Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“, Техническият университет – Варна и Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“ ще приемат от следващата академична година студенти по две съвместни магистърски програми - „Екотехнологични системи в индустрията“ и „3D технологии за проектиране на производство“. Те се реализират по проект „Иновативен модел за модернизация на висшето образование чрез създаване на академична екосистема“. „Иновация“ е ключовата дума, която описва проекта, каза координаторът за Варненския свободен доц. Росица Петкова – Слипец пред БНР - Радио Пловдив.
Чуйте цялото интервю тук ►
"Иновативно е това, че сътрудничеството на частния и два държавни ВУЗ- а ще обучава студенти в областта на техническите науки. Тези магистърски програми ще дават решения в различни проблемни въпроси в областта на зелената и синята икономика ина 3D проектирането и производството."
Предизвикателството е както за академичния състав, така и за студентите, които ще получат обща диплома от трите висши училища. Всеки университет ще участва със свой преподавателски състав в магистърските програми, което ще подкрепи вътрешната мобилоност на преподаватели и на студенти. Предстоят и множество обучения, включително и обмен на опит с чужди университети, посочи доц. Петкова - Слипец. Допълнително, студентите ще получат и т.н "меки умения", за комуникация, които ще им помогнат за представянето пред бъдещи работодатели.
"Дипломата, която ще бъде получена, ще е със съответните европейски дипломни приложения и тази савместна дипломе ще може да бъде ползвана не само в българия, но и в целия свят."
Знание, което ще се реализира в икономиката на бъдещето, такава е амбицията на проекта, по думите на доц. Галина Илиева от Техническия университет Варна. Тя обясни, че акцентират върху първата магистърска програма „Екотехнологични системи в индустрията“, която ще се фокусира върху енергийната ефективност в производствата и в транспорта, безотпадните и екологосъобразни технологии.
"Тази специалност ще е уникална за България и завършилите я ще имат широк хоризонт за реализация в страната и в чужбина"
В ПУ "Паисий Хилендарски" по проекта ще бъдат създадени две модерни лаборатории, разказва координаторът тук проф. Невена Милева. А подумите й, освен практиката, от изключетелна важност е и общия подход за кариерната развитие на студентите.
"Голям интерес представлява още от сега лабораторията, свързана с 3D технолигиите, които сега са модерни и иновационни. Много от елементите и частите се изработват чрез 3D принтиране."
Проектът „Иновативен модел за модернизация на висшето образование чрез създаване на академична екосистема“ ще реализира идеята за споделянето на ресурси – академичен състав и материална база, ще работи за по- доброто позициониране на трите висши училища в рейтинговата система и за по- висока конкурентност на предлаганите от тях програми.
Заедно с трите бъргарски висши училища към него са асоциирани и университети от Испания, Словакия и Румъния.