Варненският свободен университет е в Зимна ваканция от 23 декември 2024 г. до 5 януари 2025 г. (включително).
Светли и уютни празници!
гр. Варна 9007, к.к. "Чайка", ул. "Янко Славчев" 84
Прием: +359 52 355 106

ДОКТОРСКА ПРОГРАМА - КРИМИНОЛОГИЯ

Обща характеристика на докторската програма:
Докторска програма „Криминология” е разкрита през 2010 г. в Юридическия факултет на Варненски свободен университет „Черноризец Храбър”. Докторската програма осигурява 3-тата степен на висше образование и повишава образователната и научноизследователската квалификация на докторанта. Завършилите придобиват образователната и научна степен „доктор”. Докторската програма предоставя възможности за работа по разнообразна проблематика и решаване на научноизследователски задачи в мултидисциплинарен контекст.
 
Специалност и професионална квалификация:
Област на висше образование: 3. Социални, стопански и правни науки
Професионално направление: 3.6. Право
Научна специалност: Криминология
 
Обучаваща катедра:
Катедра “Наказателноправни науки”.
 
Форми на обучение:
Редовна, задочна, самостоятелна
 
Образователни и научни цели на докторската програма:
1. Подготвя висококвалифицирани научни, изследователски и преподавателски кадри с опит в експерименталната дейност в научната област на докторска програма „Криминология”.
2. Задълбочава фундаменталната и професионалната компетентност за научноизследователска, практико-приложна и преподавателска дейност в сферата на криминологията.
3. Формира съвременни научно-теоретични и практико-приложни знания, умения и компетентности за самостоятелна научноизследователска и преподавателска дейност, за работа в екип, за прилагане на иновационни и технологични постижения в областта на докторантурата.
4. Изгражда методологически опит в анализиране на резултатите от научното изследване и в обосноваване на препоръките, свързани с областта на докторантурата.
Прием:
Прием на докторанти в редовна и задочна форма на обучение се осъществява въз основа на конкурс, обявен от ВСУ. Конкурсът се обявява в държавен вестник и в интернет страниците на университета, на МОМН, на НАОА. Конкурси по всички акредитирани научни специалности се провеждат през цялата година. Темите за докторантури се предлагат от Катедрените съвети, въз основа на приоритетите за научното развитие на ВСУ. Кандидатите за обучение в докторска програма „Криминология” полагат конкурсен изпит по специалността, за която кандидатстват и изпит по чужд език (английски, руски).
Лице, разработило основна част от дисертационен труд за присъждане на образователна и научна степен „доктор“, може да бъде записано в докторантура на самостоятелна подготовка въз основа на решение на катедрения съвет без полагане на конкурсни изпити, с разработена проекто-дисетация отговаряща на определени изисквания.
 
Организация и продължителност на обучението:
Обучението се осъществява от обучаващата катедра по Индивидуален учебен план, който се изготвя въз основа на Учебния план на докторската програма и отразява спецификата на темата и нуждите на докторанта.
Продължителността на обучението е до три години в редовна, до четири години в задочна и до пет години в самостоятелна форма на обучение.
 Учебните планове на задочна и самостоятелна форма на обучение следват плана на редовно обучение, като:
- При задочна форма в третата и четвъртата година на обучение се осъществяват дейностите, предвидени за третата година обучение в редовна форма.
- При самосотятелна форма във втората и третата година се осъществяват дейностите, предвидени за втора година на редовно обучение, а през четвъртата и петата година, дейностите, предвидени за третата година на редовно обучение.
Обучението по включените в индивидуалния учебен план дисциплини в задочна форма се планира 50% от хорариума като лекции. Когато хорариумът на лекциите е по-малък от тази стойност оставащите до 50% занятия се планират като упражнения.
Обучението на чуждестранни граждани се осъществява в онлайн среда в съответствие с Инструкция № 10 за организацията, провеждането и развитието на дистанционното и електронно обучение във ВСУ “Черноризец Храбър” към Наредба № 1 и Инструкция № 6 за правилата за дистанционно провеждане на изпитни процедури към Наредба 1.
 
Основни резултати от обучението (профил на компетенциите):
Придобилият образователна и научна степен „доктор” по докторска програма "Криминология" притежава знания и умения за организиране, провеждане и популяризиране на научноизследователската дейност.
Наред със задълбоченото познаване на научно-теоретичните и научно-приложните аспекти на тематиката на докторантурата, изследователят, защитил успешно докторска дисертация, може да:
- идентифицира и използва подходящи библиографски източници и бази данни;
- анализира изследователски проблеми и формулира работни хипотези;
- разработва, адаптира и прилага съвременни изследователски методи и инструментариум;
- планира и провежда експерименти; - представя и обсъжда експериментални резултати;
- подготвя и организира публикуването на научни доклади и статии, изследователски отчети и предложения за проекти;
- работи в мултидисциплинарен изследователски екип.
Обучението изгражда следните личностни компетентности:
- създава и интерпретира нови знания, резултат от собствени изследвания или от друга научна дейност;
- притежава способност за самооценка на постиженията от изследователския труд, самостоятелност и отговорност;
- при обосноваване на научната истина се ръководи от академичната научна етика при интерпретиране както на собствени, така и на проучени гледни точки;
- използва научен език и стил, характеризиращи се с точност на научната терминология, яснота и логическа последователност при изложение на фактите и резултатите.
Обучението изгражда следните комуникативни и социални компетентности:
- има изграден стил на научно общуване (в разговори, при консултации и дебати, за защита на научни позиции, работа в екип и пр.);
- показва капацитет за систематично придобиване и разбиране на значителен обем знания от най-съвременните научни постижения или от областта на криминологията и професионалната практика.
Обучението изгражда следните професионални компетентности:
- има готовност за самостоятелна научноизследователска, експериментална и практико-приложна дейност;
- идентифицира ресурси и възможности за научни изследвания и проектна дейност; аргументирано взема решения и адаптира проектния дизайн към непредвидено възникващи обстоятелства;
- демонстрира общи способности да концептуализира, проектира и изпълнява проекти за генериране на нови знания, прилагане или разбиране на най-модерните достижения, както и да адаптира проектния дизайн към непредвидено възникващи обстоятелства;
- осигурява трансфер на собствените резултати при решаване на други проблеми от дадената научна област;
- ясно формулира нови теоретични и приложни проблеми.
 
