Специалност: Противодействие на престъпността и опазване на обществения ред
Магистърска програма: Съдебни психологически експертизи
Присъждана професионална квалификация: Съдебни психологически експертизи
Ниво на квалификацията: образователно-квалификационна степен "магистър"
Конкретни изисквания за прием: Минимален среден успех от диплома за завършено висше образование - "добър". Кандидатите държат кандидатстудентски изпит - събеседване.
Конкретен ред за признаване на предходно учене:
ECTS координаторът на катедра "Сигурност и безопасност" гл.ас. д-р Галина Милева, тел. 052/ 359-559, e-mail: galinaa@abv.bg, информира студентите за възможностите за признаване и присъждане на кредити. Това става по два начина:
• Процедури: признаване на кредити на база представяне на академична справка или диплома от предишно обучение; сертифициране на знания и умения чрез полагане на изпити по специфични за професионалната област знания и умения от катедра "Сигурност и безопасност";
• Присъждане на кредити: Катедра "Сигурност и безопасност" присъжда адекватни за учебния план на специалността кредити въз основа на резултатите от сертифицирането на знанията и уменията.
Изисквания и правила за квалификация: За придобиване на квалификацията са необходими 60 кредита (при обучение в два семестъра) или 90 кредита (при обучение в три семестъра) от тях: 36 (съответно 66) кредита от задължителни дисциплини, 6 кредита от избираеми дисциплини, 3 кредита от факултативни дисциплини, 15 кредита от защита на магистърска теза.
Профил на специалността: Магистърската програма "Съдебни психологически експертизи" обединява в единна методология психологическите експертизи, които са включени в предмета на обучение. Програмата е първата в страната. Предназначена е да подготвя специалисти по съдебни експертизи в наказателния, гражданския, административния и арбитражния процес. Чрез своите специални знания в различни области на науката, техниката или изкуството, компетентните, добре подготвени в теоретичен и практически аспект вещи лица съдействат на органите на досъдебното производство и съда за разкриване на обективната истина при разглеждане на делата. В съответствие със съвременните условия на обществена неудовлетвореност от състоянието на съдебната система и на обективната необходимост от повишаване нивото на професионалната подготовка на вещите лица е създадена магистърска програма "Съдебни психологически експертизи". Целта на програмата е да се подготвят компетентни специалисти за извършване на психологически експертизи.
Основни резултати от обучението
Методологията на обучението включва придобиване на знания в следните основни направления:
• същност и видове доказателства и доказателствени средства;
• принципите, организацията правилата за за събиране и проверка на доказателства в наказателния, гражданския, административния, данъчния и арбитражния процес;
• особеностите при събиране на доказателства при разследване на различни видове престъпления;
• правомощията на разследващите органи, прокурора, съда в процеса на доказването;
• процесуалният статут на вещото лице;
• същност на експертизата като способ за доказване;
• правилата по назначаването, възлагането, подготовката и извършването на експертизата;
• методиката за извършване на психологически експертизи;
• същност на заключение на вещото лице;
• оценка на заключението на вещото лице.
В предмета на обучение се включва придобиване на теоретични знания и практически умения за извършване на съответните видове икономически експертизи.
Професионална реализация на завършилите
Завършилите магистърския курс ще притежават необходимата компетентност да работят като вещи лица в наказателния, гражданския, административния и арбитражния процес. Това е основание за включването им в списъците на вещите лица по психологически експертизи за различните региони на страната. Завършилите обучението си по магистърската програма могат да бъдат ангажирани и като психолози по различни видове дела.
Възможности за продължаване на обучението: могат да продължат обучението си в образователна и научна степен "доктор".
Правила за семестриалните изпити, оценяването и оценките: От титуляра на всяка учебна дисциплина са въведени правила за допускане до семестриален изпит, методика и критерии за оценка, които са включени в учебната програма на дисциплината, представят се в началото на учебния курс пред обучаемите и са публикувани на сайта на ВСУ. Използват се разнообразни методи на преподаване в учебния процес – лекции, семинарни занятия, практически упражнения (експертна практика), консултации /вкл. он-лайн/ и др. Формите и начините за оценяване са: курсови проекти (изготвяне на отделни видове експертизи), курсови задачи, тестове, решаване на казуси и др. Критериите за оценка са в зависимост от методите и формите, използвани по всяка учебна дисциплина.
Изисквания за завършване: За допускане до защита се изисква обучаемите да са изпълнили всички свои задължения по учебен план и да са положили всички семестриални изпити. Придобитите в процеса на обучението теоретични знания и практически умения ще бъдат предмет на проверка и оценка чрез провеждане на държавен изпит и защита на изготвени от студентите експертизи.
Вид обучение: редовна, задочна
Ръководител на магистърска програма "Съдебни психологически експертизи": проф. д.ю.н. Йонко Кунчев
тел. 0888/ 378 350
e-mail: alexandra_angelova@yahoo.com