Специалност: Право
Присъждана професионална квалификация: Юрист
Ниво на квалификацията: образователно-квалификационна степен "магистър"
Конкретни изисквания за прием: Завършено средно образование и успешно положени конкурсни изпити по Български език и литература и История на България.
Конкурсни изпити:
Кандидатите полагат писмени конкурсни изпити по История на България и Български език и литература.
Балообразуване:
Балът за класиране се образува от сбора на оценките от конкурсните изпити и оценките по История на България и Български език и литература от дипломата за средно образование.
Допълнителни условия:
За прием във ВСУ се зачитат и оценките от кандидатстудентски изпити, положени в други висши училища по История на България и Български език и литература.
Конкретен ред за признаване на предходно учене:
• Информация и насоки:
Координаторът по Европейската система за натрупване и трансфер на кредити /ECTS/ дава първоначална информация и насоки за възможностите за признаване и присъждане на кредити от предходно обучение.
ECTS – координатор на Юридическия факултет:
проф. д.ю.н. Екатерина Матеева, тел. 052/359-563
E-mail: uf_vfu@abv.bg
ECTS – координатор на Катедра "Правни науки":
доц. д-р Елисавета Калинова, тел. 052/359-614
E-mail: law_vfu_2011@abv.bg
• Процедури:
а/ Признаване на кредити на база представени документи:
- академична справка или диплома от предходно обучение във висше училище, при съответствие с учебния план на специалност Право;
- международни дипломи и сертификати по чужд език (английски Cambridge FCE, TOEFEL; немски - Zertifikat Deutsch, Sprahdiplom, Zweite Stufe; руски – ТРКИ; френски - DELF; испански - DELE);
- международни дипломи и сертификати за компютърни умения, отговарящи на ECDL (The European Computer Driving Licence).
б/ Сертифициране на знания и умения чрез полагане на изпити по:
- чужд език (в Департамент "Чуждоезиково обучение");
- компютърни умения (в Технологичния институт).
• Присъждане на кредити:
На студентите се присъждат кредити в съответствие с учебния план на специалност "Право", въз основа на признаването на положени изпити от предходно обучение във висше училище /а/ или на база резултатите от сертифицирането на знанията и уменията /б/.
Изисквания и правила за квалификация: За успешно семестриално завършване студентите трябва да са положили семестриални изпити по учебни дисциплини от учебния план с общ хорариум не по-малко от 3500 учебни часа и общо не по-малко от 350 ECTS-кредита и да са провели изискуемата учебна практика. За да бъдат дипломирани, след семестриалното приключване студентите трябва успешно да положат три държавни изпита, за всеки от които се присъждат по 5 ECTS-кредита.
Профил на специалността: По специалността "Право" се обучават студенти в образователно-квалификационна степен "магистър" с професионална квалификация "юрист", даваща възможност за работа във всички области на правото. Учебният план е разработен на основата на българския и чуждестранния опит в подготовката на юристи и е съобразен с българ-ското законодателство. Включени са три блока дисциплини: задължителни, избираеми и факултативни. Осигурено е придобиването на задължителния минимум от правни знания, както и възможност студентите да се ориентират към желаната от тях специализация, посредством обучение по избираемите специализиращи модули: «Наказателно праворадаване»; «Гражданско и търговско правораздаване»; «Международно право»; «Морско право»; «Обществен ред»; «Сигурност». Студентите избират модула, по който да се обучават след завършване на втората година. Учебните програми по съответните дисциплини, реализиращи учебния план при изучаването на теорията, законодателството и правоприлагането, са изградени на принципите на интердисциплинарния и сравнително-правния подход. По време на следването студентите провеждат практика в община, прокуратура и съд. След успешното полагане на държавните изпити и след преминаване на предвидения в Закона за съдебната власт задължителен стаж и положен изпит в Министерството на правосъдието, придобиват правоспособност за упражняване на юридическа професия. За завършилите специалност «Право» е от голямо предимство отличаването на ВСУ със знаците DS Label и ECTS Label от Европейската комисия. Студентите се поощряват да участват в НИД на факултета, а най-добрите разработки се включват в изданията на университета. Студентите с отличен успех получават стипендии. За двама и повече студенти от едно домакинство е предвидено намаление на семестриалните такси до 25%, предвидени са и социални стипендии за студенти в неравностойно социално положение.
