СТУДЕНТИ С ВИСОКИ ПОСТИЖЕНИЯ
17 Април 2025
В навечерието на Международния ден за опазване на културно-историческото наследство – 18 април, дипломантите по архитектура на ВСУ „Черноризец Храбър“ Десислава Георгиева и Ралица Чобанова, заедно със своя научен ръководител доц. д-р Жечка Илиева, бяха гости в предаването „Линия култура“ на БНТ 2.
Младите архитекти, които наскоро защитиха успешно своите дипломни проекти, споделиха опита си в университета, подготовката си и пътя до професионалната реализация. В разговора с водещата Татяна Кисьова те подчертаха значението на академичната среда, практическата насоченост на обучението и възможностите, които Варненският свободен университет предоставя на своите студенти.
„Университетът ни даде солидна основа, върху която да стъпим. Той е среда, в която успяхме да израснем и да надградим себе си, и сме готови за професионалния свят“, сподели арх. Ралица Чобанова.
Десислава Георгиева и Ралица Чобанова работиха върху проекти за опазването и трансформацията на сгради с културна и историческа стойност за Варна. И двете студентки бяха оценени от държавната изпитна комисия с отлични оценки.
Десислава Георгиева представи проект за реставрация и консервация на една от емблематичните, но рушащи се сгради в сърцето на града — къщата на Иван Драсов на ул. „Преслав“ 51. Сградата е проектирана през 1894 година, когато Драсов е окръжен управител. За нея Деси предложи нова, но базирана на миналото ѝ функция – дом за деца със специални потребности.
Ралица Чобанова представи проект за възстановяване на частично разрушената вече сграда на казармите на бул. „8-ми Приморски полк“, където днес, в единствената запазена част от нея, се помещава Професионалната гимназия по текстил и моден дизайн. Нейният проект „Форум Резонанс — ехо от миналото, гласове от бъдещето“ предлага трансформирането на казармения комплекс в младежки културен център — пространство за дебати, изложби, работилници и образование – място, което липсва във Варна.
Интервюто в „Линия култура“ по БНТ 2 с дипломантите и доц. Илиева започва от 4-та минута на видеото и може да бъде гледан тук ►
10 Април 2025
Дипломантите от специалност „Архитектура“ представиха своите дипломни проекти във Варненския свободен университет. Девет завършващи студенти защитиха разработки, отличаващи се с професионализъм, изследователска задълбоченост и социална чувствителност.
Особено впечатление направиха представянията на Десислава Георгиева и Ралица Чобанова, които работиха върху опазването и трансформацията на сгради с културна и историческа стойност за Варна. И двете студентки бяха оценени от държавната изпитна комисия с отлични оценки.
Десислава Георгиева представи проект за реставрация и консервация на една от емблематичните, но рушащи се сгради в сърцето на града — къщата на Иван Драсов на ул. „Преслав“ 51. Сградата е проектирана през 1894 година, когато Драсов е окръжен управител. За нея Деси предложи нова, но базирана на миналото ѝ функция – дом за деца със специални потребности. С особена чувствителност по темата, дипломантката обърна внимание на налагащата се политика на “културна тишина” и изграждането на подобни домове в периферията на градовете – далеч от социален и културен живот.
Десислава Георгиева надгради темата и представи архитектурен анализ на ул. „Преслав“. Варненската улица, която още в Османския период е гръбнакът на града, днес е лишена от автентичния си архитектурен характер. Чрез внимателен урбанистичен подход и ясна концепция за „човешкото лице на града“, проектът не само възстановява сграда, а ревитализира градско пространство, превръщайки го в културен и социален център. Десислава е направила и пълно графично заснемане на фасадите, детайлно проучване на градоустройствените и конструктивни параметри, както и конкретни предложения за адаптивна архитектура, съвместима с нуждите на децата. Проектът на Десислава Георгиева показа пред журито как архитектурата може да бъде едновременно акт на социална справедливост и културна памет.
Ралица Чобанова представи проект за възстановяване на частично разрушената вече сграда на казармите на бул. „8-ми Приморски полк“, където днес, в единствената запазена част от нея се помещава Професионалната гимназия по текстил и моден дизайн. Нейният проект „Форум Резонанс — ехо от миналото, гласове от бъдещето“ предлага трансформирането на казармения комплекс в младежки културен център — пространство за дебати, изложби, работилници и образование - място, което липсва във Варна. "Форум, който днес е мечта за младите хора във Варна, мечта и за мен самата", емоционално сподели в защитата си Ралица.
В своето дипломно архитектурно решение тя залага на възстановяване на автентичността на сградата и създаване на многослойно обществено пространство. Планирането включва мултифункционални зали, изложбени пространства, лекционни аудитории и атриуми, създадени така, че да позволят съвместно ползване от младите хора и социална интеракция. Ралица съчетава съвременните функции със запазване на автентичната фасада и оригиналните архитектурни фрагменти. Тя работи в тясно сътрудничество с Албена Свещарова – зам.-директор на ПГ по текстил и моден дизайн, за обмисляне на пространството за бъдещи младежки културни дебати, изкуство и култура.
И Десислава, и Ралица работиха под научното ръководство на доц. д-р арх. Жечка Илиева, която насочи техния фокус към синтеза между културно наследство и съвременни обществени нужди. И двете дипломантки извършиха пълно заснемане на сградите, направиха задълбочен анализ на средата и предложиха устойчива визия, основана на контекст и грижа към общността. Проектите им бяха отличени и за красивите макети, с които защитиха идеите си.
Специално внимание заслужава и проектът на Анета Димитрова, с научен ръководител ас. д-р арх. Петър Николов, насочен към проектирането на реален инвестиционен обект – фабрика за карамелажни бонбони край Велико Търново, създадена по поръчка на една от водещите български компании за захарни изделия. Проектът съчетава функционалност и естетика в индустриалната архитектура. Анета предложи модерно решение, в което функционалните потоци – доставки, производство, опаковане, складиране и логистика – са ясно разграничени, без компромис с безопасността и ефективността. Най-силният елемент е реалната перспектива за реализация – част от проекта вече е разглеждана от инвеститора като вариант за изпълнение. Проектът на Анета Димитрова ще е не само академичен успех, но и практически принос към съвременната индустриална архитектура в България.
Дипломните защити в Архитектурния факултет доказаха за пореден път, че младите архитекти от Варненския свободен университет имат амбиция и воля да създават нова архитектурна и културна среда - с чувствителност и уважение към миналото, с функционална и социално значима архитектура.
09 Април 2025
Божидар Аврамов е име, което феновете на баскетбола в България добре познават. Активен състезател в отбора на "Локомотив Пловдив" и носител на Купата на Българската баскетболна лига, Божидар успя не само да се утвърди в спорта, но и успешно за завърши висшето си образование във Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“, избирайки дистанционната форма на обучение, която му позволи да поддържа и двете си амбиции – спортната и академичната (по време на подготовката на интервюто той положи успешно държавните си изпити).
