гр. Варна 9007, к.к. "Чайка", ул. "Янко Славчев" 84
Прием: +359 52 355 106

42.Проект DRP0200020 „WE.Circular: Насърчаване на дигитален и индустриален капацитет за устойчив кръгов преход на ръководени от жени МПС в дунавския регион”


Продължителност на проекта в месеци: 30
Начало на проекта:  01/01/2024
Край на проекта: 30/06/2026
Общият бюджет е: 2 399 262,97 евро
Финансиране по Интеррег: 1 919 410,36 евро

Бюлетин №1

 

 



WE.Circular - Насърчаване на дигиталния и индустриален капацитет за устойчив преход към кръгова икономика на жените предприемачи в Дунавския регион
Проект DRP0200020-WE.Circular - Насърчаване на дигиталния и индустриален капацитет за устойчив преход към кръгова икономика на жените предприемачи в Дунавския регион е съ-финансиран от програма Интеррег Дунавски регион 2021-2027.
Той има за цел въз основа на извършени проучвания, обмен на добри практики от различни европейски региони, да повиши дигиталните и бизнес умения на жените предприемачи за индустриалния преход и да предостави на основните заинтересовани страни уменията, необходими за разработване и прилагане на стратегии за интелигентна специализация, подготвяйки жените предприемачи от Дунавския регион за преход към индустрия 4.0, чрез прилагане на модела на кръговата икономика.

Консорциумът по проект включва 26 партньора от 12 държави от Дунавския регион и обединява национални и регионални, публични и частни организации и университети.

Водещ партньор:
Регионална агенция за предприемачество и иновации - Варна (РАПИВ), България

Партньори:
Варненски свободен университет „Черноризец Храбър“, България
Иновационен регион Щирия ООД, Австрия
Технологичен парк Вараждин ООД, Хърватска
IREAS, Институт за структурна политика, Чехия
Bwcon GmbH, Германия
Търговско-промишлена камара на Щайерска, Словения
Pannon Business Network Association, Унгария
Унгарска агенция за икономическо развитие (MGFU), Унгария
Ropot Boutique SRL, Румъния
Словашка бизнес агенция, Словакия
Организация за развитие на предприемачеството, Молдова
Външнотърговска камара на Босна и Херцеговина
Университет в Сараево, Босна и Херцеговина
Асоциация на бизнес жените в Сърбия

Асоциирани стратегически партньори:
SPIRIT Словения, публична агенция
Министерство на икономиката и индустрията, България
Министерство на националната икономика, Унгария
Кръгова Словакия
Асоциация на Клуба на жените предприемачи, Унгария
Министерство на икономиката на Република Молдова
Министерство на науката, висшето образование и младежта, Босна и Херцеговина
Стопанска камара на Щирия – Отдел "Бизнес и икономически услуги", Австрия
Град Вараждин, Хърватия
Търговско-промишлена камара на Сърбия
Асоциация за устойчиво развитие ViitorPlus, Румъния




Отворена покана за всички жени предприемачи!
Готови ли сте да революционизирате икономиката и да защитите нашата планета?
Присъединете се към конкурса за иновации на WE.Circular — уникална възможност да представите своите идеи или модели за кръгов бизнес и да станете част от ексклузивната партньорска мрежа на WE.Circular.
 Какво предлагаме?
Експертна поддръжка, за да вдъхнете живот на вашите кръгови идеи
Ускорено внедряване на вашите иновации
Международна видимост за вашия бизнес
Разширени възможности за работа в мрежа с предприемачи и експерти
 Търсим иновации, които могат да трансформират икономиката от линейна в кръгова, като същевременно пазят ресурсите на нашата планета.
Краен срок за кандидатстване: 16 февруари 2025 г
Ако сте жена предприемач, която вече прилага кръгов бизнес модел или сте готови да преминете, но не сте сигурни откъде да започнете, това състезание е за ВАС!
Организирано в 12 държави от Дунавския регион, това е вашият шанс да разработите въздействащи решения, продукти или услуги, базирани на принципите на кръговата икономика в цялата верига на стойността.
Дайте възможност на бизнеса си. Разширете въздействието си. Не пропускайте тази възможност - кандидатствайте днес!
Можете да кандидатствате тук: https://getonepass.eu/opportunities/WECircularInnovationContest/
Повече информация можете да намерите тук: https://interreg-danube.eu/projects/wecircular/news/open-call-for-innovation-contest-for-women-entrepreneurs
#CircularEconomy #WomenEntrepreneurs #InnovationContest #Sustainability #WEcircular


