1. Специалност "Информатика и компютърни науки (Computing and Computer Science)"
Специалността съответства на разработената Рамка на професионалната квалификация в Европейското образователно пространство и системно се актуализира във връзка с изискванията на пазара на труда и развитието на компютърните науки със съдействието на фирми партньори от браншовото настоятелство.
Дисциплините в учебния процес са разделени на: задължителни, избираеми и факултативни.
По време на обучението в задължителните дисциплини, студентите придобиват основни знания и умения в областта на компютърните науки – компютърни архитектури, операционни системи, компютърни мрежи, бази данни, програмиране и математически основи на информатиката.
Те сами посочват кои от избираемите и факултативните дисциплини (разработка на мобилни приложения, програмиране с Python, електронен бизнес, ИТ сигурност) ще изучават. Това им позволява да участват в планирането на собственото си обучение, като го ориентират към своите интереси и в синхрон с желаната професия.
2. Акценти в обучението:
2.1. Партньорство с ИТ бизнеса
Катедра „Компютърни науки“ поддържа ползотворно парньорство с ИТ бизнеса, както с конкретни фирми, така и с браншови организации, които подкрепят обучението в бакалавърските и магистърските програми. Организират се и се провеждат съвместно майсторски класове.
Партньори в обучението на студентите в бакалавърската програма „Информатика и компютър-ни науки”, с подписани рамкови споразумения и партньорски договори са: ESI-SEE, BASSCOM, ORACLE ACADEMY, Sirma Group, Институтът за съвременни физични изследвания и др.
Варненски свободен университет „Черноризец Храбър“ е член на: BASSCOM (Българска асоциация на софтуерните компании), ИКТ Клъстер – Варна, РАПИВ (Регионална асоциация по предприемачество и иновации Варна) и др.
В университета ежегодно се провеждат майсторски класове и семинари с подкрепата на ИТ индустрията.
2.2. Индивидуален план за обучение:
Екипът на катедра “Компютърни науки” предоставя възможност на студентите да участват гъвкаво във формирането на собствения си профил, като сами посочат избираемите и факултативни дисциплини, които отговарят на конкретна желана от тях професионална реализация.
Предлаганите дисциплини са в синхрон с набелязания фокус на софтуерната индустрия през следващите години върху изчисления в облака, мобилните приложения, работата с големи масиви от данни и социалния капитал, а също и с подготовката за най-актуалните професии.
Студентите непрекъснато допълват професионалния си профил чрез участие в специализации, семинари и майсторски класове за нови технологии с експерти от практиката и за развитие на лидерски умения, включително във виртуална среда.
2.3. Сертифициране:
Всички студенти на ВСУ имат възможност да се сертифицират в допълнителни курсове и дисциплини от дуги специалности, като получават сертификати с ECTS кредити.
2.4. Интернационализация:
По време на обучението си студентите комбинират дейности от аудиторна и извънаудиторна заетост с участие на чуждестранни лектори. Студентите имат възможност да участват в програми за мобилности: за стаж и обучение по „Еразъм+”, двустранни споразумения с Китай и др.
2.5. Гарантиране на устойчивост:
С цел успешна реализация на обучаваните студенти, катедра „Компютърни науки“ предлага обучение в подготвителен курс „Подготвителна година за обучение в университети по специалности, свързани с компютърни науки“ (Foundation Year in Computer Science). Обучението съдържа четири дисциплини. То може да се проведе на български и английски език. Също така, може да бъде завършено и от кандидат-студенти за други университети в България и по света в специалности, свързани с компютърните науки.
Изучаваните дисциплини са:"Умения за учене", "Математическо мислене", "Въведение в програмирането" и "Английски език за компютърни науки".
Кандидат-студентите могат да заявят обучение и в някои от посочените дисциплини поотделно.
На записалите се студенти в специалност „Информатика и компютърни науки” се предлага да участват в обучение в Подготвителната седмица за специалността, в която е синтезирано съдържанието на изброените дисциплини от подготвителния курс.
2.6. Практики и стажове:
Провеждат се практически учебни занятия в университета, а също и в реална среда в ИТ фирми. Студентите могат да участват в мобилност по програма “Еразъм+” (за обучение или стаж), което им дава възможност да опознаят европейските практики и да получат подготовка за успешна реализация в международни екипи. Могат да се включат в ежегодно организираните допълнителни стажове, майсторски класове и практики във фирми и организации в страната и чужбина, както и в безплатни курсове, семинари, срещи със софтуерни фирми, академии и летни училища по актуални теми в професионално направление „Информатика и компютърни науки”. Това спомага за задълбочаването на връзките на катедрата с представителите на фирми и за изграждането на професионални контакти на студентите на ВСУ с експерти от практиката. Успешно завършилите тези форми получават признаване на кредити по дисциплини от учебния план и сертификати (вкл. фирмени), формиращи професионалното им CV.
3. Условия за прием
3.1. Конкурсен изпит:
Кандидатите полагат конкурсен изпит – Тест по информатика или по математика, или Общообразователен тест.
За кандидатстудентски изпит се признава оценката от държавния зрелостен изпит по Математика, Чужд език или Физика и астрономия, положен в Р България.
За кандидатстудентски изпит се признават приравненият резултат от ежегодно провежданото във ВСУ “Черноризец Храбър” състезание по информационни технологии “Web, Mobile, Cloud”, националното състезание по извличане на данни QUERYADA, както и резултати от национални и международни състезания по информатика, математика и ИТ.
3.2. Балообразуване:
Балът за класиране се формира от сбора на удвоената оценка от положения конкурсен изпит и удвоената оценка по Математика от дипломата за завършено средно образование.
3.3. Бонификации:
Завършилите математически гимназии и специализирани паралелки по информатика или информационни технологии получават 1 единица бонификация.
3.4. Допълнителни условия:
За прием във ВСУ се зачитат и оценките от следните кандидатстудентски изпити, положени в други висши училища: Математика, Информатика, Физика и Общообразователен тест.
За студентите с висок успех е предвидена възможността за ускорено преминаване на курса на обучение чрез индивидуални планове, перманентна сесия и др.
Допуска се признаване на получено предходно образование чрез сертифициране на образователни документи от други висши училища.
Кандидат-студентите, обучавани в „Софтуерен университет” ООД или завършили професионални гимназии, профилирани гимназии, колежи и други, с които катедра „Компютърни науки” има сключени споразумения за съвместна дейност, се обучават при преференциални условия, които се утвърждават ежегодно.
4. Възможности за продължаване на обучението във ВСУ
Успешно завършилите специалността могат да продължат обучението си в магистърските програми: "Дигитален маркетинг и уеб дизайн", "Data Science", "Software Engineering and Management"“, "Cybersecurity", както и в други магистърски програми.
По време на обучението си, студентите имат възможност да придобият допълнителна професионална квалификация “Разработка на електронни издания”, “Разработка с JavaScript технологии”, “Учител по информатика и информационни технологии”.
5. Възможности за кариерно развитие:
Успешно завършилите специалност “Информатика и компютърни науки” могат да се реализират като:програмисти, разработчици на уеб и мобилни приложения, UI/UX дизайнери, разработчици на информационни системи, ИТ интегратори, програмисти и администратори на бази данни, както и специалисти на други длъжности в софтуерни фирми.