Гост на студентите от специалности „Защита на националната сигурност“ и „Противодействие на престъпността и опазване на обществения ред“, обучаващи се в катедра „Сигурност и безопасност“ на Юридическия факултет на ВСУ „Черноризец Храбър“, бе д-р Роберт Чулда от Университета в Лодз, Полша. Той гостува във Варненския свободен университет в рамките на мобилност по програма "Еразъм+".
Роберт Чулда е доктор по международни отношения и политически науки във водещия полски университет. От 2018 г. работи към Атлантическия съвет във Вашингтон, САЩ, консултант на свободна практика по проблеми, свързани с Иран и Близкия изток. В период 2010 - 2019 г. води курсове и уъркшоп в САЩ, Чехия, Турция, Азербайджан, Иран и други страни по проблемите на международната и регионална сигурност. Провежда изследвания за международни организации, научни институции, НПО и правителствени структури в Тайван, Япония Великобритания, САЩ и Полша. Носител е на редица международни отличия за своите изследвания и научни постижения в областта на международната сигурност и качеството на своята научно-преподавателска работа.
Пред студентите от ВСУ "Черноризец Храбър" гост-лекторът представи изключително интересни и актуални теми, свързани със съвременните предизвикателства пред сигурността (невоенни заплахи) и психологическата война.
В обхвата на първата тема бяха разисквани въпроси, свързани с някои съвременни заплахи/предизвикателства, които не се считат за конвенционални проблеми („твърда сигурност“). Проследи се еволюцията на заплахите след края на Студената война и бяха коментирани проблеми, свързани със съперничество за ресурси (недостига на питейна вода), международната миграция, изменението на климата /глобалното затопляне и връзките му със сигурността и стабилността в света, киберсигурност и др.
Втората тема се основава на курс, озаглавен „Медии в кризисна ситуация“, представящ как средствата за масова информация могат да бъдат използвани в психологически операции или когнитивна война. Коментирани бяха съвременни примери за „мека война”, чиято цел е да дискредитира противника, без да се произведе дори един изстрел.