Студенти от първия випуск на специалност „Международен бизнес“, които завършват трети курс през учебната 2019 / 2020 г., ще продължат образованието си в BI Norwegian Business School – един от най-престижните университети в Норвегия и Европейския съюз, с който ВСУ „Черноризец Храбър“ има партньорски отношения. Те ще бъдат първите, които през следващата година ще заминат за Осло и при успешно представяне на изпитите, ще получат дипломи и от двата университета.
Може ли приключението да завладее терена, където преди 47 години бе открито най-старото обработено злато в света? Възможно ли мястото е да е пъзел? Или модерен парк в близост до брега на Варненското езеро? Отговори на тези въпроси ще получим утре по време на публичната защита на концепциите за социализация на Варненския некропол I, които ще бъдат представени от три отбора от млади архитекти, участници в магистърската програма „Опазване на културното наследство“ на Варненския свободен университет. Презентациите започват в 9.00 ч. на 21 септември в зала „Одесос“ на Регионалния исторически музей във Варна. Заповядайте!
В събота - 21 септември, от 9.00 ч. в зала "Одесос" на Регионалния исторически музей във Варна, младите архитекти от магистърската програма "Опазване на културното наследство" на Варненския свободен университет, ще представят пред обществеността своите концепции за социализация на обекта.
Концепции за социализация на Варненския некропол, в който бе открито най-старото обработено злато в света, ще предложат архитекти, специализиращи в магистърската програма „Опазване на културното наследство“ на Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“ по време на започващия утре уъркшоп. Ментор на магистрите ще е световноизвестният специалист и професор по опазване на културното наследство Нора Ломбардини от италианския университет „Politecnico di Milano“ (POLIMI)
Варненският свободен университет посрещна 68 участници от 27 университета от Грузия, Украйна, Словения и Хърватия, които участват в IV Международен научен форум „Иновации в науката – предизвикателствата на нашето време“. Събитието е организирано от Черниговския национален технологичен университет в Украйна, ВСУ „Черноризец Храбър“ и Украинския център за стратегически инициативи и прогресивно развитие.
Ректорът на Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“ проф. д-р Петър Христов подписа меморандум за сътрудничество с Тенчо Динев – председател на Националната камара „Пожарна безопасност в строителството“. Варненският свободен университет е първото висше учебно заведение в страната, извън ведомствените висши училища, което разкри специалност „Пожарна безопасност и защита на населението“, коментира проф. Петър Христов. Меморандумът за сътрудничество бе подписан в Пловдив. Учебната година бе открита в центъра за дуално обучение, където „Vivat Аcademia“ прозвуча за 200 студенти от Архитектурния факултет и катедра „Строителство на сгради и съоръжения“ на ВСУ „Черноризец Храбър“.
Отборът на Варненския свободен университет участва в VIII Международен студентски фестивал "Друзья, прекрасен наш союз", който тази година се провежда в красивия български черноморски град Китен. Събитието обединява 280 студенти от 25 университета и 32 европейски страни, изучаващи руски език и руска култура.
Юридическият факултет на Варненския свободен университет „Черноризец Храбър” организира въвеждащо обучение на задължени лица по чл. 4 от Закона за мерките срещу изпиране на пари, съгласно нормативните изисквания и Правилника за прилагането му. Курсът е подходящ за представители на неправителствени организации, търговци на едро, агенции за недвижими имоти, обменни бюра, застрахователни посредници, регистрирани одитори, счетоводители, частни съдебни изпълнители, пощенски оператори, професионални спортни клубове и др.
Варненският свободен университет „Черноризец Храбър” е първият български университет, удостоен със знака „HR Excellence in Research”. Знакът се присъжда от Европейската комисия, генерална дирекция „Изследвания и иновации”, на изследователски организации, които приемат и изпълняват принципите, залегнали в Хартата на европейските учени и Кодекса за наемане на изследователи. ВСУ е носител на знака от седем години. През октомври 2019 г. университетът ще бъде посетен от експерти от ЕК, които ще извършат „визита на място”