.к. "Чайка", ул. "Янко Славчев" 84
Прием: +359 52 355 106

Главният архитект на Община Дряново арх. Драгомир Йосифов защити успешно образователна и научна степен „доктор“

10 Септември 2022

Главният архитект на Община Дряново арх. Драгомир Йосифов защити успешно дисертация за придобиване на образователна и научна степен „доктор“ по професионално направление 5.7 "Архитектура, строителство и геодезия" във Варненския свободен университет "Черноризец Храбър". Научното жури - доц. д-р арх. Жечка Илиева, проф. д-р арх. Орлин Давчев, доц. д-р арх. Стела Ташева, доц. д-р арх. Мария Давчева, с председател чл.-кор. проф. д.а.н. Атанас Ковачев, високо оцени дисертационния труд на арх. Йосифов и му пожелаха успехи и да продължи начинанията си.

Освен главен архитект на Община Дряново, арх. Драгомир Йосифов е и общински съветник във Велико Търново, където е заместник–председател на постоянна комисия ПК „Устройство на територията, транспорт и паркиране“.

Дисертацията на арх. Йосифов на тема „Архитектура на Великотърновски градски и извънградски манастири (1185-1396 г.)” е плод на негово изследване. Под ръководството на чл.-кор. проф. д.а.н. Атанас Ковачев и доц. д-р Красимира Вачева, той анализара широк спектър от проблеми, свързани с изучаването на средновековната манастирска архитектура в района на Велико Търново. Темата е актуална, тъй като голяма част от средновековните манастири остават непознати за широката публика. Амбицията на автора е анализът да определи специфичните архитектурни стойности и да допринесе за растежа на „дълбокия корен“, определящ националната ни идентичност. Времевият обхват на изследването е между ХII в. – XIV в. - започва със създаването на Второто българско царство през 1185 г. от рода Асеневци и продължава до падането под османска власт на Търновското царство през 1393 г. (цар Иван Шишман) и на последния български устой - Видинското царство на Иван Срацимир през 1396 г. Това е период, който както унаследява, така и премахва част от строителните традиции на Първото българско царство и служи за пример в строителството и възстановяването на манастири от периода на Възраждането и след Освобождението.




Гости на публичната защита бяха председателят на Общински съвет в Дряново Тодор Георгиев, д-р арх. Милен Маринов и колеги от архитектурното бюро на арх. Йосифов. На защитата присъства и проф. д-р Павел Павлов, директор на Института за обучение на докторанти на ВСУ „Черноризец Храбър“.