Варненският свободен университет "Черноризец Храбър" бе домакин на Международната научна конференция "Стопанските трансформации в глобалния свят", която събра близо 50 участници от различни държави и университети. Събитието, организирано от Факултета по социални, стопански и компютърни науки, се проведе в Учебно-спортния комплекс на университета.
Основната цел на конференцията е да се обменят идеи и да се предложат решения за проблемите в глобален мащаб, сподели проф. д-р Антон Грозданов, декан на факултета по време на откриването на събитието. Сред разглежданите теми са икономическата сигурност в условията на глобална несигурност, дигиталните трансформации и ролята на изкуствения интелект (ИИ).
Варненският свободен университет е представен от 20 преподаватели, 7 млади докторанти и 13 студенти. Пленарният доклад на тема „Променящото се лице на глобализацията в дигиталната епоха“ беше изнесен от доц. д-р Елеонора Танкова, зам.-ректор на университета. Според доц. Танкова, дигитализацията в момента променя обществените процеси, включително икономиката, политиката, културата, пазарите на труда и социалните отношения.
Доц. Танкова подчерта, че дигиталната глобализация поражда нови неравенства в света, като някои държави ще имат изключително трудности да настигнат напредналите. Проблемът е, че технологиите изпреварват всичко останало и обществото няма шанс да намери правилните решения за контрол на процесите. В настоящата нестабилна геополитическа ситуация ИИ е във фокуса на всички глобални форуми, тъй като представлява огромен риск.
Новото поколение бързо прегръща технологичните промени, но често без критичност. Според нея, това е най-голямото предизвикателство пред образователните институции, и разговорите по темата би трябвало да започват още в детските градини.
Гжегож Вилк-Якубовски и д-р Артур Кохчински от Университета за приложни науки в Келце, Полша, също участваха в конференцията с доклад на тема "Финансиране на кризисен мениджмънт". Те посочиха, че планирането и подготовката за кризи са от съществено значение, особено след пандемията и войната в Украйна. Много държави в Източна Европа нямат достатъчно средства за подготовка за криза, което налага реакция, когато кризите вече са настъпили.
Форумът предоставя възможност за обмен на идеи и търсене на решения на глобалните проблеми, свързани с икономическата сигурност и изкуствения интелект. Събития като това допринасят за създаването на нормативни рамки и глобални усилия за справяне с предизвикателствата на дигиталната ера.