Варненският свободен университет "Черноризец Храбър" организира кариерна борса, която ще се проведе на 5 декември 2023 г. в Централното фоайе на университета.Събитието е в рамките на проекта BG05M20P001-2-016-0026 "Иновативен модел за модернизация на висшето образование чрез създаване на академична екосистема ВСУ "Черноризец Храбър" - Технически университет - Варна - Пловдивски университет "Паисий Хилендарски", финансиран по оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж".
Събитието ще бъде открито от проф. д-р Петър Христов, ректор на Варненския свободен университет. В навечерието на студентския празник, 8 декември, ректорът ще награди изявени студенти, които са допринесли за издигането на престижа на ВСУ "Черноризец Храбър" в спорта и социалните дейности.
Кариерната борса предоставя уникална възможност за студентите да се срещнат с представители на най-големите компании във Варна, сред които "Солвей Соди" АД и "Хидрострой" АД. Студентите ще имат възможността да разговарят с представители на бизнеса, да научат за възможности за стажове и бъдеща кариера, както и да установят полезни контакти за своето професионално бъдеще.
Кариерната борса е част от дейността на университета за подкрепа на студентите в тяхната професионална реализация и за установяване на трайни връзки между образованието и бизнеса.
В края на миналата седмица във ВСУ "Черноризец Храбър" се дипломираха и първите студенти, които се обучаваха в създадените по проекта магистърски програми "
3D технологии за проектиране и производство" и "Екотехнологични системи в индустрията". Университетът има своите първи "инженери по адитивни технологии" и "магистри по екотехнологични системи".
В магистърската програма
"Екотехнологични системи в индустрията" се обучават технически кадри за екологосъобразни технологии, рециклиране и удължаване жизнения цикъл на продуктите, устойчиво развитие на морската екосистема и др. Втората интерсекторна програма е подчинена изцяло на дигитализацията и използването на дигиталните технологии в инженерните направления. Залегнало е изучаването и практическото приложение на 3D-технологиите, визуализацията на данни и процеси, виртуалната реалност, адитивни технологии и др., които са основни компоненти на Industry 4.0 и цифровизираното производство.