Основни резултати от обучението
В учебния план са включени три блока дисциплини: задължителни (съгласно Наредбата за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалността "право" и професионална квалификация "юрист" и по решение на Факултетния съвет), избираеми и факултативни. По този начин се осигурява, както задължителния минимум от правни знания, така и възможност за студентите да се ориентират към желаната от тях по-тясна специализация.
След завършване на първите две години от обучението си студентите придобиват система от знания по основни области в теорията за държавата и правото, значително надграждащи базовите знания от средното образование. Едновременно с усвояване на теорията, те се подготвят и към професионално осмисляне на практиката посредством стажовете и практиките.
Вторият цикъл дава възможност на студентите да получат:
- първо, отношение към определени области на гражданскоправните, наказателноправните и публичноправните науки, включително под въздействие на наблюдения по време на практиките и съответните придобити умения;
- второ, след третата година на обучението студентите могат да комуникират професионално със свои колеги и оказват юридическа помощ на граждани в рамките на Правната клиника.
По време на следването, в съответствие с нормативните изисквания, студентите на три пъти провеждат по 14-дневна практика в община, прокуратура и съд.
След семестриално приключване и успешно полагане на държавните изпити, студентите получават образователно-квалификационна степен "магистър".
Професионална реализация на завършилите
Специалността е широко профилна - с придобиване на професионална квалификация "юрист", се дава възможност за работа във всички области на правото: в съдебната система (съд, прокуратура, следствие), адвокатурата, нотариата, съдебно-изпълнителните служби, в публичната администрация и местното самоуправление, в търговски организации, служби за международно сътрудничество и други.
Възможности за продължаване на обучението: Дипломантите могат да продължат образованието си в следдипломни специализации, магистърски програми или за получаване на образователна и научна степен "доктор".
В професионалното направление се обучават докторанти по акредитираните от Националната агенция за оценяване и акредитация докторски програми:
• Конституционно право;
• Гражданско и семейно право;
• Международно право и международни отношения;
• Криминалистика;
• Криминология.
Правила за семестриалните изпити, оценяването и оценките: Формите за оценка на знанията и уменията, придобити от студентите, са: изпити, текущ контрол, защита на курсови работи и проекти и други форми на контрол, определени в учебните планове и учебните програми. Оценяването се извършва по шестобалната система (с думи и цифри, които са цели числа) и с буквени означения съгласно Европейската система за натрупване и трансфер на кредити, при което най-високата оценка е отличен 6 (А), а най-ниската за успешно издържан изпит и присъждане на кредити е среден 3 (Е).
Изисквания за завършване: След семестриално приключване и успешно полагане на три държавни изпита по публичноправни науки, гражданскоправни науки и наказателноправни науки, студентите получават образователно-квалификационна степен "Магистър" по специалност "Право" с професионална квалификация "Юрист".
Завършилите специалност "Право" придобиват правоспособност за упражняване на юридическа професия след провеждане на стаж в съдебната система и успешно положен теоретико-практически изпит пред комисия, определена от Министерството на правосъдието на РБ.
Вид обучение: По специалност "Право" се обучават студенти в редовна и задочна форма на обучение.
Продължителност на обучението:
- редовна форма на обучение – 10 семестъра;
- задочна форма на обучение – 11 семестъра.
Ръководител на Kатедра "Правни науки": доц. д-р Юлиана Младенова Матеева
Административна сграда на Юридически факултет - стая В1
Приемно време: понеделник и сряда от 10.00 до 12.00 ч.
тел. 052/359-556
e-mail: law_vfu_2011@abv.bg
Секретар на Катедра "Правни науки":: Милена Райновска
Административна сграда на Юридически факултет - стая В8
Приемно време: Всеки делничен ден от 8:30 ч. до 10:00 ч. и от 13:30 ч. до 15:00 ч.
тел.: 052/359-562
e-mail: law_vfu_2011@abv.bg