„Като активен спортист, обучението понякога оставаше на заден план, но с усилия и много постоянство успях да съчетая двете неща,“ споделя Божидар.
Неговият живот не познава рутината – тренировки, мачове, пътувания из страната и чужбина. В предходни години е играл в Италия, живял е в Плевен, и почти всеки ден е бил различен. Именно заради тази динамика, дистанционното обучение се оказва най-удачният избор за него:
„Редовната форма на обучение просто не беше възможна. Дистанционното обучение ми помогна да подредя приоритетите си.“
Учебните му дни са разнообразни – понякога се подготвя рано сутрин преди тренировка, друг път вечер след мач. Гъвкавият график му позволява да отдели време за учене без да компрометира спортната си форма. „Най-голямото предимство на дистанционното обучение за спортистите е, че не е нужно да бъдеш всеки ден физически в университета. Можеш да си организираш времето според собствения си ритъм.“
„Колкото по-рано започнете образованието си, толкова по-лесно ще бъде да го завършите в ред и без излишни отлагания. На кандидат-студентите пожелавам успех – избрали сте правилния университет!“, пожелава водещият български баскетболист.
Историята на Божидар Аврамов е вдъхновение за всички, които се стремят към развитие както в спорта, така и в образованието. Тя доказва, че с добра организация, постоянство и подходяща образователна форма, всичко е възможно.
6 Април 2025
Отбор на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ спечели първото място в Националното студентско състезание по наказателноправни науки, което се проведе във Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“. Капитан на победителите е Микаела Михайлова, а нейните съотборници – Маргарита Христова, Каан Ириев и Берна Хюсеинова.
На второ място се класира отборът на домакините от Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“ с капитан Ванеса Драгнева и членове – Георги Георгиев, Йоанна Нинова и Димитър Неделчев. Третото място зае отборът на Югозападния университет „Неофит Рилски“, воден от Николай Паскалчев, с участници Кристияна Първанова, Надежда Аймалиева и Лъчезар Недялков.
Най-добър оратор в състезанието стана Недялко Колев от Варненския свободен университет. Отборите на ВСУ "Черноризец Храбър" се подготвят от съдия Ивелина Желева от Районен съд - Варна.
Победителите, участниците и техните ментори получиха награди, осигурени от Варненския свободен университет, Юридическия факултет, Студентския съвет и издателствата „Сиби“ и „Ciela“.
В изказване след финала на състезанието председателят на журито – проф. д.н. Лазар Груев – подчерта високото ниво на студентите: „Състезанието беше много трудно, но показа, че университетите подготвят добре своите студенти. То премина при олимпийски дух на сътрудничество, при изключителна борбеност и демонстрация на сериозни знания.“
Състезанието събра 12 отбора от шест водещи университета в страната – Университета за национално и световно стопанство, Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“, Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, Русенския университет „Ангел Кънчев“, Югозападния университет „Неофит Рилски“ и домакините от Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“. Студентите бяха оценявани от петчленно жури в състав: председател проф. д.н. Лазар Груев – член на Конституционния съд (2003–2007 г.), председател на Върховния касационен съд (2007–2014 г.) и дългогодишен преподавател във Варненския свободен университет; Росица Тончева – съдия в Наказателното отделение на Апелативния съд; д-р Даниел Илиев – прокурор в Районна прокуратура – Добрич, а след жребий се присъединиха и двама ръководители на отбори: гл. ас. д-р Любослав Любенов от Русенския университет и гл. ас. д-р Даниела Димитрова от Великотърновския университет.
След първия кръг в който всички 12 отбора решаваха практически казуси от областта на материалното и процесуалното наказателно право, журито класира четири отбора за финалната фаза – два от Варненския свободен университет и по един от Великотърновския университет и Югозападния университет. Критериите за оценка обхващаха девет аспекта от представянето на отборите.
По-рано през деня състезанието беше открито от вицепрезидента на Варненския свободен университет Яни Янев, декана на Юридическия факултет проф. д.ю.н. Йонко Кунчев и съдия Марин Маринов – председател на Апелативния съд – Варна. В приветствията си те поставиха акцент върху значимостта на форума за професионалното развитие на студентите и насърчиха усилията за утвърждаването му като ежегодна инициатива на ВСУ „Черноризец Храбър“.
Събитието привлече интерес не само от студентската общност, но и от ученици с интерес към правото. Сред гостите бяха възпитаници на СУХНИ „Константин Преславски“, Първа езикова гимназия и други варненски училища, за които Юридическият факултет организира специална образователна програма.
Участниците, журито и гостите дадоха изключително висока оценка за организацията на състезанието, което се проведе за първи път във Варненския свободен университет. Всички отбори изразиха желание да се завърнат догодина на брега на морето за следващото издание на състезанието.
Още снимки и емоции от състезателния ден, вижте тук ►
04 Април 2025
Студентката Ксения Урекина, първокурсничка в специалност „Графичен дизайн“, ще вземе участие в Академията CultArt в Скопие, Република Северна Македония през следващата седмица.
Програмата е фокусирана върху фотографията и културния мениджмънт, като обединява млади творци от различни европейски държави. Участието на Ксеня е признание както за нейния талант и ангажираност, така и за високото ниво на обучение, което Варненският свободен университет предлага в областта на визуалните изкуства.
„Фотографията е неразделна част от живота ми от четири години. Стрийт фотографията ми даде свободата да улавям спонтанни моменти и неочаквани истории, скрити в градската динамика“, споделя Ксения.
За нея фотографията не е просто хоби или визуално изкуство – тя е начин за разказване на истории и за откриване на красотата в детайлите на ежедневието. Честите ѝ пътувания ѝ дават възможност да вижда градовете през обектива – не просто като турист, а като внимателен наблюдател.
Приемането ѝ в международната програма е нова стъпка към творческо развитие и професионално израстване. В Скопие тя ще има възможност да обменя идеи с други артисти, да усвои нови подходи във фотографията и културния мениджмънт и да обогати своя артистичен почерк.
Академията CultArt е международна образователна програма, създадена по инициатива на Фондация „Пловдив 2019“ и финансирана по програма „Еразъм+“ на Европейския съюз. Проектът обединява партньори от пет европейски държави – България, Италия, Австрия, Унгария и Северна Македония – с цел да подкрепя млади творци в сферата на културния мениджмънт. Програмата съчетава обучение, практически опит и международен обмен, и предлага иновативен подход към връзката между култура, изкуство и предприемачество.
Варненският свободен университет пожелава на Ксеня вдъхновение, нови възможности и успешно представяне в Скопие!
А до отпътуването си, Ксения ще е официалният фотограф на Националното състезание за наказателноправни науки, което се провежда в университета!
Вижте някои от фотографиите на Ксения Урекина:
30 януари 2025
Студентите от специалност "Право" на Варненския свободен университет "Черноризец Храбър" – Мария Бориславова и Симона Павлова-Ангерман, взеха участие в "Студентската програма за законодателни проучвания" към Народното събрание на Република България. Програмата, ръководена от Йорданка Белева, предостави възможност младите юристи да се включат в анализи на законодателни практики в различни държави, като фокусът в работата на Симона бе проучване върху правните системи на Германия и Швейцария, а Мария работи върху Испания и Австрия.