Представители на партньорите в проект WE.Circular имаха удоволствието да участват в среща на високите технологии, която се проведе в Щутгарт, Германия в периода 25–26 ноември 2024 г. и да представят проекта и предстоящото Иновационно състезание за бизнес идеи за жени предприемачи.

През първия ден под домакинството на BWCON, Германия и подкрепата на г-жа Кармен Хокинс, Координатор по Стратегията на ЕС за Дунавския регион (EUSDR), приоритетна област 8 „Конкурентоспособност на предприятията“ към Министерство на икономиката, труда и туризма, Баден-Вюртемберг, Германия и нейният екип, се проведоха четвъртото транснационално обучително събитие и среща на тематичните работни групи по проект WE.Circular.

Интересни добри практики за подкрепа на дигиталния и кръговия преход на жените предприемачи в Австрия и Германия баха представени. Елементи от тях ще бъдат заложени в обучителната програма, която се разработва съвместно с партньори в проекта и при предоставяне на услуги към местните бизнеси.

Организирана беше първа среща на експертите от тематичната група, които след работа в групи, поставиха основите на бъдещата обучителна програма за жени предприемачи.

Участниците се включиха в еклузивен уъркшоп посветен на кръговата икономика, организиран от нашите домакини. Като част от срещата на върха се проведе второто събитие за разпространение на проекта, включващо ексклузивен семинар за кръговата икономика. Този семинар, който беше само за партньорите по проекта, ангажира експерти от различни аспекти на кръговата икономика, включително тези, участващи в друг проект (CI-HUB) по Програма „Интеррег Дунавски регион“. Сесиите включваха експертни мнения и тематични дискусии относно:

- Разбиране на кръговата икономика чрез геймификация;
- Подобряване на промишлената устойчивост и устойчивост чрез споделяне на данни;
- Проектиране за кръгово бъдеще.












 


На 5 ноември 2024 г. в Загреб, Хърватия се организира конференция на тема „Жени предприемачи от Дунавския регион: преход и кръговост“, организирана от Технологичен парк Вараждин, партньор в проект DRP0200020-WE.Circular - Насърчаване на дигиталния и индустриален капацитет за устойчив преход към кръгова икономика на жените предприемачи в Дунавския регион.

В конференцията участваха политици, бизнес лидери и експерти, които обсъдиха възможностите за насърчаване на женското предприемачество във връзка с изпълнение на Стратегията на ЕС за Дунавския регион (EUSDR), приоритетна област 8 „Конкурентоспособност на предприятията“. По време на събитието беше обсъдена подкрепата на ръководените от жени МСП и стартиращи фирми чрез цифрови, иновативни и устойчиви практики.
Представиха се предстоящите дейности и решения през следващите месеци в изпълнение на проект WE.Circular, с които се цели справяне с бариерите, пред които са изправени жените предприемачи по време на техния кръгов и индустриален преход 4.0.
От панелни дискусии за цифровизацията и кръговата икономика до проучване на възможностите за финансиране, конференцията насърчи съдържателен диалог за преодоляване на бариерите и изграждане на устойчиви мрежи. Такива инициативи са от жизненоважно значение за повишаване на дигиталните и бизнес умения, необходими за изпълнението на Индустрия 4.0 и за повишаване на компетентностите в ръководени от жени фирми в целия Дунавски регион.










