гр. Варна 9007, к.к. "Чайка", ул. "Янко Славчев" 84
Прием: +359 52 355 106

ВСУ "Черноризец Храбър" и Финансово-икономическия университет в китайския град Нингбо обсъдиха насърчаването на образователен, културен и бизнес обмен

13 Декември 2024




На 12 декември се проведе двустранен форум между Финансово-икономическия университет в Нингбо и Варненския свободен университет "Черноризец Храбър", който бе в хибриден формат. Темата „Международен бизнес, езиков и културен обмен“ събра експерти от България и Китай за обсъждане на въпроси като езиков, културен и бизнес обмен между двете държави, междукултурен бизнес етикет, културни различия и интеграция, както и бизнес комуникация. Участниците споделиха идеи и опит, създавайки важна платформа за задълбочаване на сътрудничеството между двата университета.



„Тази година отбелязваме 75 години от установяването на дипломатическите отношения между Китай и България и 20 години от побратимяването на Нинбо и Варна", каза вицепрезидента на ВСУ "Черноризец Храбр" Яни Янев по време на церемонията по откриването. 

"Сътрудничество е не само иновативен подход за споделяне на ресурси и развиване на таланти за международен езиков обмен, но и искрен културен диалог между нашите две цивилизации," заяви Джианг Тиенйин, вицепрезидент на Финансово-икономическия университет в Нингбо, Той подчерта ангажимента на университета да изследва и прилага успешни практики за насърчаване на международния бизнес, езиковия и културен обмен, както и професионалното обучение на студентите.


Доц. д-р Елеонора Танкова, зам.-ректор на Варненския свободен университет, също отправи сърдечни поздравления чрез видеовръзка и изрази надежда за по-нататъшно укрепване на академичния опит между двете висши училища и задълбочаване на партньорството между тях.


По време на форума експертите от ВСУ "Черноризец Храбър" доц. Георги Калагларски, доц. Ралица Жекова и д-р Боряна Костова, представиха задълбочени анализи по различни аспекти на международния бизнес и културния обмен. Ли Данди, декан на Факултета по чужди езици на Университета Джъдзян Гуншан, и Уен Бинг, декан на Факултета по чужди езици на Университета за наука и технологии Джъдзян, също споделиха резултати от своите изследвания и практически опит.

Експертите подчертаха, че значението на международния обмен нараства и образователните институции трябва да акцентират върху развиването на междукултурни комуникационни умения, за да отговорят на предизвикателствата на глобализацията и дигитализацията.

В рамките на форума се проведе сесия с интерактивни въпроси и отговори. Участниците обсъдиха културния обмен между Китай и България, бизнес етиката, езиковото образование и други свързани теми. Всички изразиха удовлетворение от възможността за обмен на знания и създаване на солидна основа за бъдещо сътрудничество в областта на образованието и културата.