Мария Бориславова бе част от отбора на Варненския свободен университет, който се класира на първо място в Националното състезание по административноправни науки, което се проведе през 2024 г. във Върховния административен съд. След като се дипломира с отличен успех през миналата година, тя вече е на стаж във Варненския окръжен съд. Симона Павлова - Ангерман е второкурсничка в специалност "Право" на нашия университет. За нея това е второ висше образование, след като е завършила "Политология".
На 25 януари 2025 г. на официална церемония в Народното събрание, председателят на Парламента доц. Наталия Киселова връчи на Мария и Симона удостоверения за успешното им завършване на програмата. В програмата участваха 20 студенти от специалност „Право“ от различни университети в страната. В продължение на осем месеца те работиха по три законодателни проучвания на нормативната уредба в различни държави. Темите включваха доставката на лекарствени продукти чрез мобилни аптеки и електронно заявяване, меценатството и режима на регулация, както и ползването на електрически тротинетки.
"Участието Ви в студентската програма е изключително полезно за законотворчеството", отбеляза при връчването на удостоверенията председателят на Народното събрание доц. Киселова. Тя изрази задоволството си от факта, че все повече млади хора проявяват интерес към работата на законодателната институция и подпомагат нейната дейност. "Надявам се, че интересът към законодателните проучвания ще Ви насочи към науката, защото България има нужда от знаещи и можещи млади хора", заяви Наталия Киселова. От създаването на програмата през 1999 г. до днес стажанти са работили по 229 проучвания в различни сфери на законодателството, подготвени по искане на парламентарни комисии, парламентарни групи или народни представители, посочи председателят на парламента.
Като представители на ВСУ "Черноризец Храбър" в тази програма, Мария и Симона ще популяризират проекта сред своите колеги и ще насърчават повече студенти от университета да кандидатстват за участие в бъдещи издания на програмата.
"Това беше изключително ценен опит, който ми даде възможност да задълбоча знанията си в областта на правните изследвания и да се запозная с международни практики. Надявам се, че примерът ми ще вдъхнови още студенти от ВСУ "Черноризец Храбър" да се включат в подобни инициативи", сподели Симона, която бе допусната в програмата веднага след завършването на първи курс.
ВСУ "Черноризец Храбър" продължава да подкрепя своите студенти в тяхното професионално развитие, предоставяйки им възможности за участие в национални и международни програми, които допринасят за изграждането на високо квалифицирани и конкурентоспособни специалисти.
През 2022/2023 студентката в пети курс към този момент Тансу Осман също бе избрана за законодателен сътрудник в Народното събрание на Република България.
23 януари 2025
Володимир Федотов - студент в трети курс на специалност „Графичен дизайн“ на Варненския свободен университет, е един от тримата представители на България, селектирани за участие в изложбата на престижното Международно триенале на типографията „Проф. Юзеф Мрошчак“ в Полша. В оригиналния авторски шрифт „VFU“ или Visionary Font Ultra, Володимир е вплел и международната абревиатура на Варненския свободен университет - vfu.bg.
Творбите на възпитаника на ВСУ “Черноризец Храбър” ще бъдат изложени наред с плакати на млади автори от Полша, Дания, Германия, Великобритания, Франция, Нидерландия, САЩ, Аржентина, Япония, Китай. Изложбата, в която ще бъдат представени 50-те най-добри участници в конкурсната програма на Международно триенале на типографията, ще бъде открита на 21 март 2025 г. в Музея на печата в Нови Тарг.
Шрифтът „VFU“ (Visionary Font Ultra) е разработен в рамките на дисциплината „Шрифт“ под ръководството на преподавателя Ани Димитрова - един от водещите български шрифтови дизайнери. Проектът на Володимир включва 19 разновидности, разпределени в 9 дебелини, италик версия и дисплейна версия, като се поддържа за писане на 95 езика, включително и кирилица. „Задачата в часовете в университета, която ме вдъхнови, беше да създадем санс-серифен наборен шрифт с акцентна версия“, разказва Володимир. През последните години той се е фокусирал върху създаването на шрифтове, достъпни за малкия бизнес, за творци и дизайнери. “Моята страст са серифните шрифтове, които виждам върху корици на книги, персонални елегантни лога, покани, постери”, споделя роденият в Украйна студент, избрал Варна за свой дом от години.
Международното триенале на типографията в Нови Тарг е един от най-престижните форуми за типографски изкуства, който обединява студенти, млади художници и утвърдени графични дизайнери от целия свят. Полската школа по плакат и типография е известна и разпознаваема със своите традиции и иновации. Творбите, селектирани за участие в експозицията, са оценени от жури от изтъкнати практици в областта на типографията и графичния дизайн, както и водещи университетски преподаватели по дизайн, изящни изкуства и комуникации, което прави постижението на студента на ВСУ “Черноризец Храбър” особено значимо.
Участието на Володимир Федотов в Международното триенале на типографията е знак за неговия талант и затвърждава ролята на Варненския свободен университет като средище за формиране на академични постижения, дух и творческа общност в сферата на изкуствата и дизайна.
Студентът Мелих Нехат пред БНТ2: Варна има нужда от повече цвят и динамика в архитектурния си облик
21 Януари 2025
Младият дизайнер Мелих Нехат, студент в четвърти курс на специалност „Интериорен дизайн“ във Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“, показа, че архитектурата може да бъде повече от функционалност – тя може да носи емоции и вдъхновение. С иновативните си идеи и поглед към съвременните градски пространства, Мелих заслужено спечели първото място в конкурса „Проблеми и решения в градската среда“. Той вярва, че Варна има нужда от повече цвят и динамика в архитектурния си облик, за да разкрие истинската си емоционална палитра.
Проектите на Мелих съчетават семпли елементи и модерна естетика, които не само обогатяват градската среда, но и я правят по-привлекателна и функционална за жителите и гостите на града. Идеите му за обновяване на градските пространства могат да се впишат в съвременния град, като същевременно запазят уникалния характер на Варна. Успехите му са поредното доказателство за качеството на образованието във Варненския свободен университет и подкрепата, която оказва на студентите си в реализирането на техния творчески потенциал.
Повече за вижданията на Мелих и вдъхновението зад неговите проекти можете да видите в предаването „Знание.БГ“ на БНТ 2. Гледайте интервюто тук:
Дуня Павлович – чуждестранна студентка на ВСУ "Черноризец Храбър", с отличие за доброволчество
23 Декември 2024
Дуня Павлович – чуждестранна студентка във Варненския свободен университет "Черноризец Храбър", която се обучава в магистърската програма "Управление на международни бизнес проекти", бе отличена на церемония по повод Международния ден на доброволеца. Тя получи отличието от кмета на Варна Благомир Коцев.
