Над 60 доклада на учени от 5 страни разглеждат във Варненския свободен университет по темата за приложната психология и социалната практика. Конференцията се организира за 23-и път и продължава до неделя. Събитието бе открито днес от вицепрезидента на университета Яни Янев, зам.-ректора доц. д-р Елеонора Танкова и декана на факултет "Социални, стопански и компютърни науки" проф. д-р Антон Грозданов.
Първият доклад в конференцията беше на проф. Людмил Георгиев, който говори за учението на Петър Дънов или изкуството да се живее здравословно. По думите му след българската писменост и богомилството, това е третият български принос към света, който у нас остава непризнатл Пленарният доклад провокира участниците за разгорещена дискусия по темата.
Тренингите за личностово развитие и себепознание, разглежда в своя доклад доц.д-р Красимир Иванов, който е ръководител на катедрата по психология в университета, която организира форума.
"Това е нещо, което датира от много ранни периоди на човешкото развитие, но сега за съжаление с дигитализацията, хората са все по-самотни и в цял свят започва едно такова възраждане на класическите разбирания за груповия процес или меко казано за общуването и споделянето на емоции между хората", посочи доц. Иванов.
Конференцията по традиция събира водещи учени и изследователи от престижни университети и научни институти в България и чужбина. Сред участниците са студенти, докторанти, преподаватели и учени от ПУ „Паисий Хилендарски“, СУ „Св. Климент Охридски“, ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“, МУ „Проф. д-р Параскев Стоянов“ Варна, Институт за изследване на населението и човека към БАН и ВСУ „Черноризец Храбър“. Международното участие е представено от изследователи от Полша и Израел, които ще обогатят дискусиите с нови перспективи и идеи.
Младите учени имат възможността да представят своите научни разработки и да получат ценни насоки от утвърдени специалисти в областта. Сред участниците са и студенти, изучаващи психология, право, предучилищна педагогика и българска филология. Те имат възможност да обсъдят своите идеи и проекти с водещи учени и практици, което ще обогати техния академичен опит и ще им предостави нови възможности за развитие.
Конференцията ще предостави и платформа за участие на специалисти от практиката, които ще споделят своите опит и виждания по актуални въпроси и предизвикателства в областта на приложната психология и социалната практика. Обменът на знания и опит ще допринесе за развитието на ефективни решения и подходи в професионалната практика.