гр. Варна 9007, к.к. "Чайка", ул. "Янко Славчев" 84
Прием: +359 52 355 106

44. ПРОЕКТ „Разбиране на 17-те цели на ООН с помощта на изкуствен интелект - Readco.ai“


Общ бюджет: 400 000,00 €
Бюджет за ВСУ: 62 000,00 €
Срок за изпълнение: 01.09.2024 г.-31.08.2027 г.
Уебсайт на проекта:

 

 

 

На 01.09.2024 г. Варненски свободен университет „Черноризец Храбър“ стартира участието си в проект № 2024-1-DE01-KA220-HED-000251502 „Разбиране на 17-те цели на ООН с помощта на изкуствен интелект - Readco.ai“ в качеството си партнираща организация.
Проектът е съфинансиран от програма Еразъм+ на Европейския съюз.
 
Водеща организация:
Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg, Германия
Партньори:
Варненски свободен университет „Черноризец Храбър“, България;
E.X.Themeli O.E., Гърция;
Panepistimio Dytikis Attikis, Гърция;
Anadolu University, Турция;
 
Проектът „Readco.ai “ има за цел да повиши разбирането при четене чрез приложение, базирано на изкуствата и изкуствения интелект, включващо метода на Сократ на пет езика. Разработва иновативни педагогически подходи с акцент върху приобщаването, креативността и рентабилността. Той повишава осведомеността за общите ценности на ЕС, илюстрирани в 17-те цели на ООН за устойчиво развитие чрез анимирано разказване на истории.
Изпълнението на проект „Readco AI“ включва разработването на анимирани и базирани на комикси истории, които обслужват различни езикови среди и се фокусират върху преодоляването на езиковите пропуски в разбирането при четене. Историите ще се основават на 17-те устойчиви цели на ООН, насочени към студенти (имигранти) в процеса на изучаване на езици. Те ще бъдат интегрирани в мобилно приложение, което ще бъде разработено от проекта, използвайки усъвършенстван AI агент.
Очаквани резултати:
 

  • Разработване на уеб базирано приложение за изучаващите езици, използващи изкуствения интелект за персонализирано учебно изживяване;
  • Публикация, която да подкрепя академичния дискурс относно езиковото обучение с помощта на изкуствения интелект;
  • Разработване на масов отворен онлайн курс (MOOC), който разпространява визията и резултатите от проекта и ще бъде достъпен като курс за самообучение след края на проекта.