Дуня бе удостоена с наградата „Специален доброволец“ за работата си в сдружение „За теб“. Чрез активното си участие в различни социални инициативи и програми, тя се утвърди като вдъхновяваща личност, която съчетава академичните си знания с практическа подкрепа за местната общност.
Кметът на Варна Благомир Коцев награди най-изявените варненски доброволци за 2024 година. Наградите са в осем нестандартни категории. Отличените бяха определени от представителите на доброволческите неправителствени организации, които работят активно на територията на община Варна. Тази година беше отбелязан приносът и на младежи от други държави, както и работата на доброволци над 29-годишна възраст (каквато е горната възрастовата граница за младежи).
Международният ден на доброволеца, отбелязван от 1985 г. по инициатива на ООН, предоставя възможност да се изтъкне значението на доброволчеството за обществото. Тази година церемонията във Варна бе организирана от представителните доброволчески организации и отдел „Младежки дейности“ на общината.
Отличието на Дуня Павлович е поредно доказателство за ценността на международните студенти във ВСУ "Черноризец Храбър", които със своята ангажираност допринасят не само за академичната общност, но и за социалното развитие на региона.
ВСУ "Черноризец Храбър" се гордее с постиженията на своите студенти и продължава да подкрепя инициативи, които насърчават социалната ангажираност и културния обмен.
Студент от Филиал - Смолян стои зад световния триумф на сноубордиста Радослав Янков
13 Декември 2024
Радослав Янков, най-добрият български сноубордист, триумфира в паралелния гигантски слалом на състезание за Световната купа по сноуборд в Кареца, Италия. Тази победа идва след седемгодишна пауза и точно на същата дата и място, където през 2015 година постигна първия си голям успех.
Зад успеха на Янков стои сериозна подкрепа – неговият технически екип, в който заедно с треньора Георги Атанасов, ключова роля заема Мирослав Пандуров, студент в 3. курс на специалност „Защита на националната сигурност“ във Филиала на Варненския свободен университет в Смолян. Родопчаните знаят, че сноубордът изисква прецизност, отдаденост и перфектен синхрон – качества, които ежедневно се развиват както в университета, така и на пистата.
Адмирации и поздравления за успеха на Радослав Янков и неговия екип!
Студенти от Варненския свободен университет участваха в симулация на заседание на Съвета на ЕС
06 Декември 2024
Второкурсниците от специалност "Международен бизнес" на Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“ - Емре Бейзат и Ясен Русев взеха участие в симулационния модел на Съвета на Европейския съюз – ''Министър за един ден''. Събитието, което се проведе в София, бе организирано съвместно с Генералния секретариат на Съвета на Европейския съюз и Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Симулацията пресъздаде заседание на Съвета на министрите на ЕС, в което участниците – студенти от различни факултети на Софийския университет, от Университета за национално и световно стопанство и ВСУ "Черноризец Храбър" – влязоха в ролята на министри от държави членки на ЕС. Основната тема бе въвеждането на етикет за справедлива мода. Целта на тази мярка е да регулира производството и търговията с текстил, като намали експлоатацията на деца и жени в по-слабо развити страни и минимизира негативните ефекти на текстилната индустрия върху околната среда.
Емре Бейзат и Ясен Русев достойно представиха Варненския свободен университет по време на симулацията. Емре Бейзат влезе в ролята на министър на Чешката република, а Ясен Русев – на министър на Естония. Държавите, които те представляваха, подкрепиха въвеждането на основни социални стандарти и регулаторни мерки в текстилната индустрия – ключова тема на обсъжданията. В ролята на министри, студентите имаха възможност отстояват интересите на съответните държави-членки и глобалното позициониране на ЕС по отношение на социалните и екологични стандарти.
Освен участието в симулацията, студентите преминаха през обучение за процеса на вземане на решения в ЕС и за пълноправното участие на България. Беше споделен и опитът от първото Българско председателство на Съвета на ЕС.
Събитието завърши с инициативата „Обратно в университета“, в рамките на която студентите се запознаха с възможности за стаж и работа в европейските институции като Генералния секретариат на Съвета на ЕС, Европейската комисия, Европейския парламент и други.
Бакалавърска програма „Международен бизнес“, в която се обучават Емре и Ясен, се изучава на английски език. Тя се провежда съвместно с BI Norwegian Business School и дава възможност на студентите да получат едновременно две престижни дипломи от два водещи университета.
Петима възпитаници на ВСУ "Черноризец Храбър" бяха отличени с поименни студентски награди
05 Декември 2024
Петима студенти на Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“ бяха отличени с поименни студентски награди от кмета на Варна Благомир Коцев и председателя на Общинския съвет Христо Димитров. Събитието, организирано от Община Варна, събра изявени студенти, преподаватели, родители и гости в чест на предстоящия студентски празник – 8 декември.
В категорията „Социални, стопански и правни науки“ са наградени Славена Георгиева и Мария Бориславова от специалност „Право“, които са част от отбора на ВСУ "Черноризец Храбър", спечелил първо място на Националното състезание по административноправни науки. В област на висше образование „Техническите науки“ наградите получиха Мая Димитрова и Траяна Йорданова от специалност "Архитектура", които спечелиха първо място в архитектурният конкурс за проект на студентски общежития и жилищни сгради “Чайка”. Надежда Христова, студентка в четвърти курс в специалност "Графичен дизайн“ спечели поименната награда в професионално направление "Изкуства". Надежда е победител в конкурс за продуктова опаковка.
Общо 21 студенти получиха плакет и почетна грамота за постигнати високи резултати на церемонията, която се проведе в зала "Пленарна" на Община Варна. Водещ на празничната програма бе нашата студентка Деляна Пенкова от специалност "Архитектура", а музикален поздрав направи Илина Илиева от специалност "Психология".
"Огромна радост и чест е за мен да ви връча тези награди. Сигурен съм, че вашият успех е плод, както на вашите качества, така и на упорит труд, положен през много безсънни нощи. Освен отлични студенти, съм убеден, че ще бъдете и добри професионалисти - лидери, новатори, учени - в сферите, в които се развивате. Вярвам, че можете да се реализирате навсякъде по света и че ще прославите Варна", каза в приветствието си кметът Коцев. Той пожела на студентите да продължат да се трудят, да мечтаят, да имат хъс и увереност, че всичките им начинания носят успехи не само за тях, но и за цялото общество. Свои приветствия към присъстващите отправиха още председателят на ОбС Христо Димитров.
Студент на ВСУ „Черноризец Храбър“ спечели първо място в конкурс за дизайн на градска среда
04 Декември 2024
Студентът на Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“ Мелих Нихат спечели първото място в конкурс, проведен в рамките на изложбата „Проблеми и решения в градската среда“. Той бе отличен с грамота и плакет от името на кмета на Варна Благомир Коцев. Събитието, организирано от „Дизайн Хъб Варна“ със съдействието на Община Варна, Камарата на архитектите в България, Съюза на архитектите и други партньори, събра млади архитекти и професионалисти, които представиха иновативни идеи за развитието на градската среда.