В периода 12-13 юни 2024 г. Организацията за развитие на предприемачеството (ODA) беше домакин на второто транснационално събитие за обучение и първата среща на транснационалната група на заинтересованите страни в гр. Кишинев, Молдова. Това динамично събитие събра над 45 участници от партньорски организации и заинтересовани страни, нетърпеливи да проучат инициативи в подкрепа на цифровия и кръговия преход.

Първият ден беше пълен с информативни сесии за проекти и инициативи, насочени към насърчаване на дигиталното и кръговото предприемачество.

На втория ден членовете на Транснационалната група на заинтересованите страни се срещнаха за първи път. Партньорите по проекта бяха развълнувани да научат повече за членовете на Консултативния съвет, номинирани от всяка национална група на заинтересованите страни и свързани стратегически партньори.

След въведението бяха представени първите изводи от дванадесетте национални анализа на пропуските в уменията и нуждите на жените предприемачи. Бяха очертани основните нужди от обучение и подкрепа във всяка партньорска страна, както и мотивационните фактори за дигитален и кръгов преход и препоръки за подобрение.

Беше организирана мозъчна атака в четири групи, като участниците работеха както на място, така и онлайн. Резултатите от тези групови сесии ще послужат като основа за по-нататъшното развитие на програмата за обучение WE.Circular, WE.Circular Labs и Транснационалната стратегия за WE Circular Transition.







 


 

Варненският свободен университет "Черноризец Храбър" посрещна участниците в първото опознавателно събитие и партньорска среща по проект “WE.Circular - насърчаване на дигитален и индустриален капацитет за устойчив кръгов преход на ръководени от жени малки и средни предприятия в Дунавския регион”. В него взеха участие близо 40 представители на партньорските организации, които пристигнаха във Варна по покана на водещата организация - Регионалната агенция за предприемачество и иновации – Варна (РАПИВ). Консорциумът по проекта обединява 14 партньори от 10 държави от Дунавския регион, сред които са национални и регионални организации, университети и частни компании от Австрия, Хърватска, Германия, Словения, Унгария, Словакия, Молдова, Босна и Херцеговина и Сърбия. Освен водещата организация RAPIV България е представена от Варненския свободен университет, Министерството на икономиката и индустрията.
По време на конференцията бяха представени резултатите от реализирани проекти, които са в основата на създаването на “WE.Circular” - “Насърчаване на предприемачеството сред младите жени в Дунавския регион”, по който във ВСУ “Черноризец Храбър” бе създаден Център за женско предприемачество. Доц. д-р Елеонора Танкова, заместник-ректор на ВСУ “Черноризец Храбър”, презентира добрите практики от проекта "Познаване на кръговата икономика в Черноморския басейн", по който университетът инициира създаването на Европейска група за териториално сътрудничество по кръгова икономика в Черноморския басейн.
“WE.Circular” цели да преодолее предизвикателствата при прехода към кръгова икономика чрез разработване на иновативни програми за обучение за подобряване на уменията и компетенциите на жените предприемачи. Проектът акцентира върху ускоряването на прехода към кръгова икономика на ръководени от жени бизнеси чрез въвеждане на кръгови бизнес модели. Цели се увеличаване на капацитета на публичните органи за разработване на политически инструменти и програми за преход към кръгова икономика за жени предприемачи.







На 25.01.2024 г. с участието на представители на всички партньорски организации се проведе виртуална партньорска среща по проект„WE.Circular: Насърчаване на дигитален и индустриален капацитет за устойчив кръгов преход на ръководени от жени МСП в Дунавския регион - DRP0200020“ по програма Интеррег „Дунавски регион“ 2021-2027. Oпределиха се начални дейности и се положиха основите за съвместна работа, която ще продължи до м. юни 2026 г.