Изисквания за придобиване на образователната и научна степен „доктор”:
Образователната и научна степен "доктор" по докторската програма се придобива след:
- успешно изпълнение на всички етапи от индивидуалния план на докторанта;
- успешна защита на дисертационния труд пред Научно жури, съгласно ЗРАСБР.
 
Възможности за научноизследователска и публикационна дейност на докторантите:
Обучаващото звено развива разнообразна научноизследователска дейност, свързана с организиране и провеждане на семинари, конференции, кръгли маси, разработване на научноизследователски проекти и публикуване на проведените научни изследвания.
Утвърдена добра практика е осигурената възможност за участие на докторанти в научни форуми и конференции в страната и чужбина, както и в научните обсъждания, организирани от обучаващото звено преди представяне за печат на научните трудове на преподавателите.
ВСУ предлага много добри условия за публикационна дейност на докторантите. Университетското издателство подготвя всяка година „Научен алманах”, „Годишник” и сборници с доклади от проведените научни форуми, в които докторантите имат възможност да публикуват резултати от техните изследвания и разработки. Издават се и различни монографии, учебници, помагала и ръководства, свързани с дисциплините, които докторантите-преподаватели могат да подготвят в резултат от преподавателския си опит и научноизследователските си достижения. Възможност за публикуване на части от докторски дисертации е предоставена и чрез електронното издание на университета (https://ejournal.vfu.bg/ ).
 
Международна мобилност:
С цел да се осигури международна сравнимост на придобитите знания и развитите умения, на преподавателите и обучаемите по докторска програма „Криминология” е осигурена възможност за кандидатстване и реализиране на образователна мобилност, включително в чужбина. Варненският свободен университет успешно е реализирал редица проекти по програмите: TEMPUS, PHARE, LLP /ERASMUS, GRUNDTVIG, LEONARDO DA VINCI, JEAN MONNET/, INTERREG, FP6, FP7, Horizon 2020, Erasmus+ programme и др.
ВСУ осигурява възможности за мобилност на докторантите чрез налични споразумения по програма Еразъм/Еразъм+ (http://www.vfu.bg/mobilnosti/ ). Има сключени двустранни споразумения с множество университети, обучаващи в областта на правните науки. Във ВСУ „Черноризец Храбър” има необходимите условия и са осигурени възможности за участие на докторантите в различни национални и международни форуми. С решения на Катедрения съвет и Факултетния съвет при Юридическия факултет на ВСУ се определя и оповестява провеждането на предстоящи научни форуми и изследователски проекти.
Мобилността по програмата се осъществява въз основа на подписани междуинституционални споразумения по програма „Еразъм+“ между ВСУ и университети от европейските държави, участващи в програмата. В споразуменията са посочени основните параметри на мобилността – брой на договорените места за мобилност за всеки от двата участващи университета, поотделно за студенти, преподаватели и служители, научните области, в които ще се извършва обучението или преподаването, продължителността на периода за обучение или преподаване и др. Обменът по програма „Еразъм+“ се стимулира чрез предоставяне на финансовата подкрепа (Еразъм грант).
 
Професионална реализация:
Докторантът, придобил образователна и научна степен „доктор” по докторска програма „Криминология”, е подготвен за:
- иновационна научно-преподавателска дейност във висшите училища и високо квалифицирана преподавателска дейност в различните етапи на образованието;
- изследователска дейност в научноизследователските институти;
- експертна и консултантска дейност в стопански и публични институции.
Завършилият докторската програма може:
- да участва в различни форми на продължаващо обучение (постдокторантски програми за повишаване на професионалната квалификация и опит по научната специалност и в професионалната област);
- да участва в хабилитационни процедури и процедури за израстване в степен.
 
 
Преподавателски състав, осъществяващ обучението в
докторска програма „Криминология”:
Име, презиме, фамилия Научна степен Академична длъжност Научна област/специалност
1 Галина Димитрова Ковачева д-р доц. Криминология
2 Йонко Димитров Кунчев д.ю.н. проф. Криминалистика
3 Юлиана Младенова Матеева д-р проф. Наказателно право
 4 Лазар Георгиев Груев д.ю.н. проф. Наказателно право
5 Добринка Иванова Чанкова д-р проф. Наказателнопроцесуално право