Мелих Нихат е студент в IV курс на специалност "Интериорен дизайн". Той е един от най-активните студенти на университета, доброволец в различни артистични форуми и инициативи и участник в изложби и експозиции. През миналата година Мелих проведе своя Еразъм-семестър в турския университет "Нишантаси", в който се представи блестящо.
Наградата на Мелих Нихат беше връчена от Светослава Георгиева, директор на дирекция „Култура и духовно развитие“ на Община Варна. Студентът бе отличен за своя проект, който демонстрира съвременен подход и креативност в дизайна на градската среда, съобщи ас. инж. Мария Матеева – преподавател от катедра „Архитектура и урбанистика“ и представител на ВСУ „Черноризец Храбър“ в експертното жури.
В изложбата, която се проведе в Дома на архитекта, участваха студенти от ВСУ „Черноризец Храбър“ и Техническия университет – Варна, както и доказани професионалисти. Тя предостави платформа за обмен на идеи между различни поколения дизайнери, с цел намиране на устойчиви решения за градските пространства.
Изложбата „Проблеми и решения в градската среда“ подчертава значението на новаторските идеи за устойчиво развитие и насърчава младите таланти да се включват активно в трансформацията на съвременния град. Успехът на Мелих Нихат е още едно доказателство за високото ниво на обучение и креативност в ВСУ „Черноризец Храбър“.Ментор на отбора е доц. д-р Иванка Банкова, чиято експертиза и подход са сред ключовите фактори за успехите на студентите. Участието в подобни инициативи дава възможност на бъдещите специалисти да развиват практически умения за разрешаване на спорове, които са от съществено значение за съвременната бизнес и социална среда. Силното представяне на студентите е доказателство за високото ниво на обучение и подкрепата, която Варненският свободен университет предоставя на своите възпитаници. Участието в националното състезание е част от стремежа на университета да развива талантите и да подготвя професионалисти, които могат да отговорят на предизвикателствата на съвременния свят.
Отборът на Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“, представен от студенти от факултет „Социални, стопански и компютърни науки“, достигна финалната фаза на престижното
Шесто национално състезание по медиация за студенти, организирано от „Центърът за разрешаване на спорове“ със съдействието на Националната асоциация на медиаторите. Състезанието се проведе
в София преди дни.
Събитието събра 20 отбора от 15 водещи български университета, а студентите на ВСУ "Черноризец Храбър" за пореден път демонстрираха отлична подготовка и компетентност. Александра Атанасова от магистърска програма „Инфраструктура на администрацията“ бе отличена с наградата „Изявена дипломатичност“ в ролята на адвокат, а Йоана Фотева зае пето място в индивидуалното класиране сред 20 от най-добрите студенти-медиатори.
През 2023 година студентите на Варненския свободен университет също показаха завидни умения и бяха сред отличените на Националното състезание по медиация, проведено във Велико Търново. Йоана Фотева, тогава третокурсничка от специалност „Информатика и компютърни науки“, се класира в ТОП 3 на медиаторите, а Александра Атанасова, като бакалавър от специалност „Бизнес администрация и мениджмънт“ получи специален приз за адвокат.
Ментор на отбора е доц. д-р Иванка Банкова, чиято експертиза и подход са сред ключовите фактори за успехите на студентите. Участието в подобни инициативи дава възможност на бъдещите специалисти да развиват практически умения за разрешаване на спорове, които са от съществено значение за съвременната бизнес и социална среда. Силното представяне на студентите е доказателство за високото ниво на обучение и подкрепата, която Варненският свободен университет предоставя на своите възпитаници. Участието в националното състезание е част от стремежа на университета да развива талантите и да подготвя професионалисти, които могат да отговорят на предизвикателствата на съвременния свят.
Женският отбор на Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“ завоюва първото място в ежегодния турнир по Стрийтбол 3x3, част от състезанията за „Купа 8 декември“. В отбора участват златните ни момичета Силвия Петрова (4 курс, специалност „Противодействие на престъпността и опазване на обществения ред“), София Гавраилова (2 курс, специалност „Право“), Мариела Николова (2 курс, специалност „Архитектура“) и Виктория Милчева, студентка в магистърска програма „Митническо разузнаване и разследване“, водени от преподавателя по спорт Ралица Райчева.
Турнирът по Стрийтбол 3x3 събра отбори от различни университети. Представителките на ВСУ „Черноризец Храбър“ демонстрираха отлична техника, силен отборен дух и забележителна издръжливост, което им донесе заслуженото златно отличие. На второ място завърши отборът на Икономически университет – Варна, а третото място зае Технически университет – Варна.
Достойно се представи и мъжкият отбор на университета.
Победителките бяха наградени с предметни награди, осигурени от дирекция „Спорт“ на Община Варна. Спортните събития от „Купа 8 декември“ продължават тази седмица.
Алумни възпитаниците на Варненски свободен университет "Черноризец Храбър" Полина Петрова и Петя Цветанова положиха клетва и встъпиха в длъжност като съдии в Районен съд – Провадия. Официалната церемония беше част от общото събрание на магистратите в града.
Полина Петрова е завършила „Право“ във Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“, а преди това и „Международни икономически отношения“. Младши адвокат е към Адвокатска колегия – Варна, а през 2021 г. печели конкурс за съдебен помощник в Окръжен съд - Варна.
Петя Цветанова e завършила специалност „Право“ във Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“. Работила e като деловодител и юрисконсулт. През миналата година след спечелен конкурс е назначена за съдебен помощник в Окръжен съд - Варна. Преминала е множество допълнителни квалификации.
Съдия Петрова и съдия Цветанова вече са част от състава на районния съд, след отлично представяне и спечелен конкурс. Те ще разглеждат граждански спорове. Двете се заклеха да прилагат точно Конституцията и законите на Република България, да изпълняват задълженията си по съвест и вътрешно убеждение, да бъдат безпристрастни, обективни и справедливи, да допринасят за издигане престижа на професията и да помнят, че за всичко отговарят пред закона.
Председателят на Районен съд – Провадия съдия Галина Алексиева сподели, че изключително много се радва на тяхното назначаване, тъй като институцията дълго време е работила с непопълнен щат, което е затруднявало нормалния работен процес. Полина Петрова и Петя Цветанова бяха поздравени от присъстващите съдии от Районен съд – Провадия, които споделиха, че с радост ще подкрепят новите си колеги и се надяват с тяхна помощ съдопроизводството в града да бъде по-бързо.
На церемонията по встъпването присъстваха магистрати и част от ръководството на Окръжен съд – Варна, в чийто съдебен район е съда в Провадия. Те им пожелаха много успех и удовлетвореност от избрания професионален път. „Помнете и винаги се водете от думите на Целз, че правосъдието е изкуство на справедливото и доброто. Бъдете добри съдии, бъдете справедливи!“ беше пожеланието на председателя на Окръжен съд – Варна, съдия Марин Маринов, който уважи събитието, съобщават от пресслужбата на Варненския окръжен съд.
Преди да спечелят конкурса за районни съдии, Полина Петрова и Петя Цветанова работиха като съдебни помощници в Окръжен съд – Варна.
Траяна Йорданова и Мая Димитрова студенти в пети курс на специалност „Архитектура“. Екипът спечели първото място в архитектурният конкурс за проект на студентски общежития и жилищни сгради “Чайка”, организиран от президентското ръководство на Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“. Проектът им разделя имота на две части - с жилищна и обществена функция. Градоустройственото решение елегантно пречупва жилищните обеми като обгръща природната даденост, създавайки не само максимално добра ориентация на жилищните единици, но и възможност за морска гледка на всеки апартамент с уединени кътове. Семплият архитектурен образ на фасадното решение рефлектира огледално на концепцията за „рамка към морето“, като акцентира върху силната връзка с околната среда и създава усещане за лекота, спокойствие и хармония. Предложението на студентите за разполагане на обществените звена към главната улица, позволява улеснен достъп и удобна логистика. Студентите получиха награда от 5000 лв. за своята впечатляваща екипна работа. Второто място беше присъдено на Надежда Зафирова за нейното индивидуално представяне, наградено с 3000 лв. Третото място бе за Ванеса Росенова и Дебора Тодорова, които получиха награда от 2000 лв. Всички участници в конкурса се представиха с изключителна креативност и професионализъм, за което получиха поощрителни парични награди от президента на ВСУ “Черноризец Храбър” доц. д-р Красимир Недялков.
Полина Галинова
студент в специалност "Психология" на Варненския свободен университет "Черноризец Храбър", завоюва златен медал в 29-о издание на турнира за Световната купа по кикбокс, което се проведе през юни 2024 г. в Будапеща. Полина Галинова се представи блестящо в категория до 56 кг при жените в стила К-1. В първия си двубой тя надделя над състезателка от Полша, на полуфинала елиминира финландка, а на финала не остави никакви надежди на друга представителка от Полша.
Поли продължава да впечатлява с постиженията си на международната кикбокс сцена. През април тя спечели първо място на Европейската купа по кикбокс, провела се в Пловдив, където на финала победи състезателка от Унгария в категория до 56 кг, стил К-1. Тя е бронзов медалист от Световното първенство по кикбокс в Португалия през ноември 2023 г. и двукратна световна шампионка по кикбокс за юноши и кадети. Полина е балкански вицешампион от международния турнир "Balkan Best Fighters" в сръбския град Ягодина през декември 2020 г. и национален шампион по кикбокс в стил "лоу кик" до 56 кг от Държавното първенство във Варна през 2021 г.
Йоанна Христова
студентка в трети курс на специалност "Графичен дизайн" на Варненския свободен университет "Черноризец Храбър" спечели първо място в международния конкурс за превод "Трансформации", организиран от Филологическия факултет на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“. Тази година в конкурса се включиха 463 участници - студенти и ученици, с над 690 превода на проза и поезия. Студентите са 216, които се обучават в 8 университета в България и 33 университета в 16 други държави.
Йоанна спечели журито от висококвалифицирани преподаватели по чужди езици от различни образователни и културни институции и чуждестранни лектори, с превода си от френски език на "В градината на Епикур" (Lе Jardin D’Épicure) - произведение на великия писател и носител на Нобелова награда за литература Анатол Франс. Възпитаничката на ВСУ "Черноризец Храбър" бе една от малкото участници в конкурса, чиято специалност не е свързана с лингвистиката.
Интервю с Йоанна Христова
Елица Крумова алумни възпитаник на специалност „Информатика и компютърни науки“ на Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“, е назначена за сенатор от България на Световния инвестиционен форум на бизнес ангелите. Тя ще представлява страната ни в Голямата асамблея на Световния инвестиционен форум на бизнес ангелите (WBAF), част от G20. Включването на България във WBAF предоставя широк диапазон от възможностите за стартиращи, разрастващи се и бързо развиващи се предприятия в България и отваря врати за икономическо развитие. Една от най-влиятелните жени в света на технологиите завърши обучението си във ВСУ „Черноризец Храбър“ през 2019 година. Дипломната й работа бе свързана с технологии в областта на колективната интелигентност и Internet of Things. Тя избра дистанционната форма на обучение. Варненският свободен университет е първият университет в България с акредитирана в дистанционна форма на обучение бакалавърска специалност „Информатика и компютърни науки“. Елица Крумова бе първата българка, която влезе в престижната класация за инфлуенсъри в технологичната сфера на авторитетното списание The Awards Magazine, в Топ 50 жени инфлуенсъри през 2020 г. в света на технологиите и сред първите 10 в класацията Top 100 Thought Leaders & Influencers Division - IoT Premier League. Работила е за някои от най-големите корпорации в света, включително за IBM и Google.
Благовест Тодоров и Катерина Кожухарова
Благовест Тодоров, студент от четвърти курс в специалност "Противодействие на престъпността и опазване на обществения ред", спечели златен медал в дисциплината "Гръб" на провелия се през уикенда турнир по плуване, част от XXIV "Варненска универсиада". Благовест стана трети и в свободния стил.
Катерина Кожухарова - второкурсничка в специалност "Право", спечели бронза на бруст.
Йоанна Христова
студентка в III курс на специалност "Графичен дизайн" на Варненския свободен университет, е автор на рисунката, която стои на корицата на току-що излязлата от печат книжка за деца "Звездни истории. Първи срещи със звездите за деца и родители" на Иванка Гецова-Момчева. Книгата запознава читателите с любознателната Ива, която скоро тръгва на училище и често надава ухо към професионалните разговори на родителите си астрономи. Изданието представя забавна астрономическа игра, която пали интереса на децата към наблюденията на звездното небе.
Художникът на корицата - Йоанна Христова, е талантлив млад автор с изявен интерес към изкуството и културата и бъдещ успешен дизайнер. През 2023 г. тя се класира в призовата тройка на конкурса за превод "Трансформации", организиран от ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, с превода си от френски език на произведение на Нобеловия лауреат за литература Анатол Франс. В края на 2022 г. представи пред варненската публика своята първа самостоятелна изложба "Жажда/Jajda". В периода 2018 - 2022 година има три реализирани проекта - стихосбирка с вътрешни илюстрации и две илюстрации на корици. Получава поощрителна награда в конкурса за илюстрация към книгата “Феникс - Храмът на Живота” от Елисавета Логинова през 2021 година. Участва във второто издание на “Биенале на илюстрацията” от 2020 година с две творби.
Ванеса Събкова Третокурсничката в специалност "Графичен дизайн" Ванеса Събкова е автор на илюстрациите към книгата "Broken Statues" ("Счупени статуи") на автора Александър Кондов, която се разпространява от април 2024 г. в най-голямата световна онлайн книжарница Amazon.
Димитър Неделчев и Емре Бейзат
Студентите Димитър Неделчев и Емре Бейзат бяха част от българския отбор, който представи страната ни в Брюксел в организираната от Генералния секретариат на Съвета на Европейския съюз симулация #ConSIMium. Димитър Неделчев влезе в ролята на посланик на България, а Емре Бейзат бе журналист, отразяващ работата на Съвета на Европейския съюз. Тази година студентите водеха дипломатически преговори, свързани с регулациите на ЕС в областта на изкуствния интелект и киберустойчивостта.
Димитър Неделчев е третокурсник в специалност „Право“ на Варненския свободен университет. Той е възпитаник на ГПЧЕ "Йоан Екзарх" – Варна и владее отлично немски и английски език. Емре Бейзат е първокурсник в „Международен бизнес“, специалност, която изучава на английски език. Той бе сред най-младите представители на студентската общност в симулацията #ConSIMium. Емре е зам.-председател на Студентски съвет на университета.
Иванина Димитрова
Студентката на Варненския свободен университет Иванина Димитрова бе отличена в конкурса за слоган на Националната програма за отбелязване на 20-ата годишнина от членството на България в НАТО, организиран от Министерството на външните работи. На церемония в МВнР, която се проведе на 5 март 2024 г., вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел награди финалистите в конкурса. Като част от наградата студентката ще има възможност да проведе стаж в избрана от нея дирекция на Министерството на външните работи.
Иванина бе отличена за слогана "Сила в единството". В конкурса тя участва с три свои мотивирани предложения. В надпреварата се включиха студенти от цялата страна, а предложенията им бяха разгледани и оценени от експертна комисия от представители на Министерството на външните работи и на Министерството на отбраната.
Надежда Христова „Сладък избор“ на третокурсничката Надежда Христова от специалност „Графичен дизайн“ е победител в конкурса за дизайн на опаковка на университетски бонбони. Надежда има желание да се занимава с промишлен дизайн след дипломирането си. Това е първият реален проект, по който работи. За дизайна на опаковката, тя сподели, че е получила вдъхновение от сладкия вкус и стремежа за професионално израстване и развитие, които университетът предлага. „Така се роди мотото „Сладък избор“, сподели Надя.
Жаклин Ангелова и Виктория Гърневска
дипломанти в специалност „Архитектура“ на Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“, са победители в конкурса на Териториалната организация на Научно-техническите съюзи във Варна за 2023 г. Награждаването бе през януари 2024 г.
Първото място в направление „Технически науки“ е за Жаклин Ангелова и проекта й „Завод за производство на електромобили с обучително-изследователски център“. На второ място е класиран проектът на Виктория Гърневска - „Планетариум и обсерватория“. Достойно се представи и дипломантът от специалност „Информатика и компютърни науки“ на ВСУ „Черноризец Храбър“ Ерхан Калинов с дипломната си работа на тема: „Защитен механизъм за вътрешната мрежа на Варненски свободен университет“.
Отборът на Варненски свободен университет "Черноризец Храбър" е на първо място в националното студентско състезание по административноправни науки, което се проведе на 13 януари 2024 г. в София. Отличното представяне на петокурсничките от специалност "Право" - Славена Георгиева - капитан на отбора, Мария Божинова, Кремена Костадинова, Гюлфидан Еминова и Цветелина Стоянова, заслужено ги нарежда на върха на класацията. Студентите на Варненския свободен университет се отличават с изключителни знания и талант, както в рамките на своето обучение, така и в решаването на учебни казуси. Капитанът на отбора, Славена Георгиева, има опит от предходната година, когато представляваше университета в състезание за решаване на казуси по гражданско и търговско право. Кремена Костадинова се нареди сред първите шестима в Националния конкурс за научни съчинения в чест на Кристиан Таков през 2023 г. Мария Божинова съчетава обучението си в специалност "Право" с втора специалност - "Строителен мениджмънт", като активно подчертава важността на младите и компетентни хора за развитието на Варна. За престижното състезание, което се провежда за първи път в България, отборът бе подготвян от треньорите, които са и преподаватели на студентите - проф. д-р Олга Борисова – зам.-декан на Юридическия факултет на ВСУ „Черноризец Храбър“, д-р Марина Михайлова – съдия с над 25-годишен опит във Върховния административен съд и асистент Гергана Стоянова – с 22-годишен юридически стаж и 15 години като съдия в Административен съд – Варна.
Ванеса Събкова - студентка трети курс, специалност „Графичен дизайн“ и Мила Петрова - студентка пети курс, специалност „Право“ на ВСУ „Черноризец Храбър“ бяха отличени с поименните награди на кмета на Община Варна за 2023 г.
Ванеса бе отличена за проекта си "Сифиянецът", кото бе селектиран за корица на едноименното издание за 2023. В състезанието Ванеса се конкурира със 127 млади дизайнери от цялата страна. Тя е член на Студентския съвет на университета и успешно работи като дизайнер в България и чужбина.
Мила Петрова бе отличена в кагегория "Социални, стопански и правни науки". Петокурсничката е пълна отличничка за петте години на обучението си в университета. Мила е част от отбора на ВСУ "Черноризец Храбър" по гражданско и търговско право. Член е на Студентския съвет.
Яна Стоянова, Радина Георгиева и Станимира Илиева – бяха отличени за личния си принос с грамота "Златно сърце" от Центъра за социална рехабилитация и интеграция “Чайка“. Те участваха като доброволци в проекта "Дари Ми Мечта", организиран от Сдружение за подкрепа на лица с умствени увреждания, като работиха и създадоха прекрасни дизайни за тениски и торби с кауза. Дизайните бяха представени на вълнуващ празник, който се проведе през окомври 2023 г. в НЧ "Отец Паисий". Събитието бе посветено на творчеството, невероятната воля на духа на хората със специални потребности, както и на приноса на младите доброволци в реализацията му. Яна Стоянова, Радина Георгиева и Станимира Илиева са студенти в 4 курс на специалностите "Моден дизайн" и "Графичен дизайн". Те откликнаха на желанието за сътрудничество от Стдужението.
Тервел Чорбаджийски II курс "Психология", с отбора си "Джамбо 2006" се класира в ТОП 3 на провелото се в Русе 32 издание на спортния турнир по стрелба с лък „Дунавски стрели“. Тервел съчетава успешно обучението в университета със спорта, музиката и изкуствата!
Кристиян Йорданов II курс "Защита на националната сигурност". Заедно с Полина Галинова извоюваха четири зла Описание (по избор)тни медала на Националния шампионат по кикбокс, който се проведе в Стара Загора. Студентите класираха университетът в ТОП 3 на шампионата, организиран от Асоциация за университетски спорт "Академик".
Йоанна Христова III курс в специалност "Графичен дизайн". Тя се Класира в призовата тройка на конкурса за превод "Трансформации", организиран от Филологическия факултет на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“. Конкурсът се провежда със съдействието на Министерството на образованието и науката.
Мерхат Осман като студент в 4 курс на специалност "Финанси и счетоводство" той получи специалната награда на 12-ото издание на Националния конкурс по одит за студенти "Млад одитор" за 2023 г., организиран от ВУЗФ. Наградата на Мерхат е провеждането на стаж в Сметната палата на Република България. Сега Мерхат е магистър в специалност „Данъчен и митнически контрол“.
Гергана Атанасова и Алесандро Танкис бяха част от българския отбор, който представи страната ни в #ConSIMium - симулация на работата на Съвета на Европейския съюз през 2023 г. В симулацията участваха 200 студенти от всички страни-членки на ЕС. Гергана е и носител на наградата „Студент на годината“ на Националното представителство на студентските съвети за 2022 г. Алесандро Танкис учи в специалност „Международен бизнес на английски език“. Българският отбор успя да постигне „промяна“ в окончателния текст на документа, касаещ редуциране на въглеродните емисии в областта на транспорта.
Арх. Димитър Бояджиев възпитаник на Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“ с първа награда от конкурса на „Интерком груп Бриз” ЕООД за идеен проект на жилищна сграда 2016. Единодушно първа награда е присъдена на талантливия възпитаник на Варненския свободен университет, чиято работа се открои сред останалите с естетична визия, функционално разпределение на жилищната площ и безупречно спазване на всички нормативни изисквания.
Емине Ембие възпитаник на специалността „Мениджмънт на туризма“ във Варненския свободен университет, занимава се с маркетинг в сайт за колективно пазаруване. Успехът е нещо всестранно. За мен важно е да бъда удовлетворена от себе си, да се самоусъвършенствам с всеки изминал ден. Успех е, че съм оставила следа и съм реализирала много неща.
Арх. Кристина Мариноваe възпитаник на специалност „Архитектура“ във Варненски свободен университет „Черноризец Храбър“, студентка в магистърската програма „Опазване на културното наследство“. В края 2015 г. Кристина печели първа награда в Националния конкурс на Дружеството за архитектурно наследство с проекта си за Русенски музикален център. Благодаря на доц. Красимира Вачева и арх. Жечка Илиева за любовта, която породиха в мен към Културното наследство. Те са основния двигател в магистърската програма, в която в момента се обучавам. Тяхната любов и всеотдайност към Архитектурното наследство са заразителни. Освен това благодаря от сърце и на арх. Ваня Караджова, която е мой работодател и пример за изключителен и талантлив архитект.
Диана Гинова е психолог, психотерапевт и писател. Завършила е Психология във ВСУ „Черноризец Храбър“ и Неорайхианска аналитична психотерапия в Институт по психотелесна психотерапия. Специализирала е в България и в чужбина.
Орлин Калев е регионален представител за България на белгийската компания Electrawinds, която развива проекти в сферата на възобновяемите енергийни източници.
Освен това има и собствена компания за консултации също в енергийния сектор, като това е вторият му опит със собствен бизнес, а зад гърба му са и няколко години като част от екипа на компанията Е.ОН.
Известният фотограф и художник Светлозар Недев откри своята самостоятелна изложба живопис „Космическа релация“ в Галерия „Поморие“.
Младен Младенов – Професионален бакалавър по бизнес администрация; Варненски свободен университет „Черноризец Храбър” (2010) – Магистър по икономика и международен маркетинг. Работил е в Металургичен комбинат „Кремиковци”, сетне в различни фирми по строителство, транспорт и туризъм, където е бил управител. Кмет на район Връбница от м. ноември 2007 г.
2015 г. - първо място на студентите от специалност „Право“ Симона Шангова, Пламена Нанкова и Кристина Филипова в Националното състезание за решаване на казуси по гражданско и търговско право.
2015 г. - самостоятелна фотографска изложба на Христо Русев – лауреат на стипендиантската програма на Варненския свободен университет „Аз ще уча и ще успея в България” за 2014 г. в рамките на младежкия форум „Паруса Русского мира”, организиран от фонд „Русский мир” в Санкт Петербург.
2013 г. - първо място за Йордан Михалев - студент от специалност „Мода и мениджмънт в модата“, в категорията „Млад дизайнер” на конкурса Ethno Tendance Fashion Weekend Brussels. Година по-късно той покорява модните подиуми на Париж и Милано.
През 2014 г. представя нова колекция в Париж. Участва в Ротердамската седмица на модата през 2015г.
2013 г. - награда за най-добра дипломна работа на Териториалната организация на научно-техническите съюзи – Варна за Десислава Матева, специалност „Моден дизайн”.
2012 г. - първо място на международното онлайн състезание “BMW Facebook супер фен” за Тодор Тодоров - студент в магистърска програма “Международен маркетинг”.
2012 г. - първа награда на Архитектурното биенале във Венеция за проект на небостъргач, изработен от студентката по архитектура Саня Ковачева в екип с италиански студенти.
2011 г. - Мария Бурова, специалност „Моден дизайн”, победителка в престижния конкурс за "Най-добра дипломна работа", организиран от Териториалната организация на научно-техническите съюзи - Варна и община Варна, с дипломна работа на тема: "Обръснах главата си ... не умирам".
2010 г. - студентите от специалност "Мода и мениджмънт в модата" с грамоти и награди на финала на конкурса JEANSATION в Монте Карло.
В конкуренция със студенти от утвърдени университети от целия свят, Дарина Янакиева - студентка от ВСУ ”Черноризец Храбър”, с победа в една от трите категории: „The Best” - Jeans compliment в световния конкурс «Jeansation», Монте Карло.
2010 г. - участие на студенти от специалност „Моден дизайн” в Международния моден форум – Русе 2010. Отличие „Fashion is beauty” от „Бризай”, Германия, за студентката на ВСУ Димитрина Ташева.
2009 г. - световна титла по кикбокс на студентката Пламена Димова от специалност „Международни отношения“.
2010 г. - студентката Пламена Димова с първо място от турнир по К-1 (кикбокс), Мерзебург, Германия и със златен медал от Европейското първенство по кикбокс, Баку, Азербайджан.
2009-2013 г. Дирекция „Култура и духовно развитие” на община Варна присъжда грамота на Фолклорния ансамбъл при Академичен танцов театър „Черноризец Храбър” за участие в общоградски празник на фолклорното изкуство „Великденска плетеница”.
2008 г. – 2015 г. – Годишни поименни награди на Община Варна за студенти от ВСУ, активни участници в дейността на Студентския съвет и с принос във формирането на младежката политика на Община Варна, участници в спортни състезания, в конференции, семинари и научни форуми.
2008 г. – Две втори награди за екипи от ВСУ на Националния студентски пленер ”АрхиМория 2008”, организиран от Община Бургас, Съюза на архитектите в България и Общинския детски комплекс в Бургас.
2008 г. – Отличия за студенти на ВСУ от Международната студентска олимпиада по бизнес и мениджмънт в Санкт-Петербургския инженерно-икономически университет, Руска федерация.
2008 г. – Първа награда за танцови колективи на Фолклорния ансамбъл при Академичен танцов театър „Черноризец Храбър” от XV Национален конкурс „Коледно надиграване – Варна 2008”.